SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

FIFA o raporu yayınlayacak

FIFA, Katar ve Rusya'nın, Dünya Kupası'na evsahipliği için adaylık sürecini soruşturan Michael Garcia'nın 430 sayfalık raporunun bir bölümünü, oy birliğiyle yayımlama kararı aldı.

Güncellenme: 16:52, 19/12/2014
FIFA o raporu yayınlayacak

Fas’ın Marakeş kentinde düzenlenen FIFA İcra Kurulu toplantısında konuşan Başkan Sepp Blatter, FIFA Dünya Kupası’nı düzenleyecek Rusya ve Katar’ın adaylık sürecinde yolsuzluk yaptığı iddiaları üzerine açılan soruşturma kapsamında, Garcia’nın hazırladığı raporun bir bölümünün, kişilerle ilgili devam eden sürecin tamamlanmasının ardından yayımlanacağını bildirdi.

Blatter, yayımlanmasına oy birliğiyle karar verilen raporun, kamuoyuyla ne zaman paylaşılacağına dair net bir tarih vermedi.

Başkan Blatter, Katar ve Rusya’nın 2018 ve 2022 Dünya Kupaları evsahipliklerinin oylanması konusunun yeniden ele alınmayacağını belirterek, “İcra Komitesi’nin, 2018 ve 2022 Dünya Kupalarına ilişkin kararının iptali için hiçbir yasal gerekçe yok” değerlendirmesini yaptı.

GARCIA’NIN YERİNE BORBELY

Toplantıda, FIFA Etik Kurulu Soruşturma Komisyonu Başkanlığı görevinden istifa eden Garcia’nın yerine, geçici olarak Cornel Borbely atandı.

Garcia, FIFA Dünya Kupası’nı düzenleyecek Rusya ve Katar’ın adaylık sürecinde yolsuzluk yaptığı iddiaları üzerine açılan soruşturma kapsamında 430 sayfalık bir rapor hazırlamıştı. FIFA Etik Komitesi adına hazırlanan raporu değerlendiren Alman hakim Hans-Joachim Eckert, ülkelerin evsahipliği sürecinde ihmalinin bulunmadığı, kurallar ve yönetmeliklerin ihlal edilmediği gerekçesiyle soruşturmanın kapatıldığını açıklamıştı.

Bu açıklamaların ardından Michael Garcia, kendi raporunu ele alan Eckert’ın hazırladığı 42 sayfalık değerlendirmedeki somut bilgilerin yetersiz, verilerin hatalı olduğunu savunmuş ve rapor FIFA Disiplin Komitesi tarafından yeniden değerlendirilmişti. Komitenin önceki kararını değiştirmeyerek soruşturmayı kapatmasının ardından Garcia, FIFA Etik Kurulu Soruşturma Komisyonu Başkanlığı görevinden istifa etmişti.