SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kulüpler Birliği’nde yeni yapılanma

Kulüpler Birliği Vakfı Başkanı Göksel Gümüşdağ, Finansal Yapılandırma Komitesi kurduklarını ve başına Beşiktaş Kulübü ve Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) eski yöneticilerinden Hüsnü Güreli'yi getirdiklerini açıkladı.

Güncellenme: 16:09, 25/12/2014
Kulüpler Birliği’nde yeni yapılanma

Gümüşdağ, Kulüpler Birliği Vakfı’nın Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlediği ve yaklaşık 3,5 saat süren toplantının ardından Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’la birlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Toplantıda özellikle finansal yapılandırma, e-bilet, Passolig ve Türk futbolunun marka değerinin yukarı çıkarılması için neler yapılabileceğini konuştuklarını, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç’ın da önemli görüşlerini aldıklarını anlatan Gümüşdağ, şunları kaydetti:

“UEFA Finansal Fair Play baskısını düşünerek, en azından bunun geçişini sağlamak amaçlı Finansal Yapılandırma Komitesi kurduk. Gerek bizim gerek TFF’nin oluruyla hepinizin tanıdığı, Türk futbolunun önemli kulübünde ikinci başkanlık yapmış ve en son TFF İcra Kurulu’nda yer almış Hüsnü Güreli’yi bu komiteye başkan olarak açıklıyoruz. Bu komite, bize özellikle finansal yol haritasıyla ilgili neler yapabiliriz konusunda yardımcı olacak. Kendisinin 2 kişilik bir heyeti de var. Üç kişilik bir üst kurulla bizi finansal projelendirme, finansal yol haritasıyla ilgili bir çalışmaya götürecek.”

“Türk futbolunun en önemli sorunu dediğinizde 2-3 sorunu varsa, bu birinci sırada gelebilir” diyen Gümüşdağ, “Finansal Yapılandırma Komitesi’nin kuruluşunu burada ilan ediyoruz. Yıldırım Demirören de bu anlamda her defasında endişesini anlatmıştır, kulüpler olarak da bizler de bunu milat kabul edip, neler yapabilirizi dile getiriyoruz. Bu vesileyle komitenin Türk futbolu için hayırlı olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Gümüşdağ, geçen hafta görevini bırakan Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp’e de değinerek, “Eski MHK Başkanımız Zekeriya Alp’e Türk futboluna verdiği katkılardan dolayı teşekkür ediyoruz, yeni gelen başkan Yusuf Namoğlu’na da hayırlı olsun diyorum. Türkiye’de en çok hakem hataları konuşuluyor. Bunların aza indirilmesi ve iyileştirmesi için o da katkı sağlayacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

Gümüşdağ, “haftanın maçı” diye bir proje de başlatmayı düşündüklerini sözlerine ekledi.