SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Herkesi yeniyor!

29 Aralık 2014

SON iki maçında beşer gol yiyen Konya, altı karşılaşmadır üst üste kazanan Beşiktaş önünde çantada keklik gözüküyordu dünkü 90 dakika öncesinde… Ancak Rangelov ve Hleb gibi iki yıldızın da aralarında bulunduğu 5 futbolcunun kadro dışı bırakılması yeşil-beyazlıları mücadeleye bir başka motive etmiş belli ki… Ev sahibi tıpkı G.Saray önünde olduğu gibi beklenmedik derecede baskılı başladı. İlk bölümde “Beşiktaş'a top göstermediler” desek yeridir hani… Ama yine G.Saray maçındaki gibi basit bir savunma hatası -Selim Ay'ın kafa ıskasıyla- geriye düştüler.

BU siyah-beyazlıların ilk etkili atağıydı. Gökhan Töre'nin bu sezon Kara Kartal'a büyük katkısı var. Ancak oyun içinde bazen yokoluyor sanki. Buna kendisini unutturuyor diyebilirsiniz. Ama daha aktif olsa hem kendisi hem takımı açısından verimlilik düzeyini arttırır. İkinci yarıda da Konya'nın baskılı olduğu ve golü bulmaya yakın anlarda Beşiktaş, Sosa'nın klas vuruşuyla fişi çekti. Arka arkaya iki klas vuruşla gol atan Arjantinli'den önce Mehmet Güven'in üst direkte patlayan müthiş şutu da maçın en güzel anlarından biriydi. Sosa'nın golünde Olcay'ın şiddeti tam ayarlı kafa pasını es geçmemek gerekir. Haftalardır çok iyi oynayan Serdar'ın gereksiz penaltısı Beşiktaş için bir kez daha bir maçın son bölümünü zora soktu.

HALİS Özkahya'nın tartışmalı penaltı kararı sonrası Atiba'ya gösterdiği ve dünyada eşi benzeri olmayan kırmızı kart Türk hakemliğinin geldiği komedi halinin son örneğiydi. Kanadalı'nın yaptığı işgüzarlık olarak değerlendirilebilir ama bir derbi öncesi Beşiktaş'a en çok kırmızı gösteren hakemin dünkü maça atanması kadar bu kadar rahat kart çıkması da manidardı. Dün bir kez daha görüldü ki, Beşiktaş sadece rakiplerle değil, saha dışı birçok faktörle mücadele edip kazanıyor. Bilic sakatlığı tam anlamıyla geçmeyen ve sarı kart sınırında bulunan Demba Ba'yı sahaya sürerek neyi amaçladı bilinmez ama Senegalli, Beşiktaş'taki en silik oyunlarından birini oynadı. Varlığıyla yokluğu bellli değildi. Yedide yedi yapan siyah-beyazlılar, 2014 yılını zirvede kapatıp taraftarına çok anlamlı bir hediye verdi.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek