SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray ile kontratını uzatışı da, feshedişi de olay oldu. Çoğu zaman sakat sakat oynadı, taraftarın sevgilisi haline geldi ama şimdi NBA'de Philadelphia ile anlaşınca oklar üzerine çevrildi.

Merak edilen sorulara cevap veren Furkan Aldemir, Galatasaray’dan ayrılarak sarı-kırmızılı kulübü rahatlattığını iddia etti. NTV Spor’da canlı yayına katılan Furkan, şu açıklamalarda bulundu:

“SENE SONUNDA AYRILAMAZDIM”

“Benim Galatasaray ile iki yıllık garanti kontratım vardı ve ben sene sonunda ayrılamazdım. Geçen sene yeni sözleşme imzaladım. O zaman da Philadelphia'yla temas halindeydik ama bugünkü gibi değildi.

Sezon içinde yaşananlar malum. Ben burada geleceğimi göremedim. Philadelphia'nın ilgisi de aynı dönemde oldukça arttı. İnsanlar ‘4 maç daha oynasaydın, TOP 16'dan önce gitseydin' de dedi. Ancak şu unutulmasın, biz basketbol oynuyoruz. Bunun içinde sakatlık da var, başka şanssızlıklar da…

Ben Kızılyıldız ve Beşiktaş maçlarında da sahaya sakat sakat çıktım. Durumum daha kötüye gidebilirdi. Takımda bulunduğum sürece ağrı kesicilerle oynamayı sürdürüyordum. Ben de NBA kapısı açılmışken ve bireysel olarak da Philadelphia'da oynamanın daha faydalı olacağını düşünüyorken, bu kararı verdim.”

“GALATASARAY’I RAHATLATTIM”

Aslında ben Galatasaray'ı rahatlattığımı düşünüyorum. Benim kontratımın yüksek olduğunu düşünen ve rahatsız olanlar bulunduğunu, bu kontrattan çıktığım için de sevinen insanların olduğunu düşünüyorum. Bana ödemeleri gereken ciddi bir rakamdan kurtulmuş oldular, bir de üstüne bonservis ödedim. Buradan daha güzel şekilde ayrılmayı isterdim ama böyle olması gerekiyormuş.

Kendime göre haklı gerekçelerim olsa da, bana kırılan, üzülen herkesten yine de özür dilerim. Umarım NBA'de Türkiye'yi en iyi şekilde temsil edeceğim. Orada ağabeylerim, arkadaşlarım var. Hidayet ağabey geçtiğimiz hafta destek mesajı verdi. Bu benim için çok önemliydi. Enes zaten çok yakın arkadaşım. Onların da yardımları ile başarılı olacağım.

“PARAYI DERT ETMEDİM”

Galatasaray'la sözleşme imzaladığımda da bu para mevzusu çok konuşulmuştu. Çok para aldığım, bunu hak etmediğim söylendi. Bu benden daha çok ailemi üzmüştü. Ben o zaman onlara, çok çalışacağımı ve kimseye karşı kendilerini mahcup etmeyeceğimi söyledim. Galatasaray'da elimden geleni yaptım. Sezona iyi başladığımı da düşünüyorum. Şimdi Philadelphia ile anlaştım. Yine para konuları dönmeye başladı.

Philadelphia bana iyi bir kontrat verdi. İlk turdan seçilmiş gibi ve garanti kontrat. Ama miktarı Galatasaray'dan aldığım kadar değil. Bunu hiç düşünmedim. Ben daha 23 yaşındayım ve inşallah önümde uzun bir kariyer var. Ben gelişimim için bunun daha iyi olacağına inandığım için NBA'i seçtim. Parayı dert etmedim. Şu anda Galatasaray'ın itirazı sonucu oluşan bir dava var ve bu davanın süresi uzayabilirdi. Bu benim için kayıp olurdu, bunu istemedim. Galatasaray bir teklifte bulundu, anlaştık. Ben şu ana kadar oynadığım ve hak ettiğim paraları da istemedim.

“ALACAKLARIM 1 MİLYON LİRAYI BULUYOR”

Benim sözleşmemi insanlar biliyor zaten. Geçen seneden kalan maaşlarımız da vardı. Ekim ayında geçen yıldan kalan son paralarımız tamamlandı. Bu sene için de bir miktar ödeme yapıldı.

Bonservisimi de kendim ödeyince, alacaklarımla birlikte 1 milyon lira civarında bir parayı bırakmış oldum. Ben ‘Instagram'daki ilk açıklamamda hak etmediğim paraları istemeyeceğimi söylemiştim. Ama şimdi, hak ettiklerimi de alamamış oldum. Ben bu sene bütün maçları hatta geçen senenin de bir kısmını Galatasaray'da bedavaya oynamış oldum. Ama buna takılmıyorum, demek ki nasip böyleymiş.

Çok yakın davrandılar. Bu süreç başladıktan sonra direkt coach Brown da beni aradı. Genel menajerleri ile zaten Karşıyaka'dan bu yana konuşuyordum. Maçlarıma gelip gittiler bu süreçte. Bu ilgiyi görünce, onların şartlarını görünce ve bir de bahsettiğimiz arena NBA olunca hukuki işlemleri başlattık.

“BENİM İÇİN BÜYÜK AVANTAJ”

Philadelphia çok genç bir takım. Ben Türkiye'de oynadığım her sezon takımın en küçüğü oldum. İlk kez neredeyse takımın ağabeyi olacağım. 1993-94'lü oyuncular var, en büyüğü 1989'lu. Bir tane 30 yaş üstü oyuncu buluyor, o da şu anda sakat. Yeni bir yapılanma var ve bu benim için büyük avantaj. Sonuçta daha çok süre almam, yaş olarak yakın olduğumuz için daha iyi arkadaşlıklar kurmamı sağlayacaktır. Sonuçta burası NBA. Seneye NBDL'e düşmeyecek takım. Yine NBA'de oynayacaklar. Dünyanın en iyi liginden söz ediyoruz. Gereksiz yorumlar bence…

Yayınlanma Tarihi:10:35,