SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Yola devam

13 Aralık 2014

FUTBOL oyununun gerçeği dününün olmaması. Hafta içi çok kötü bir oyun ve sonuçla Avrupa macerasını bitiren Galatasaray, 4-4-2 dizilimi ile Torku Konyaspor karşısına çıktı. Ve sonuç futbolda dün ile yaşanmadığı oldu. Şu bir gerçek ki G.Saray Türkiye Ligi için özellikle ilk 45 dakikalarda, yani fizik gücü düşmeye başlamadan evvel gayet yeterli bir görüntü çiziyor. Bu yeterlilikte rakiplerin de katkısı göz ardı edilemez. Torku Konya maçında da durum farklı değildi. Galatasaray'ın hücum bölgesi oyuncularının dinamikliğine Emre'nin, Melo ve Selçuk'un destekleri, daha ilk yarı 3-0 gibi önemli bir skor üstünlüğü sağladı. Selçuk'un son maçlardaki güveninin ve moralinin takımın yüksek pas ortalamasına etkisinin büyük olduğunu görüyorum. İlk yarıda Galatasaray'ın bu kadar etkili olmasının en büyük sebebi ise Konyaspordu. Orta sahadaki yetersizlikleri, geçmiş haftalardan çok uzak olan oyun performansları ile ne Galatasaray'ı orta sahada karşılayabildiler ne de atak organizasyonu yapabildiler. Ayrıca Konyalı futbolcuların maça tam konsantrasyon sağlamaması bireysel hataların artmasına neden oldu. Açıkçası beklentimden çok uzak bir Konya izledim. Ama statta seyirci de gerçekten keyif vericiydi. İşler iyiye gidiyor

G.SARAY'DA işler ligde iyi gidiyor. Futbolcuların özellikle yerli futbolcuların birbirleri ile çok daha uyumlu oynadıkları bir gerçek. İsabetli pas oranının artması özellikle de hücuma çıkarken dengeli ve ayağa paslarla oyun kurmaları ümit verici. Hala fizik olarak istenilen düzeyde olmasa da motivasyon yüksekliği ve oynama isteği, Hamza Hoca'nın takıma olan etsinin önemini gösteriyor bence. Ancak hala düzeltilmesi gereken çok eksiği de var Galatasaray'ın. Her ne kadar sadece ikinci yarı iş düşse de defans konusunda sıkıntılar var. Fiziksel olarak yeterli seviyede değiller ama takım oyunundaki pozitif gelişmeler zamanla bu sorunların da aşılabileceğinin sinyallerini veriyor.

SONUÇ olarak Konyaspor'un inanılmaz etkisiz oyunu, buna karşılık G.Saray'daki yükselen futbol oynama ve gol atma isteği, bu sezon konuk ekip adına en farklı skorun almasına neden oldu. Sanırım Galatasaray için hatta Konyaspor için maç sonu söylenebilecek en güzel söz; “Dün dünde kaldı, hatalardan ders al, bugünü kaybetme. Yola devam”

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek