SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yasaman’dan Yarsuvat’a tam destek

G.Saray Kulübü İkinci Başkanı Hamdi Yasaman, gazeteniz AMK’yı Galatasaray Adası’nın tam karşısında bulunan sahibi olduğu hukuk bürosunda ağırladı. Sorularımızı samimi şekilde cevaplandırdı. Her konuda önemli açıklamalar yaptı.

Güncellenme: 09:20, 02/01/2015
Yasaman’dan Yarsuvat’a tam destek

AMKSPOR / Bahadır ÇOKİŞLER

AMK, sarı-kırmızılı camianın en önemli isimlerinden biri olan Hamdi Yasaman'la sıcak bir söyleşi gerçekleştirdi. G.Saray Başkanı Duygun Yarsuvat'ın, “Cemaat, Aziz Yıldırım'dan 50 milyon Dolar istedi. Verilmeyince malum süreç başladı” ve bu davaya asliye hukukta bakılması gerektiğini belirten sözlerini değerlendiren Yasaman, “Yönetimde bu konuda çatlak yok. Duygun beyin sözleri F.Bahçe'yi koruma amacıyla yapılan bir şey değil. ‘Şike vardır, yoktur' demiyor ki… Diyor ki şike ile ilgili davalara asliye hukukta bakılır” yorumunu yaptı.

Hamdi Yasaman, “Cemaat'le ilgili söylediklerini aslında söylememesi lazımdı. Ama hoca (Yarsuvat) lafını sakınmayan bir insandır. Bunlar bizlerin duyduğu, gördüğü şeyler. Yalnız bu olayda değil. Adalet sisteminde bu tip olayları çok görmeye başladık. Bu kaostan Türkiye'nin kurtulması lazım… Bu birleşik kaplar teorisi. Taraftar hissi davrandı

Hoca da bir hukukçu olarak bunu savunuyor. Tabii görevi değil F.Bahçe'yi savunmak ama bizim seyircimiz daha hissi davranıyor. Kendisini G.Saray'a adamış bir kişiyi tek lafıyla infaz etmek doğru değil. Ayrıca F.Bahçe bizim rakibimiz olduğu kadar dostumuz da” dedi.

Ada'yı satsak borç biter

G.Saray Adası'nı satsak bütün borçları kapatırız. Ancak biz bunu istemiyoruz. Aklımızda projeler var. Yani malvarlıklarını satarak durumu düzeltmek birinci tercihimiz değil. Burası hakikaten güzeldi ama sonra kiraya verildi. Ancak sosyal tesis olunca maliyetini çıkaramıyor. Sosyal tesiste işletme problemi oluyor. O zaman için kiraya verilmişti. Bakımı da çok pahalı, denizin ortasında tabii… Bugünkü şartlarda iyi bir kiracıya verilebilir. Gelir getirsin diye işletmeciye verilebilir. Ciddi bir gelir kaynağı olur. Bu benim şahsi fikrim tabii.. O zaman ki duruma göre bakılacak… İyi teklif gelirse bakılır.

Herkes başkanlığı ister

Herkesin gönlünde Galatasaray'da başkan olmak yatar. Galatasaray beni yormadı. Başkan Duygun Yarsuvat, bir dönem için bu görevi kabul etti, yaşı sebebiyle uzatmak istemiyor. Kısa zamanda önemli şeyler yaptık, yapacağız. Kulüp yapısını düzene sokmak istiyoruz. G.Saray'ın kulüp başkanların emriyle değil, kurumsallıkla yönetilmesi için çalışıyoruz. Mecidiyeköy'de otel, Riva'da 860 villa, otel ve spor tesisleri yapacağız. Herkes borç yönetiyor. Ama projelerimiz mevcut.

Dursun Özbek öne çıkıyor

Biz geçici bir yönetim değiliz. Başkan belki yaşı sebebiyle mayısta bırakacak ama iyi bir ekip olduğumuzu düşünüyorum. Toplantıda söyledim, ‘Seçim havasına girerseniz tribüne oynarsınız'. Yönetim içinden aday çıkaracaksak deklare etmememiz lazım. Daha çok erken. Ancak projeleri ve çalışmaları sebebiyle Dursun Özbek öne çıkıyor. Başkan adayının Galatasaray etiklerine uygun bir profili olması lazım. Bankalarda kredibilitesi ve başarılı bir işadamı olması lazım. Türk Telekom Arena için gerekli sözleri aldık. Biz viyadüğün yapılmasını ve metronun açılmasını istiyoruz.

