SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA’nın cezası Bursaspor’u karıştırdı

Bursaspor'un eski Başkanı Erkan Körüstan, görevden ayrılmadan önce yeni yönetime tüm mali bilgilerin verildiğini söyledi.

Güncellenme: 16:25, 23/12/2014
UEFA’nın cezası Bursaspor’u karıştırdı

Bursaspor Kulübünün eski başkanı Erkan Körüstan, UEFA’nın yeşil-beyazlı kulübe verdiği cezanın ardından mevcut başkan Recep Bölükbaşı’nın açıklamalarının bilgi kirliliği oluşturduğunu ve gerçekleri yansıtmadığını öne sürdü.

Körüstan, UEFA’nın Bursaspor Kulübüne verdiği 1 yıl Avrupa Kupalarına katılmama cezasının ardından, Bölükbaşı’nın bazı televizyon kanallarına yaptığı açıklamaları üzüntüyle karşıladığını bildirdi. Cezanın hemen akabinde yapılan bu açıklamanın yeterli bilgiye sahip olmadan, kamuoyunda algılama yanlışlığına sebep olacak nitelikte, gerçeğe aykırı ifadeleri içerdiğini ileri süren Körüstan, şunları kaydetti:

”17.06.2013 tarihli genel kurulda Bursaspor Kulübü kasasında nakit fazlalığı olduğu belirtilmektedir. O tarihte bankalarda 4,2 milyon TL nakit para, 7,9 milyon TL alacak senetleri bulunmasına karşın menajer ve kulüplere 3,2 milyon TL, ticari borçların 4,7 milyon TL, futbolculara 4,4 milyon TL, mayıs 2013 ayına ait ödenecek personel vergilerinin 1,3 milyon TL olduğu dikkate alındığında kulübün borçla devralındığı çok açıktır. UEFA’nın Bursaspor’a verdiği Avrupa Kupalarından men cezasının ilk ayağının M’Besuma’ya ödemenin gecikmesinden kaynaklandığını ifade etmek zorundayız. 2012 yılında gerçekleşen bu olayda, o tarihteki yönetim kurulunun ikinci başkanı Sayın Recep Bölükbaşı’dır. UEFA, Bursaspor’a verdiği cezayı ertelemiş ancak 4 yıl içinde futbolcu, teknik kadro veya personele ödemelerin gerçekleşmemesi halinde, Avrupa Kupalarına men cezasının devreye gireceğini o tarihteki yönetime bildirmiştir. Ayrıca yönetim kurulumuz, M’Besuma’ya geç ödeme nedeniyle UEFA’ya ödenecek 285 bin 250 avro cezanın da ödenmediği anlaşılmış ve bu rakamı ödemek zorunda kalmıştır.”

Körüstan, 2008-2013 yıllarında beyanname verilmeyerek kanunen ödenmesi gereken ana parası yaklaşık 36 milyon lira olan futbolcu stopajlarının ödenmediğini ifade ederek, kendi dönemlerinde yaklaşık 17 milyon lira stopaj ve SGK ödemesini gerçekleştirdiklerini, böylece yasal herhangi bir aksaklığa meydan verilmediğini belirtip, şöyle devam etti:

”Ayrıca bugün değeri 40 milyon TL’ye ulaşan akaryakıt istasyonu projesine 4,2 milyon TL, TFF’ye saha kapama cezaları yanı sıra 2 milyon TL ceza ödenmiştir. Yine geçmiş dönemde transfer edilmiş olup yararlı olamayan Bangura, Forsell, Tagoe, Yavuz Özkan ve diğer futbolcuların sözleşmelerinin feshi için 3 milyon TL ödenmiştir. Ayrıca geçmişe yönelik Atatürk Stadı’nın yenilenmesi sonucu oluşan borç bakiyeleri ile eski teknik kadro ödemeleri tarafımızdan yapılmıştır. Sayın Recep Bölükbaşı yönetimi iş başına geldikten sonra kulübün mali tablosu bağımsız denetim kuruluşuna denetlettirilmiştir. Bu denetim sonucu oluşan mali rapora rağmen Recep Bölükbaşı’nın pek çok konudan habersizmiş gibi ifade kullanması şaşırtıcıdır.”

UEFA kriterlerlerine göre mali tabloda gelir-gider dengesinin oluşturulması gerektiğini vurgulayan Körüstan, şu ifadeleri kullandı:

”Maalesef şu an Bursaspor’un ana sorunu haziran-2014 ve eylül-2014 ara dönem mali raporlardaki dengesizliktir. Bu dönemlere ilişkin mali tablolar, Bölükbaşı yönetimi tarafından hazırlanarak, UEFA’ya gönderilmiştir. Bölükbaşı’nın ikinci başkan olduğu 2012 yılında M’Besuma’ya ödemenin geciktirilmesinden kaynaklanan erteleme sonrası haziran-2014 ve eylül-2014 ara dönem mali raporlarında futbolcu ödemelerinde aksaklık nedeniyle ertelenen ceza yürürlüğe konulmuştur. Sayın Recep Bölükbaşı, geçmiş yönetimin 32,9 milyon TL’lik banka kredisi kullandığını bilerek iş başına gelmiş ve basında yer alan beyanlarında ‘Bursaspor’un borcu hiç de korkulacak nitelikte değildir’ ifadesini kullanmıştır. Kaldı ki; Sayın Recep Bölükbaşı yönetime gelmeden önce mali bilgiler kendisine anlatılmış, ayrıca 4 adet daha akaryakıt istasyonu projesinin hazır olduğu ve Bursaspor’un mali kurtuluşunun bu projenin devamında olduğu ısrarla vurgulanmıştır. Sonuç olarak, Sayın Recep Bölükbaşı’nın kamuoyuna açıkladığı konuların, bilgi kirliliği oluşturduğunu ve gerçekleri yansıtmadığını ifade etmek durumundayım. Yapılan açıklamalarla kamuoyunda ben ve yönetim kurulum hedef gösterilmiştir. Oysaki gün, özellikle sadece ve sadece Bursaspor’u düşünen insanları karalama günü değil, ‘bu büyük camiayı yaşanan bu sıkıntılı dönemden nasıl çıkarırız’ düşüncesini ortaya koyma günüdür.”