SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Mısır Premier Ligi’nde 3 sezondur devam eden taraftar yasağı kısmen kaldırıldı.

Mısır Futbol Federasyonu’ndan yapılan açıklamaya göre, İçişleri Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın izniyle 14. haftası oynanan Mısır liginde statlara taraftar alımına kısıtlamalı olarak yeniden başlanacak.

Alınan karar gereği, Kahire ve İskenderiye şehirlerinde oynanan maçlara 10 bin, diğer kentlerdeki karşılaşmalara 5 bin taraftar girebilecek. Buna karşın El Ehli, Zamalek, El İttihad, İsmaili, El Masri ve Damanhur takımlarının taraftar yasağı ise devam edecek.

El Ehli ile El Masri arasında Port Said Stadı’nda 1 Şubat 2012’de oynanan, 74 kişinin ölümü ve birçok taraftarın yaralanmasıyla sonuçlanan karşılaşmanın ardından ülkede taraftarların statlara girişi yasaklanmıştı. “Port Said Stadı faciası” olarak futbol tarihine geçen olayda, El Masri taraftarları, maç öncesi ve sonrasında sahaya girerek rakip takım futbolcularına saldırmıştı. Çıkan arbedenin ardından bir grup taraftar, Port Said Stadı’nı ateşe vermiş, bazıları ise stat dışında güvenlik güçleriyle çatışmıştı.

Facianın ardından Mısır Futbol Federasyonu’nun aldığı kararla, 2011-2012 Mısır Premier Ligi’nin kalan maçları ertelenmiş, sonrasında da iptal edilmişti.

Olayların yaşandığı tarihten bu yana taraftarların ülkede yalnızca milli maçlara ve Mısır’ın temsil edildiği uluslararası karşılaşmalara girmesine izin veriliyordu.

Yayınlanma Tarihi:14:19,