SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bu olay İngiltere’yi karıştırdı

İngiltere Premier Lig’de birçok kulübün, futbolcularla birlikte sahaya çıkan ‘maskot çocuklar’dan para aldığı ortaya çıktı, uygulama büyük tartışma yarattı.

Güncellenme: 13:14, 20/12/2014
Bu olay İngiltere’yi karıştırdı

Milliyet Gazetesi’nde yer alan habere göre; futbolun beşiği İngiltere'de ortaya çıkan bir gerçek, ülke kamuoyunda büyük tartışma kopmasına neden oldu.

The Guardian gazetesinin yaptığı bir araştırma, Premier Lig takımlarının çoğunun, maç seremonilerinde futbolcularla birlikte yer alan çocuklardan para alındığı gerçeğini ortaya koydu.

Buna göre dünyanın en önemli ulusal futbol ligi olarak gösterilen İngiltere 1. Ligi'nde şu an mücadele eden 20 kulübün 11 tanesi bu uygulamaları para karşılığında yerine getiriyor. Ücretler 600 sterline (2180 TL.) kadar çıkıyor. Maç öncesi soyunma odalarının çıkışından, tünele ve oradan sahaya, futbolcuların ellerini tutarak çıkan minikler için aileleri, büyük meblağları gözden çıkarıyor.

Uygulama Ada'da gündeme oturdu. Kulüplerin birçok çoçuğun rüyası olan, yıldız futbolcularla bir araya gelme fırsatını paraya çevirmesine bazı kesimler tepki gösterdi. Uygulamanın çocukları bile sınıfsal olarak böldüğü, maddi durumu yerinde olmayan ailelerin çocuklarının hayallerini ertelemek zorunda kaldığına dikkat çekildi.

KULÜPLERİN TARİFESİ

West Ham United    600 sterlin Queens Park Rangers    450 sterlin Swansea        450 sterlin Crystal Palace    425 sterlin Leicester City   400 sterlin Tottenham        400 sterlin Stoke City        390 sterlin Burnley        300 sterlin West Brom        265 sterlin Hull City        150 sterlin

TÜRKİYE’DE ÖRNEĞİ YOK

Türkiye'de görev alan maskot çocuklar için ise bu yönde bir uygulama bulunmuyor. Türk takımlarının, maçtan önce futbolcularla birlikte sahaya çıkan çocuklardan herhangi bir ücret almadığı saptandı.

İtalya, Brezilya, İspanya gibi önemli futbol ülkelerinden bilgilerini istediğimiz meslektaşlarımız da kendi ülkelerinde para ödemenin söz konusu olmadığını, çocukların kulüp çalışanlarının-futbolcuların yakınlarından ya da bölgedeki diğer takımların alt yapılarından seçildiğini söylediler.