SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Lionel Messi… Dünya futbolunun gelmiş geçmiş en iyi isimleriyle kıyaslanıyor. Henüz 27 yaşında ve kırılmadık rekor bırakmadı. 2014 yılı içerisinde 75 kez ağları havalandırdığı Şampiyonlar Ligi'nde yaşayan efsane Raul Gonzalez'i geçen ve La Liga‘da 257 gole ulaşarak İspanyol futbolunun unutulmaz ismi Telmo Zarra'nın rekorunu tarihe gömen Barça'lı yıldızın hedefleri bitmek bilmiyor. Arjantinli süperstar eğer bu performansıyla devam ederse Avrupa'nın en önemli liglerindeki gol rekorlarını da ezip geçecek.

Messi’nin şu an geride bırakmaya en yakın olduğu aday Alan Shearer… 27 yaşındaki forvetin, 1992 yılından itibaren uygulanan Premier Lig'de 260 kez fileleri havalandıran İngiliz golcüyü geçmesi an meselesi… 1929-1954 arasında Serie A'da 274 gol atan Silvio Piola da Arjantinli'nin potansiyel kurbanları arasında yer alıyor. Messi, Piola'nın ardından İtalya Ligi'nin en çok gol atan ikinci ismi unvanını taşıyan Totti'yi (235) ise çoktan geçmeyi başarmıştı.

Müller'e yakın markaj

Arjantinli’nin 1971-1986 yıllarında Fransa Ligi'ni (Ligue 1) kasıp kavuran ve rakip ağları 299 kez sarsan Delio Onnis'i geçmesi için 43 La Liga golüne daha ihtiyacı var. Barcelona'lı forvetin, Arjantinli hemşehrisini alt etmesi önümüzdeki sezonu bulabilir. Portekiz Ligi'nde 6 kez gol krallığı kazanan ve kariyeri boyunca Sporting Lizbon dışında bir takım forması giymeyen 330 gollü Fernando Peyroteo, Messi'ye şimdilik uzak duruyor.

Eski hocası Pep Guardiola'nın “Futboldaki tüm rekorları kırabilecek potansiyele sahip” dediği Arjantinli yıldızı en çok zorlayacak lig ise Almanya. Eğer 1963'ten bu yana oynanan Bundesliga baz alınırsa Messi'nin rakibi 365 gollü Gerd Müller. Ama genel anlamda Alman Ligi düşünülürse Barça'lı forvetin bu kez 404 gollü Uwe Seeler'i geçmesi gerekiyor.