SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Beşiktaş havaya girmiş

21 Aralık 2014

SÜPERLig'de zirve mücadelesi çok entresan bir durum aldı. Rakipleri kazanıyor, siyah-beyazlılar ise bir-iki günlüğüne emanet ettiği koltuğa sonradan yeniden oturuyor. Tabi bu durum bir avantaj mı dezavantaj mı tartışılır. Beşiktaş, rakipleri galip geldiği için ekstra motive olup mu zor şartlar altında da olsa üç puanı alıyor, yoksa bu durum aşırı bir stres yüklemesi mi yaratıyor, tartışılır… Hepsi bir kenara gerçek olan tek şey var, Bilic'in öğrencileri bu ligin tartışmasız en efektif ve göze hoş gelen futbolunu oynuyor. Her hafta farklı bir statta olmalarına rağmen ne bir konsantrasyon sıkıntısı yaşıyorlar, ne de durumdan şikayet ediyorlar. Sahaya çıkıp, futbolunu oynuyor, polemiklere yer vermeden kazanmasını biliyor.

SİYAH-beyazlılar tam anlamıyla bir takıma dönüştükleri için kimin oynadığı çok da farketmiyor. Sezonun en flaş transferi Demba Ba'nın yokluğunda Cenk çıkıp golünü atıyor, sahadaki iyi futbol tabelaya yansıyor. Olcay 11'de de başlasa sonradan da girse o gol öncesindeki müthiş hareketleri ve adrese teslim ortayı yapabiliyor. Ya da orta alanda Atiba ile Veli her topa basıyor, rakibe nefes aldırmıyor. Serdar ‘ben varken sağbek transferine gerek yok' dercesine oynuyor. Franco savunmanın kralını yapıyor. Sosa futbol resitalini mükemmel bir frikik golüyle süslüyor. İşin özü Beşiktaş yüzde yüz futbol oynuyor, takım olduğu için kazanıyor ve zirvenin gerçek sahibi olduğunu gösteriyor.

Stat değiştirilmeli

ÖNCE Hamza hoca, sonra Mustafa hocanın önderliğinde mütevazı kadrosuyla birşeyler yapmaya çalışan Akhisar'a da başarılar. Güzel oyunun peşindeler, futboldaki tabirle topunu oynamaya bakıyorlar, oyunu çirkinleştirmiyorlar, sahayı germiyorlar. Türk futbolunun böyle futbol mantalitesine sahip teknik adamlara ihtiyacı var. Bu arada 6'da 6 yaparak liderlik koltuğuna sımsıkı yapışan Beşiktaş'ın ne yapıp edip derbiyi Başakşehir Stadı'nda oynaması gerekir. Dün bir kez daha görüldü ki, tribünlerde olan yaklaşık 8 bin seyirci 80 bin kişi etkisi yapıyor. Oysaki ‘Zulümpiyat'ta 100 bin kişi olsa nafile… Seyircinin sahaya etkisi açısından Başakşehir tam Beşiktaş'ın aradığı cinsten.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek