SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Zarar Ziyan Kupası

Grupta her takımın 6 maç yaptığı, güç dengesizliğinin yaşandığı kupa tam bir angaryaya döndü. Avrupa’da üst düzey futbol oynanan hiçbir ülkede bizimki gibi bir organizasyon yok

Güncellenme: 08:41, 26/12/2014
Zarar Ziyan Kupası

TFF, Türkiye Kupası'nın statüsünü düzelteceğine daha da kötü bir hale getirdi. Önceki yıllarda yapılan değişiklikle Şampiyonlar Ligi formatı uygulanırken, kulüpler isyan etti. İşin pek çok farklı boyutu var. İlk olarak maddi anlamda Süper Lig ekipleri ciddi zarar ediyor. Büyük kulüpler grup maçlarında kazansa bile oyuncularına ödediği maç başı ücretler nedeniyle hemen hemen her karşılaşma için 100-150 bin Dolar zarar ediyor. Kupada kazanan takıma sadece 40 bin Dolar veriliyor. Bu rakam 2.Lig ve 3.Lig ekipleri için gayet iyi, fakat onların da grup aşamasında güç dengesizliği yüzünden kazanabildiği maç sayısı en fazla 1-2.

SADECE 900 TARAFTAR

HALBUKİ Süper Lig'de galibiyet başına 1 milyon TL, beraberliğe ise 500 bin TL ödül veriliyor. Üstelik statlar da daha fazla doluyor. Türkiye Kupası'nda Fenerbahçe bile Şükrü Saracoğlu Stadı'nda Altınordu maçını sadece 900 kişiye oynadı. Hemen her şehirde tribünler boş kalırken, Süper Lig'deki futbolcular maçlara çıkmak bile istemiyor. Çünkü kulüp yönetimleri de kupayı angarya olarak görüyor.

YANDAŞ YAYINCI KURULUŞ!

Ziraat Bankası sponsorluğunda yani devletin eliyle yapılan organizasyonda yayıncı kuruluş da kafasına göre hareket ediyor. Öyle ki Beşiktaş, elektriği kesilen ulaşımı zor olan zemini tarlaya dönen Olimpiyat Stadı'nda oynamak istememişti, fakat yandaş yayıncı kuruluş izin vermeyince Kartal Rize maçını zorla orada oynamıştı. Adana Demir maçını ise siyah-beyazlılar yayancı kuruluşun istemediği Sarıyer'de oynayınca yandaş medyanın gazetelerinde eleştirildi.