Devire politik engel

Stadın devrinin yapılmaması tamamen politiktir bana göre… Açılışta dönemin TOKİ Başkanı'nın (Erdoğan Bayraktar) konuşması ve Başbakanı'nın (Tayyip Erdoğan) protestolar sonrası stadı terk etmesi menfi tesir etti. Stadın devri bizim hakkımız… Bunu vermeleri lazım. Üstünü kapatmanın da faydaları var. Konserler yapabilirsiniz. Kalabalık oluyor ve gelir getiriyor. Kapatmak için sponsor bile bulunabilir, sorun değil. Kendi imkanlarımızla bile yapabiliriz.

Takviye düşünmüyoruz

Bize ne Sneijder ne de Muslera'yla ilgili resmi bir teklif geldi. Menajerler para almak için pazarı kızıştırıyor. Ama iyi bir teklif gelirse ve teknik ekip de onay verirse o zaman ticari düşünürüm. Kim olursa olsun durum aynıdır. Mali krizde ödemelerde zorlanıyoruz. UEFA kriterleri nedeniyle futbolcular ve menajerler içinde bunu kötüye kullananlar oluyor. Ödemelerde biraz gecikme olabiliyor. Senet veriliyor. Şimdi bir barter sistemi kuruyoruz.

Kadromuzda birçok yıldız var. Ocak ayında takviyeye gerek yok. Yapılmayacak çünkü dikkat edin bazı yedek oyuncularımız forma girdi. Bruma'ya bakın… İnsan biraz görsel olarak, ‘Ona verin, biraz çalım atsın da izleyeyim' diyor. Adam hakikaten o zevki veriyor. Ribery aklıma geldi. O da yetenek diye alındı ama değerlendirilemedi. Şimdi Bruma yeni transfer işte. Alın size yeni transfer.

7500 Euro kira mı olur!

Prandelli aylık 170 bin Dolar alıyordu bizden… Ekibi ayrı… 5 tane de yardımcısı vardı onlara da ayrı para ödeniyordu. Futbolda öyle paralar veriliyor ki inanılır gibi değil. Spor hukukunda da futbolcu mağdur ve onlar korunur. Biz çalışıyoruz üstünde, kanunu inceliyoruz… Futbolcular öyle rakamlar kazanıyor ki hepsinin altında Lamborghini, Porsche, Ferrari… Benim profesör maaşım 5 bin lira…7500 Euro kirası olan evlerde oturuyorlar. Biz böyle evlerde oturmadık efendim. İşçi mahkemeleri mağdurdan yana olur. Prandelli konusunda mağdur biziz. Bizimle konuşmaya gelecekti, gelmedi. ‘Biz gelelim' dedik, ‘Avukatım gelecek' dedi. Ama avukatı da ortada yoktu.. Bizden 2 aylık maaşını istedi, ama alacağı 1 ay… Tamam lig bizim için önemli ama Avrupa da önemli ve çok kötüydük orada. Dosyaya bunları da koyduk.

Çırak değil usta aldık

Hamza hoca çok efendi bir insan. Sonra karizması da var. ‘Ben çırağım, Terim benim ustam' dedi. Bu doğru değil, artık usta oldu. Tevazudan söylüyor. Zaten biz çırak olsa almayız, usta diye aldık. Yeni yönetim rahat karar alsın diye mayısa kadar anlaştık. Zaten başarılı olacaktır. Başarılı olan antrenör niye gitsin? Prandelli'nin de ilk yurtdışı deneyimiydi. 5 tane yardımcı antrenörü vardı. Hiç olmazsa bir Türk yardımcısı olsaydı. ‘Hepsi İtalyan olacak' demiş. Kopukluk oluyor İtalyanlar ile Türkler arasında…

Yayınlanma Tarihi:08:44,