SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Efsaneye veda ettik

Bursa'da 76 yaşında vefat eden Türk voleybolunun duayenlerinden, eski milli oyuncu ve antrenör Cengiz Göllü için kendi adını taşıyan voleybol salonunda tören düzenlendi. Daha sonra Göllü'nün naaşı, cenaze namazının kılınacağı Ulucami'ye oradan da Odunluk Mezarlığı'na götürüldü.

Güncellenme: 16:32, 22/12/2014
Efsaneye veda ettik

Önceki gün kaybettiğimiz, Türk voleybolunun efsanesi Cengiz Göllü, Bursa’da son yolculuğuna uğurlandı.

Göllü için ilk olarak kendi adını taşıyan Cengiz Göllü Voleybol Salonu’nda bir tören düzenlendi.

Törene, Göllü’nün eşi Hümeyra Göllü, kızları Arzu Göllü ve Emel Usul’un yanı sıra Türkiye Voleybol Federasyonu Başkanı Özkan Mutlugil, Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdür Yardımcısı Tamer Taşpınar, Bursa Vali Yardımcısı Ahmet Hamdi Usta, Eczacıbaşı Spor Kulübü Başkanı Faruk Eczacıbaşı, voleybolcular ve çok sayıda spor sever katıldı.

Mutlugil, törende yaptığı konuşmada, Göllü gibi insanların ayrılırken bile ders verdiğini söyledi. Göllü’nün hem sporculuk hem antrenörlük yaşamında hem de yöneticilik kariyerinde Türk voleybolunun gelişiminde büyük katkı sağladığını belirten Mutlugil, şöyle konuştu: “Teknik bilgisini geliştirmek için her zaman bir araştırma içerisinde olmuş ve hazırladığı raporlarıyla yetişen nesillere tecrübelerini aktarmıştır. Voleybola hizmetleri sadece teknik bilgisiyle sınırlı kalmamış kişiliğiyle görev aldığı kurumları ve ülkemizi her mevkide en iyi şekilde temsil etmiş ve iyi bir örnekleme sergilemiştir. Yeni nesiller yetiştirmiş ve yetişen nesillere zamanı geldiğinde  görevlerini devretmiştir. Ayrılık zamanı yaklaştığında 55 yıllık tecrübelerini voleybol camiasına bir kitap yazarak aktarmış ve büyük bir miras bırakmıştır. Şimdi camia olarak bize büyük bir görev düşmektedir. Bu mirası gelecek nesillere aktarmak ve anlatmak bizim sorumluluğumuz olacaktır. Cengiz Göllü’nün bıraktığı bu kitap aslında Türk voleybol tarihidir. Camia olarak önce biz nereden geldiğimizi bilmeliyiz ki nereye gideceğimizi gelecek nesillere net anlatabilelim.”

Göllü’nün ülke voleyboluna çok büyük katkılarda bulunduğunu ifade eden Mutlugil, “Acımız büyüktür, yakınlarına başsağlığı diliyorum” ifadesini kullandı.

Eczacıbaşı Spor Kulübü Başkanı Faruk Eczacıbaşı ise cumartesi günü 14.00’te Eczacıbaşı Spor Kulübü’nde Cengiz Göllü için bir anma töreni düzenleyeceklerini belirterek, “Bugünkü voleybol camiasının Avrupa’da bu noktalara gelmesinin hiç kuşkusuz en büyük mimarı Cengiz Ağabeydir. Kendisini saygıyla uğurluyoruz. Bizim ona çok büyük bir vefa borcumuz var” diye konuştu.

Göllü’nün eşi Hümeyra Göllü ve kızı Arzu Göllü de salondakilere kendilerini yalnız bırakmadıkları için teşekkür etti. Hümeyra Göllü konuşması sırasında gözyaşlarına hakim olamadı.

Türkiye Voleybol Federasyonu eski başkanlarından Erol Ünal Karabıyık ve milli oyuncu Sevcan Toman da törende duygularını dile getirdi.

Daha sonra Göllü’nün cenazesi, okunan dua ve “helallik” alınmasından sonra cenaze namazının kılınacağı Ulucami’ye, oradan da Odunluk Mezarlığı’na götürüldü.