SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

AMKSPOR

Türk sporu dün gece yine tribün terörüne sahne oldu. Türkiye Basketbol Ligi’nde Pınar Karşıyaka ile Galatasaray Liv Hospital’ı karşı karşıya getiren müsabakada sarı-kırmızılıların başantrenörü Ergin Ataman’a maçın başından sonuna kadar tribünlerden çok ağır küfürler edildi. Nitekim Ataman küfürlere dayanamayarak maçın bitimine 16 saniye kala elindeki taktik tahtasını yere fırlattı. Bunun üzerine tribünler sahayı yabancı madde yağmuruna tuttu.

Milli Takımın da başantrenörü olmasına rağmen gittiği her deplasmanda tribünlerin hedefi olan Ataman maç sonunda, “Ben buraya küfür yemeye değil maç oynamaya geldim. Karşıyaka'ya 15 yıl önce antrenör olarak onurumla hizmet verdim. Maçın başından sonuna kadar şahsıma, aileme küfür edildi. Buna izin veren Karşıyaka ve Basketbol Federasyonu'nu kınıyorum” dedi.

Ataman’ın söz konusu açıklamasında Basketbol Federasyonu’na da sitemde bulunması “Federasyon Başkanı Turgay Demirel, Galatasaray’dan intikam mı alıyor?” sorusunu akıllara getirdi.

Hatırlanacağı üzere, geride bıraktığımız sezonda Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan şampiyonluk serisi büyük olaylara sahne olmuş, dönemin Galatasaray Başkanı Ünal Aysal serinin son maçında Galatasaray’ı sahaya çıkarmama kararı almıştı. Bu kararın ardından Turgay Demirel ile Galatasaray arasındaki ipler gerilmişti.

Dün akşam oynanan Pınar Karşıyaka maçı öncesi Galatasaraylı oyuncular ısınmak için parkeye çıktığında sahaya patlayıcı maddeler atıldı, sarı-kırmızılıların başantrenörü Ergin Ataman’ın ailesine maçın başından sonuna kadar küfür edildi. Yaşanan tribün terörü karşısında ne anons yapıldı, ne salon boşaltıldı… Bu olanlar Turgay Demirel ile Galatasaray camiası arasında gerginlik olduğu ihtimalini güçlendirdi.

GALATASARAY AÇIKLAMASINDA İMA ETTİ

Olaylı maçın ardından Galatasaray’ın resmi internet sitesinden yapılan açıklamada da bu minvalde ifadelerin kullanılması dikkat çekti.

İşte sarı-kırmızılıların Türkiye Basketbol Federasyonu’nu hedef alan o açıklaması:

Dün akşam oynanan Karşıyaka-Galatasaray Liv Hospital lig karşılaşması sırasında yaşanan olaylar, milyonlarca sporseverin ekran başında gözleri önünde gerçekleşmiştir.

Bu, ne yazık ki ilk değildir.

Geçtiğimiz yıl da aynı çirkinlikler yaşanmış, profesyonel yöneticimiz Murat Özyer’e fiziki saldırı yapılmış, Hocamız Ergin Ataman’a karşılaşma boyunca ağza alınmayacak küfürler edilmişti.

Artık net bir şekilde ortaya çıkmıştır ki, olay münferit değildir.

Aynı kişilere akreditasyon kartı verilmesine cesaret edilmesinden, inanılması güç toplu bir cinnet ortamını anımsatan küfür seanslarına kadar aynı senaryo aynı şekilde yaşanmıştır.

Kuralların açıkça çiğnendiği bu manzaraya nasıl izin verilebildiği, Türkiye Basketbol Federasyonu’nun açıklama yapması yükümlülüğünde olan bir konudur.

Ülkemize basketbolu tanıştıran, sevdiren ve yaygınlaşmasında öncülük rolünü tarihi olarak üstlenen bir camia olarak, Galatasaray Liv Hospital basketbol takımı teknik direktörü Ergin Ataman ve ekibinden Türk Basketbolu adına özür dilerken atılacak adımların takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyururuz.

Bu ve benzeri olayların önüne geçilebilmesi için gerekli tüm önlemleri almak üzere Türkiye Basketbol Federasyonu’nu ve yetkili kurullarını derhal harekete geçmeye davet ediyoruz.

Saygılarımızla,

Galatasaray Spor Kulübü