SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Basketbol Ligi 13. hafta maçında Galatasaray Liv Hospital, Darüşşafaka Doğuş’u 79-77 yendi.

Bu sonuçla ligde 3 maç aradan sonra galip gelen sarı-kırmızılılar, galibiyet sayısını 7’ye çıkardı. Anadolu Efes’in ardından Galatasaray Liv Hospital’e de kaybeden Darüşşafaka Doğuş ise ligde üst üste ikinci yenilgisini aldı.

Karşılıklı basketlerle başlayan karşılaşmada Galatasaray Liv Hospital, Arroyo, Young ve Micov, Darüşşafaka Doğuş ise Vidmar ve Göksenin Köksal’la sayılar buldu. Darüşşafaka Doğuş’un 15-14 önde girdiği ilk molanın ardından oyunda üstünlüğü ele geçiren sarı-kırmızılılar, özellikle Arroyo’nun skorer oyunuyla farkı açmaya başlayarak ilk periyodu 27-18 önde tamamladı.

İkinci periyoda da iyi başlayan taraf Galatasaray Liv Hospital olurken, sarı-kırmızılılar, periyodun ilk 3 dakikalık bölümünde farkı 14 sayıya (34-20) kadar yükseltti. Ancak çabuk toparlanan ve bu bölümde Brown’un hücumdaki etkili performansıyla 10-0’lık bir seri yakalayan ev sahibi ekip, 15. dakikada farkı 4 sayıya (30-34) kadar indirdi. Periyodun kalan bölümünde Seibutis’le sayılar bulan ve skora ortak olan Darüşşafaka Doğuş’un öne geçmesine izin vermeyen Galatasaray Liv Hospital, Arroyo’nun son saniye üçlüğüyle devreyi 45-42 önde tamamladı.

Müsabakanın ikinci yarısına iyi başlayan ve rakibinin ilk 3 dakikalık bölümde sayı atmasına izin vermeyen Galatasaray Liv Hospital, bu bölümde Micov, Arroyo ve Young’la bulduğu sayılarla farkı 11’e (53-42) çıkarmayı başardı. İlerleyen bölümlerde bir kez daha toparlanan ve özellikle Ersin Dağlı’yla sayılar bulan Darüşşafaka Doğuş, periyodun bitimine 1 dakika 10 saniye kala skoru 59-59’a getirdi. Ev sahibi ekip, periyodun bitimine 37 saniye kala Gordon’un basket faulüyle maçta uzun süre sonra öne geçti (62-61). Periyodun son saniyelerinde Gordon’la farkı 3’e çıkartan ev sahibi ekip karşısında Galatasaray Liv Hospital, Arroyo’nun son saniye üçlüğüyle skora bir kez daha dengeyi getirdi ve üçüncü çeyrek 64-64 eşitlikle tamamlandı.

Son periyoda Ersin Dağlı ve Brown’un sayılarıyla başlayan Darüşşafaka Doğuş, 32. dakika içinde farkı 5 sayıya kadar (71-66) çıkartsa da Galatasaray Liv Hospital bu bölümde Ender Arslan’ın basketleriyle rakibinin farkı açmasına izin vermedi. Periyodun kalan bölümü büyük bir çekişmeye sahne olurken, 37. dakikada skor 75-75’e geldikten sonra taraflar, yaklaşık 2 dakika sayı bulamadı. Bitime 47 saniye kala Micov’un üçlüğüyle skorda bir kez daha öne geçen (78-75) sarı-kırmızılılar karşısında Darüşşafaka Doğuş, 38 saniye kala Seibutis’in serbest atışlarıyla farkı 1’e indirdi. (77-78) Son saniyelerde Arroyo’yla hücumdan boş dönen Galatasaray Liv Hospital karşısında ev sahibi ekip de önce Brown ardından da Ersin Dağlı’yla uygun iki pozisyonu değerlendiremedi. Bitime 3 saniye kala kendisine yapılan faullerden ilkini sayıya çeviren Arroyo, ikinci serbest atışı kaçırırken, son topu kullanan Seibutis’in atışı potayı bulmayınca, sarı-kırmızılılar salondan 79-77 galip ayrıldı.

– Galatasaray Liv Hospital’in yeni transferi Maric de forma giydi

Bu arada, Galatasaray Liv Hospital’in dün sözleşme imzaladığı Aleks Maric de Darüşşafaka Doğuş karşısında ilk kez sarı-kırmızılı formayı giydi.

Müsabakada 7 dakika oyunda kalan Maric, 2 sayı ve 1 ribaundluk performans ortaya koydu.

Salon: Darüşşafaka Ayhan Şahenk

Hakemler: Engin Kennerman, Fatih Arslanoğlu, Ahmet Ersan Ergüler

Darüşşafaka Doğuş: Greer 2, Gordon 12, Göksenin Köksal 4, Shurna 8, Vidmar 6, Ermal Kurtoğlu 2, Brown 13, Seibutis 14, Ersin Dağlı 14, Mehmet Yağmur 2

Galatasaray Liv Hospital: Arroyo 25, Sinan Güler 4, Micov 16, Erceg 8, Young 12, Kerem Gönlüm 4, Pocius 2, Ender Arslan 6, Maric 2

1. Periyot: 18-27

Devre: 42-45

3. Periyot: 64-64