SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bakanlıktan stat açıklaması

Galatasaray'ın deplasmanda Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor ile oynadığı mücadelede tribünün bir kısmına taraftar alınmamasının nedeni belli oldu.

Güncellenme: 19:29, 23/12/2014
Bakanlıktan stat açıklaması

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Diyarbakır BŞB – Galatasaray maçında tribünün bir kısmının kapatılmasının nedenini açıkladı.

İŞTE YAPILAN AÇIKLAMA…

“Yerel ve ulusal basında mevcut Diyarbakır Atatürk Stadyumu’nun bazı tribünlerinin hazırlanan teknik rapor gerekçesiyle kapatılmasının oynanacak Galatasaray kupa maçı öncesinde krize neden olduğu şeklinde haberler çıkmıştır.

Öncelikle tüm stadyumlar için İl Güvenlik Kurulları tarafından teknik yönden istenen raporlar doğrultusunda Diyarbakır Atatürk Stadyumu’nda yapılan incelemelerde bazı tribünlerin güvenlik gerekçesiyle kapatılması gerekmiştir.

Yaklaşık 5 ay önce tutulan bu rapor doğrultusunda söz konusu stadyumda bu tribünlere seyirci alınmamaktadır. Bakanlığımız tarafından yürütülen yeni stadyum projeleri kapsamında Diyarbakır’a 33 bin seyirci kapasiteli stadyum planlanmış, ihaleleri gerçekleştirilmiş ve çalışmalar başlamıştır. Yaklaşık 150 milyon TL’ye mal olacak bu projeyi 2016-2017 sezonunda sporun hizmetine vermeyi planlıyoruz.

Bu bağlamda son derece modern bir stadyumun yapımı ile birlikte ekonomik ve teknik ömrünü tamamlamış Atatürk Stadyumunu da yıkmış olacağız. Diyarbakır Büyükşehir Belediyespor Kulübü bundan önceki tüm maçlarını Bakanlığımız tarafından kendilerine tahsis edilmiş Seyrantepe Tesisleri’nde oynamaktadır. Diyarbakır ilinde heyecan duyulmasına neden olan Galatasaray kupa maçı nedeniyle Atatürk Stadyumu’ndaki güvenlik açısından teknik sıkıntılardan dolayı taviz vermemiz mümkün değildir. “