SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Diyarbakır’da Galatasaray krizi

Diyarbakır Atatürk Stadı'na verilen "Tam kapasite dolarsa yıkılabilir" raporu, Galatasaray ile oynanacak kupa maçı öncesi krize neden oldu.
Diyarbakır Atatürk Stadı'na verilen tam dolması halinde yıkılabilir raporu, Galatasaray ile oynanacak Türkiye kupası maçı öncesi krize yol açtı. Diyarbakır BŞB-Galatasaray maçında tribünlerin %60'ı boş bırakılacak. Yıllar sonra şehire büyük bir takım gelirken, tribünde 13.000 yerine 4.600 taraftarın girebilecek olması büyük tepki topladı.
Aslında herşey, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nun, Ağustos ayında yaptığı inceleme ile başladı. Diyarbakır Atatürk Stadı'nda yapılan inceleme sonrası hazırlanan raporda "Statta yıkılma tehlikesi var. 13.000 kapasiteli stada en fazla 4.600 taraftar alınabilir" denildi.
Alınan bu karar, Galatasaray maçının gelip çatmasıyla krize dönüştü. Şehire yıllar sonra büyük bir takım gelecekken, tribünlerde 13.000 yerine sadece 4.600 fubolseverin girebilecek olması, büyük tepki topladı.
Yıllar sonra Galatasaray gibi büyük bir kulübün şehre gelecek olması ile Diyarbakır'ın yanı sıra çevre illerde de heyecana yol açmışken, sınırlı seyirci alımı kapasiteyi düşürmekle kalmadı, bilet fiyatlarının da katlanmasına neden oldu.