SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

THY Euroleague’de son hafta Olympiakos’u yenerek son 16 biletini cebine koyan Galatasaray Liv Hospital, son 16’da tekrar Kızılyıldız’la eşleşmişti.

 

Bilindiği üzere iki takım arasında, geçtiğimiz ay İstanbul’da oynanan karşılaşma öncesinde bir Sırp taraftar bıçaklanarak öldürülmüş, sarı-kırmızılıların antrenörü Ergin Ataman’ın Kızılyıldız taraftarlarıyla ilgili sözleri Sırbistan’da tepkiyle karşılanmıştı.

Top 16 turunun üçüncü haftasında Sırbistan’da karşılaşacak iki takımın buluşması öncesinde Kızılyıldız cephesinde tansiyonun yüksek olduğu ortaya çıktı. Sırp medyasında yer alan haberler ve okuyucu yorumları tarandığında, Ataman’ın sözlerinden dolayı özür dilemesi ve cinayet zanlısının bulunarak tutuklanmış olmasına karşın Sırbistan’daki gerilimin azalmadığı tespit edildi.

Ergin Ataman üzerine yoğunlaştığı gözlenen haberlerde, Türk teknik adamın eleştirilmeye devam ettiği, bir çok yorumda ise deneyimli çalıştırıcı için tehdit içerikli mesajların iletildiği saptandı. Bazı internet sitelerinin de İstanbul’da hayatını kaybeden Sırp taraftar Marko Ivkovic ile Ergin Ataman’ı aynı karede gösteren kolajlar hazırladıkları görüldü. Sırp kamuoyunda karşılaşma öncesindeki atmosfer, olası bir tehlikeyi gözler önüne serdi.

“ŞEYTANI KIŞKIRTMAMAK DAHA İYİ”

Novosti internet gazetesinde Ataman’ın eşleşmeler belli olduktan sonra sarf ettiği, “Belgrad’a giderim. Ancak Sırp başbakanı beni istememişti” sözlerinin haberleştirildiği sayfadaki okuyucu yorumlarında şu ifadelere yer verildi: “Gelme! Sırbistan’da istenmiyorsun. Şeytanı kışkırtmamak daha iyi olur”, “Bu açıklamaların ardından burada istenmiyorsun”, “Başbakan haklı. Gelme!”.

“PUTİN’DEN DAHA İYİ KORUNMALI”

Telegraf gazetesi, “Bu antrenör Belgrad’a gelebilecek mi?” başlığıyla verdiği haberinde, Ataman’ın Kızılyıldız taraftarı için kullandığı ‘Terörist’ sözünü hatırlatarak, hocanın oynanacak maçla ilgili durumunun ne olacağını masaya yatırdı.

Bu gazetenin internet sitesine yapılan okuyucu yorumlarında şu ifadeler dikkat çekti: “Burada istenmiyorsun uzun dilli”, “Hiç gelmese daha iyi olur”, “Belgrad’a geldiğinde Putin’den daha iyi korunmalı”, “Belgrad’a gelmelisin neden olmasın? Salonda 20 bin kişi hakaret ediyor olacak”, “Seni bekliyoruz”, “Ataman Sırplar’ın düşmanıdır.”

“ÜLKEYE GİRİŞİ YASAKLANABİLİR”

Srbijadanas internet sitesinde ‘Sırplara terörist diyen bir Türk: Belgrad’a gelişine izin vermeye gerek var mı?’ başlığıyla verilen haberde, “Ergin Ataman’ın buraya gelişi sorgulanmalı. Resmi olarak istenmeyen adam ilan edildi. Kombank Arena’da oynanacak maçta takımının başında olmasına müsaade edilmemeli” değerlendirmesi yapıldı.

Emekli bir büyükelçiden konuyla ilgili görüş alan sitenin haberinde eski diplomatın, “İçişleri Bakanı’nın ülkeye girişi yasaklayacak takdir yetkisi var” sözlerine yer verildi.

Milliyet

Yayınlanma Tarihi:13:14,