SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Lucescu derbiyi AMK’ya değerlendirdi

Her iki takımla da şampiyonluk yaşayan Rumen teknik adam, yarınki dev kapışmada Kara Kartal’ın, ezeli rakibine göre bir adım öne çıktığını söyledi.

Güncellenme: 09:40, 03/01/2015
Lucescu derbiyi AMK’ya değerlendirdi

AMKSPOR / Alican ESENCİ

Türkiye nefesini tuttu yarınki dev maçı bekliyor… Beşiktaş ve G.Saray arasındaki maç öncesi AMK, Türk futbolunu çok yakından tanıyan ve iki takımın başında da önemli derbilere çıkmış olan Mircea Lucescu'ya ulaştı. Hem Kara Kartal hem Cimbom ile şampiyonluk yaşayan Rumen teknik adam karşılaşma ile ilgili çok ilginç saptamalarda bulundu. Shakthar Donetsk ile Ukrayna ve Avrupa Kupaları'nda birçok başarı yakalayan 69 yaşındaki çalıştırıcı derbilerin atmosferinin çok farklı olabileceğinin altını çizdi, ama Beşiktaş'ın avantajlı olduğunu söyledi. İşte Mircea Lucescu'nun dev maçla ilgili analizi:

Stresli taraf Aslan

“Lig çok uzun bir maraton ve henüz Türkiye Ligi'nin ortası… Sonlara doğru olmadıkça bir maçın bir ligin kaderini tayin edeceğini söylemek çok zor. Ama pazar günkü (yarınki) mücadele bir anlamda belirleyici olacaktır. Sonuçta Beşiktaş kazanırsa rakibinin altı puan önüne geçecek ve kendine önemli bir avantaj sağlayacak. Bu da şampiyonluk yolunda önemli bir adımdır. İki takım arasında stres seviyesi daha yüksek taraf doğal olarak G.Saray olacaktır. Altı puan geriye düşme ihtamali onların sahaya daha endişe içinde çıkmalarına sebep olabilir.”

Anahtar takım oyunu

“İki takımda da çok önemli yıldızlar ve skoru her an değiştirebilecek klasta ayaklar bulunuyor. Ama derbinin anahtarı herhangi bir futbolcu değil takım oyunu olacak. Hem Bilic'in hem de Hamzaoğlu'nun takımını hangi motivasyon ve konsantrasyonla sahaya çıkaracağı çok önemli. Çünkü futbol bir organizasyon işidir. Beşiktaş'ta Sosa'yı Ukrayna'dan çok iyi biliyorum. Tam bir takım oyuncusu ve çok usta bir futbolcu. Siyah-beyazlılar adına büyük kazanç. Wesley için fazla söze gerek yok. Onun sahadaki varlığı rakip için her zaman tehdit.

Derbinin favorisi olmaz

“Derbi günleri maç havası da çok önemlidir. Özellikle İstanbul derbilerinde favoriden bahsetmek pek mümkün olmuyor. Maçın o günkü havası, statta oluşan atmosfer, futbolcuların takım olma duygusunu daha çok hissetmesi gibi faktörler sonucun üzerinde etkili olacaktır. Atmosferi kendi tarafına çevirmeyi bilen taraf kazanır. Ama Beşiktaş daha oturmuş bir takım ve giderek yükselen bir form grafikleri var. Bunu sadece Türkiye değil aynı zamanda Avrupa'da da gösteriyorlar. G.Saray ise 2 sezondur birçok hoca değişikliği yaşadı. Hamza Hamzaoğlu'yla kendilerini bulmuş gibiler. Ancak derbide Beşiktaş'ı kazanmaya daha yakın taraf olarak görüyorum.”

Yayınlanma Tarihi:09:11,