SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

UEFA Başkanı Michel Platini, Michael Garcia’nın, FIFA Etik Kurulu Soruşturma Komisyonu Başkanlığı görevinden istifa etmesinin FIFA’nın hatası olduğunu söyledi.

Fransız basınına konuşan Platini, Katar ve Rusya’nın Dünya Kupası’na ev sahipliği için adaylık sürecini soruşturan Michael Garcia’nın istifasının sorumluluğunun FIFA’da olduğunu öne sürerek, “FIFA Etik Komitesi, organizasyonun şeffaflık politikasını artırmak için kurulmuştur. Bizim de istediğimiz buydu ama soruşturma kargaşayla sonlandı” değerlendirmesinde bulundu.

FIFA’nın son dönemlerde hatalı kararlar aldığını savunan Platini, “Bay Garcia’nın istifası, FIFA’nın hatalarına yeni bir halka daha ekledi” ifadesini kullandı.

Garcia, FIFA Dünya Kupası’nı düzenleyecek Rusya ve Katar’ın adaylık sürecinde yolsuzluk yaptığı iddiaları üzerine açılan soruşturma kapsamında 430 sayfalık bir rapor hazırlamıştı. FIFA Etik Komitesi adına hazırlanan raporu değerlendiren Alman hakim Hans-Joachim Eckert, ülkelerin ev sahipliği sürecinde ihmalinin bulunmadığı, kurallar ve yönetmeliklerin ihlal edilmediği gerekçesiyle soruşturmanın kapatıldığını açıklamıştı.

Bu açıklamaların ardından Michael Garcia, kendi raporunu ele alan Eckert’ın hazırladığı 42 sayfalık değerlendirmedeki somut bilgilerin yetersiz ve verilerin hatalı olduğunu savunmuş ve rapor FIFA Disiplin Komitesi tarafından yeniden değerlendirilmişti. Komitenin önceki kararını değiştirmeyerek soruşturmayı kapatmasının ardından Garcia, FIFA Etik Kurulu Soruşturma Komisyonu Başkanlığı görevinden istifa etmişti.