SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbol böyle bir şey

29 Aralık 2014

BEŞİKTAŞ golü bulana kadarki süreçten önce Konyaspor neredeyse tek kale oynadı. Ama Gökhan yakalamış olduğu fırsatı affetmedi. Futbol işte böyle bir şey. O pozisyonda da Beşiktaş bu fırsatı hakemlerin yaratmış olduğu olmayan bir faulden yakaladı. Çizgi hakemi Mustafa Öğretmenoğlu, İsmail-Djalma mücadelesinde hakemine yanlış uyarıda bulundu. Oysa ki orada pozisyon devam etmeliydi. Çünkü omuz omuza bir mücadele vardı. Hadi diyelim ki burada çizgi hakemi seni uyardı. Ama Halis Özkahya sen buna nasıl düdük çalarsın? Bunun faul olmadığını uzak taraftaki yedek kulübesinde bulunan Aykut Kocaman bile gördü. Bu tecrübedeki bir hakemin böylesine bir uyarıyı dikkate alması ona hiç yakışmadı. Üstelik faulden sonra kullanılan serbest vuruş yerinden değil, neredeyse 10 metre ileriden kullanıldı. Bu hata da maçın sonucuna etki eden bir pozisyona dönüştü.

HAKEMLERİN hataları bununla da bitmedi tabii ki… Maç 1-0 devam ederken kalecinin Demba Ba'yı tutarak yapmış olduğu faule penaltıyı vermedi. Hadi bunu Özkahya göremedi, çizgi hakemi nasıl görmez? Olmayanları görüyorlar, olanları vermiyorlar. Bu nasıl bir tezattır anlamak mümkün değil. Yine Halis Özkahya'nın maçın son bölümünde Konya lehine verdiği bir penaltı var ki, bunun da penaltıyla uzaktan yakından alakası yok. Burada Konyalı oyuncu Serdar'a kendi ayağını uzatıyor, penaltı almaya çalışır gibi. Her iki oyuncunun da dengesi bozuluyor ve düşüyorlar.

Bilic önlem almalı

ATIBA'NIN atılmasına gelince; hakem ısrarla kendisini uyarmasına rağmen ceza alanı çizgisine basıyor. Sen hakemin otoritesini böylesine yok sayarsan, o da ikinci sarıdan seni atar. G.Saray derbisini de kaçırırsın. Böyle bir kartı amatör futbolcu bile görmez. Buna en çok G.Saraylılar sevinmiştir. Sonuç olarak hakem Halis Özkahya ve özellikle çizgi hakemleri çok kötü bir maç yönettiler. Bu maçta gösterdikleri düşük performansla haftanın en çok tartışılanları olacakları kesin.

MAÇA gelince; Konyaspor çok iyi başladığı maçta önemli fırsatlar yakalasa da golü bulamadı. Bunda Tolga'nın performansı da etkiliydi. Savunma oyuncusu Ersan'ın yaptığı çok önemli bir hata var ki, orada Konya'nın golü bulması işten bile değildi. Tolga zamanında çıkarak açıyı kapattı. 78. dakikaya kadar Beşiktaş'ın kaleye giden 3 şutundan ikisi gol oldu, biri de auta gitti. Beşiktaş'a gelince; o alışık olduğumuz başarılı oyundan uzaktılar. Biraz Gökhan Töre'nin kişisel çabası ve Olcay ile Sosa'nın katkılarıyla maçı kazanmayı başardılar. Gökhan Töre-Veli tartışması hiç hoş bir görüntü değil. Bilic buna önlem almalı. Bu tartışmalar ilerde büyük sıkıntı yaratır. Demba Ba da hazır bir görüntü vermedi.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek