SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Şili futbolunda bir ‘Türk’ takımı tarih yazıyor. Ülkenin birinci liginde mücadele eden Palestino (Filistinli) isimli takım, 2014-15 sezonu Şili Açılış Ligi’ni dördüncü sırada tamamladı. İlk sırayı alan Universidad de Chile direkt olarak Libertadores Kupası’na katılım hakkı kazanırken, diğer ekipler kalan bilet için savaşmaya başladı.

FİNALİ KAZANIRSA LIBERTADODERS KUPASI’NA KATILACAK

Yarı finalde Huachipato ile eşleşen Palestino takımı, rakibini önce 3-1, rövanş maçında da 3-0 mağlup ederek adını finale yazdırdı. Kırmızı-yeşilliler böylece gelecek yıl Copa Sudamericana’ya katılma hakkını garantiledi. Finalde Santiago Wanderers ile karşılaşacak olan Palestino, rakibini yenmesi durumunda Libertadores Kupası’na da katılma hakkı kazanacak.

Şili ekibi böylece uzun yıllar süren başarı açlığını da doyurmuş oldu. Ülkenin köklü ekiplerinden olan Palestino, şimdiden Sudamericana’yı garantileyerek 35 yıl sonra ilk kez uluslararası bir turnuvaya katılma hakkı elde etti. Son olarak 1979’da Libertadores Kupası’nda boy göstermişlerdi.

NEDEN FİLİSTİN, NEDEN TÜRKLER

Dünyanın öteki ucundaki Şili, Arap dünyası dışında en büyük Filistinli nüfusunu barındıran ülke olarak biliniyor. Ülkedeki Filistin kökenlilerin 500 bin civarında olduğu belirtiliyor. 1800’lerin sonu ve 1900’lerin başında göç eden Filistinlilerin pasaportlarında uyrukları ‘Osmanlı’ olduğundan, Şili’de bu kişilere Turcos (Türkler) diye sesleniliyor. Palestino kulübü 1920 yılında, Filistin’den giden bu kişiler tarafından kurulmuş.

Milliyet