SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İNGİLTERE: FA Cup'ta 759 futbol takımı da yer alıyor. Eleme usulü maçlar yapılıyor, Premier Lig ve Championship takımları 3. turdan itibaren mücadeleye katılıyor. Tek maçta kazanan bir üst tura çıkıyor, ilk karşılaşmada eşitlik halinde rövanş oynanıyor.

ALMANYA: Kupaya 64 takım katılıyor. Bundesliga ve Bundesliga 2 takımları direkt olarak katılım hakkına sahip. Tek maç eleminasyon sistemi uygulanan bu kupada eşitlik bozulmazsa karşılaşma uzuyor, hatta penaltılara gidiliyor.

FRANSA: Fransa'da da durum pek farklı değil… Geçen sezon 7 bin 656 takımın katıldığı kupa da tek maç üzerinden oynanıyor. Kaybeden eleniyor, kazanan yoluna devam ediyor. 1975'ten beri bu sistem değişmiyor.

İSPANYA: 85 takımla başlayan organizasyonda son 32 ekip kalana kadar tek maç eleminasyon uygulanıyor. Son 32 takım kaldıktan sonra ise her turda iki maç oynanıyor ve kazanan taraf bir üst tura adını yazdırıyor.

İTALYA: Tıpkı diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi İtalya'da da grup sistemi bulunmuyor. Sadece yarı finalde maçlar rövanşlı olarak oynanıyor. Finalde de tek maçı kazanan kupayı müzesine götürüyor.

PORTEKİZ: Avrupa'da Türkiye'nin dışında sadece Portekiz'de grup uygulaması bulunuyor. Ancak orada tek devreli lig usulü oynandığı için fikstür kabarmıyor.