SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Olması gerektiği gibi

24 Aralık 2014

GRUPTA 6 puan toplayan Galatasaray, Diyarbakır Belediye karşısında sahaya daha önceki Balçova maçından daha tecrübesiz bir kadroyla çıktı. Oldukça istekli bir futbol sergileyen Diyarbakır takımı, G.Saray'ı ciddi şekilde zorladı. Bunun en büyük sebebi şüphesiz ki birlikte oynama alışkanlıkları olmayan tecrübesiz bir takımın karşısına çıkmalarıydı. Daha önce de belirttiğim üzere bu maçlarda özellikle de denenmemiş, forma şansı bulamamış futbolcularla çıkılan maçlarda skordan ziyade dikkate alınan, futbolcu performansları ve hocanın oyun üzerinde yaptığı taktik çalışmalar oluyor. Balçova maçındaki etkinliği, zengin pozisyonları ya da çok parlayan istekli futbolcuları maalesef burada pek görme şansımız olmadı. Hamza Hoca'nın önce Veysel'in çıkması ile daha sonra da ikinci yarıda yaptığı taktik değişik ilk 2 golün bulunmasında etkili oldu. Diyarbakır'ın uyguladığı iki kötü ofsayt taktiği Galatasaray'a iki gol kazandırdı. Ama şunu da belirtmek gerekir ki, 70. dakikaya kadar sahada Galatasaray'dan daha etkili ve istekli bir Diyarbakır vardı. 3. golden sonra motivasyonu bozulan ev sahibinin etkinliği, maçın sonlarına doğru skorun artmasıyla hiç kalmadı.

İstek, hırs nerede?

BU tip maçların oyuncular için bir vitrin olduğu gerçeğini vurgulayarak üzerinde durmak istediğim bir konu var. Neredeyse ilk defa ciddi sayılabilecek resmi bir maçta G.Saray forması giyen bazı futbolcuların aşırı etkisizliği dikkatimi çekti. Daha istekli ve hırslı olmasını beklediğim oyuncular vardı. Özellikle orta sahada görev yapan futbolcular. Ama maalesef göremedim. Pandev, Olcan oyuna dahil olduktan sonra Yasin maçın öne çıkan isimleri oldu. Elbette ki teknik kapasite olarak baz alınabilecek bir maç değildi. Farklı skor almayı başarmasına rağmen çok da tatmin edici bir performans olduğunu düşünmüyorum.

MAÇIN en büyük yıldızı ise bence Hamza Hoca oldu. Oyun okumadaki başarısı ve forvet arkalarına yaptığı değişiklerle maçın gidişini belirledi. Kendimce eleştirebileceğim tek nokta şu olabilir; bu kadar yeni oyuncunun içinde lig maçlarında daha tecrübeli bir-iki futbolcu monte ederek tecrübesiz isimlerin daha efektif bir şekilde oynamasını sağlayabilirdi. Neticede galip olan her zaman haklıdır. Galatasaray grupta puanını 9'a yükselti, şu ana kadar izleyemediği ve değerlendiremediği birçok futbolcuyu da kullanma imkanı buldu. Galatasaray elinde kalan her kulvarda yarışına devam ediyor. Olması gerektiği gibi…

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek