SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sporda Şiddet ve Düzensizliği Önleme Yasası olarak bilinen 6222 sayılı yasaya göre ilk defa bir televizyon yorumcusuna ceza geldi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı İdarim Yaptırım Bürosu, Beyaz TV yorumcusu Ahmet Çakar'ı, eski Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı Zekeriye Alp ile hakemler Özgür Yankaya ve Tolga Özkalfa'nın fotoğraflarının üzerine çarpı işareti koyup ekrandan gösterdiği ve Anadolu takımlarına soykırım yapıldığını söylediği için sportif alanlara girmekten 3 ay men edildi.

“KULÜPLERİ SOYANLAR BEYEFENDİ, BEN HOLİGAN!”

Ahmet Çakar, aldığı cezayla ilgili olarak Hürriyet’e çarpıcı açıklamalar yaptı… Çok kırıldığını ifade eden Çakar, “Hakem odası basanlar sporda şiddeti körüklemeyecek, kulüplerin içini soyanlar, vergilerini vermeyenler, futbol beyefendi olacaklar ama ben bir holigan olacağım! Yazıklar olsun” dedi.

Çakar, şöyle devam etti:

“ZEKERİYA ALP’İN KENDİSİ DE KABUL ETTİ”

“Öncelikle bu karara çok kırıldım. Medya hayatımda çok fazla tazminat cezası yedim ve bunların hepsi de doğruydu. Ama, 6222 sayılı yasaya dayanarak beni 3 ay maçları izlemekten alıkoyan, bana 6 bin TL, kanalıma da 123 bin lira para cezası kesen mantığı anlamam mümkün değil. Bu cezanın gerekçesi ne?

İki önemli hakem hatasının yaşandığı bir haftada MHK Başkanı, Özgür Yankaya ve Tolga Özkalfa'nın üstünü çizmişim. Aynı programda Ekrem Kan'ı ise alnından öpmüşüm. Bir yorumcu böyle bir tiyatral gösteriyle yorum yapamayacaksa ne yapacak? Kaldı ki Zekeriya Alp, o iki hakemin hata yaptığını bir gün sonra kendisi kabul etti! Bir hafta sonra da Ertem Şener ile Sinan Engin'in üstünü çizdim.

“HAKEM HATALARI NEDENİYLE SOYKIRIM YAPILIYOR”

Anadolu takımlarına hakem hataları nedeniyle soykırım yapıldığını ve soykırımın da çok kötü bir şey olduğunu söyledim. İbrahim Kızıl MHK, Ünal Aysal da Cünet Çakır için şaibelidir diyecek, hakem odası basanlar sporda şiddeti körüklemeyecek, kulüplerin içini soyanlar, vergilerini vermeyenler, futbol beyefendi olacaklar ama ben bir holigan olacağım, 6222'den ceza yiyeceğim; sporda şiddeti körükleyeceğim öyle mi? Gerçekten çok kırıldım!

Üstelik spordaki şiddete beş kurşun yemiş ve halen faili meçhul olan da benim. Yazıklar olsun. Ama hukuka saygım var. Nöbetçi sulh ceza hakimliğine itiraz hakkımız var ve bunu da kullanacağım. Olmadı Anayasa Mahkemesi, olmadı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne (AİHM) kadar gideceğim.

Yayınlanma Tarihi:10:32,