SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

WADA Rusya’da 3 bin numune inceleyecek

Rusya Spor Bakanı Vitaly Mutko, WADA yetkililerinin gerçekleştirdiği ziyarette yaklaşık 3 bin sporcunun numunesini aldığını açıkladı.

Güncellenme: 13:36, 25/12/2014
WADA Rusya’da 3 bin numune inceleyecek

Dünya Dopingle Mücadele Ajansı (WADA), aralarında şampiyon isimlerin de yer aldığı yüzlerce atletin doping kullandığı iddiası üzerine açtığı soruşturma kapsamında yaklaşık 3 bin Rus sporcunun numunesini kontrol edecek.

Rusya Spor Bakanı Vitaly Mutko, ülke basınına yaptığı açıklamada, WADA yetkililerinin gerçekleştirdiği ziyarette yaklaşık 3 bin sporcunun numunesini laboratuvarlarında incelemek üzere aldığını söyledi.

Mutko, WADA yetkilileriyle iletişimde olduklarını ve doping soruşturması kapsamında ülke olarak her türlü işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

Alman televizyon kanalları ZDF ve ARD’de yayımlanan “Das Erste” adlı belgeselde yer alan iddialar üzerine WADA ve Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından açılan soruşturmada, arasında Chicago ve Londra maratonlarında 3 kez birincilik yaşayan Liliya Shobukhova ve 800 metrede olimpiyatta altın madalya kazanan Mariya Savinova’nın da dahil olduğu birçok Rus atletin geçmiş yıllarda sistematik şekilde doping yaptığı öne sürülüyor. Ayrıca, aralarında olimpiyat oyunlarında ve önemli uluslararası şampiyonalarda altın madalya kazanan isimlerin de bulunduğu 39 ülkeden 225 atletin, IAAF tarafından doping yaptıkları tespit edilmesine rağmen herhangi bir yaptırıma maruz kalmadıkları iddiası da inceleniyor. İsmi geçen atletler arasında uluslararası organizasyonlarda derece elde eden 58 Rus, 25 Kenyalı, 5 Fransız ve 3 Büyük Britanyalı ismin yer aldığı iddia ediliyor.

Yayınlanma Tarihi:17:25,