SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Karabükspor’dan PFDK’ye tepki

Kardemir Karabükspor Kulübü Yönetim Kurulu, Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu'nun (PFDK) verdiği cezaları çok ağır ve adaletsiz bularak, kınadı.

Güncellenme: 00:25, 19/12/2014
Karabükspor’dan PFDK’ye tepki

Kulübün resmi internet sitesinden yapılan açıklamada, cezaların üzüntüyle öğrenildiği, yönetimi, sporcuları ve tüm taraftarı ile Türk sporunda örnek gösterilebilecek ilke ve davranış biçimini benimsemiş bir spor kulübü oldukları belirtildi.

Açıklanan ve hükmedilmiş cezalar sebebiyle büyük bir haksızlık ile karşı karşıya oldukları gerçeğini tüm spor kamuoyu ile paylaşmak istediklerinin ifade edildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Gerek saha içinde gerekse saha dışında kulüp olarak takınmakta olduğumuz tavır ve benimsemiş olduğumuz yaklaşım ile son derece ters düşen cezaları Kardemir Karabükspor olarak, kabul edilemez buluyoruz. Haftalardır karşı karşıya bırakıldığımız saha içi hatalar sebebi ile uğramış olduğumuz haksızlıkların son damlasının yarattığı hayal kırıklığını bile saha içerisinde sporcularımız ve teknik yönetimimiz, saha dışında yönetim organlarımız büyük bir olgunlukla ve itidalle yönetmeyi bilmiştir.”

Özellikle Süper Lig maçlarında gerek saha içinde, gerekse saha dışında zaman zaman olgunluk dışı ve hakarete varan tepkileri tüm spor kamuoyu ile birlikte izlediklerinin anlatıldığı açıklama, şöyle devam etti:

“Hakarete varan tepkiler karşılığında hükmedilmiş cezalar ve geçiştirilme şekli, takip eden tüm spor severlerin hafızalarında tazedir. Saha içerisinde küfürlü söylemlere göz yumulduğunu, Merkez Hakem Kurulu (MHK) Başkanı’nı istifa ettiren söylemleri cezalandırmaktan imtina edildiğini, hakem odası basan ve tehdit eden yöneticilerin cezalarının 60 gün hak mahrumiyeti ile geçiştirildiğini, hakemlere hakaret eden yöneticilerin 60-75 gün gibi cezalar aldığını yaşadık ve izledik.”

“Bugün kulübümüze, futbolcumuz Mabiala’ya ve kulüp Asbaşkanı Murat Yolbulan’a uygun görülen cezanın son derece adaletsiz ve ölçüsüz olduğuna dikkati çeken açıklama, şöyle devam etti:

“Aynı niyetle ikinci sarı kart gören rakip takım futbolcusunun ceza almadığını, sadece ve sadece ‘hakkımızı yediniz, 4 maç oldu, yeter’ diyen Yolbulan’ın bir yıl hak mahrumiyeti ile cezalandırıldığını kamuoyunun dikkatlerine sunarken, suç ve ceza terazisinin kefelerini patlatacak düzeydeki bu orantısızlığı şiddetle kınıyoruz. PFDK, bu kararları ile büyük bir hukuk skandalına imza atmıştır. FDT 36. madde kapsamında kalan bir ihlal iddiasının cezasının FDT 39. madde kapsamında değerlendirilmesi, hakem ve 4. hakem raporları ile yapmış olduğumuz savunmalarımızın dikkate alınmaksızın ceza verilmesi, açıklanması zor bir durum olup, Türk futbolunun geleceği açısından bizleri fazlasıyla kaygıya düşürmektedir.”

Kardemir Karabükspor’a yapılanların şiddetle kınandığı açıklamada şöyle denildi:

“Kulübümüze karşı takınılmış olan bu haksız tavrı ve ölçüsüz yaklaşımı tüm Karabükspor ailesi olarak şiddetle kınıyoruz. Zorbalığı, saha içinde ve dışında olmasına bakmaksızın cezalandırmayan ya da geçiştiren zihniyetin, güçlüyü koruma telaşında olduğu, Karabükspor gibi etik ilkeleri benimseyen ve bu ilkelerinden sporcusu ve yöneticisi ile asla vazgeçmeyen kulüpleri cezalandırırken, vicdani değerlerden uzaklaşmaktan çekinmediğini görüyoruz. Bu yaklaşıma maruz kalmaktan dolayı camia olarak son derece rahatsızlık duyduğumuzu belirtirken, bu yaklaşımın son mağduru olmayacağımız gerçeğini de tüm kamuoyunun bildiğini düşünüyoruz.

Her fırsatta kulüplerin mali durumunun bozuk olduğundan yakınan otoritenin, bu tür adaletsiz para cezaları ile daha da mağdur edildiği, bizim gibi sınırlı bütçeli kulüpleri son derece etkilediği gerçeğini görmezden geldiği de açık değil midir? Şunu özellikle kamuoyunun bilgisine sunmak isteriz. Kardemir Karabükspor’un ne sporcusu, ne teknik kadrosu, ne de yöneticisi, saha içinde ve saha dışında asla küfür ve hakaret içeren söylemlerde, sportmenlik dışı hal ve davranışta bulunmamıştır. Bu gerçeklerin de tüm kamuoyu tarafından ilk ağızdan bilinmesini isteriz.”

Türk futbolunda çifte standarda derhal son verilmesi gerektiğine dikkati çekilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Arsız ve güçlüye diş geçiremeyenlerin, demir-çelik emekçilerinin desteği ile ayakta durmaya çalışan mazbut ve mütevazi Karabüksporumuz üzerinden güç gösterisi telaşı içerisinde olduğunu görüyoruz. Türk futbolu Karabükspor kurban edilerek düzelecekse bu fedaya da hazırız. Yeter ki mertçe ifade edilsin, tüm kamuoyu ile birlikte bilelim. Tepkimizi Türk spor kamuoyu ile paylaşırken, ulaşmak istediğimiz tek bir hedef olduğunu belirtmek istiyoruz. Adalet, adalet, adalet… Türk futbolunda çifte standarda derhal son verilmelidir. Hukuk kurulları bağımsız ve adil kararlar alabilen organlar haline gelebilmelidir. Açık bir şekilde hukuka aykırı olan bu kararın nihai olarak Tahkim Kurulu’nda kaldırılacağına olan inancımızı korumaktayız.”