SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Cristiano Ronaldo, Bursa’ya geliyor!

Bursa Büyükşehir Belediyesi, haziran ayında yapımı tamamlanması planlanan yeni stadyumun açılış törenine Real Madrid'i getirmek için harekete geçti.

Güncellenme: 12:00, 12/12/2014
Cristiano Ronaldo, Bursa’ya geliyor!

Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımına devam edilen ve Bursaspor taraftarları arasında “Timsah Arena” olarak anılan stadyumun gelecek yıl haziran ayında gerçekleştirilmesi planlanan açılış töreninde, yeşil-beyazlı takımla Real Madrid’in özel maç yapması konusunda girişim başlatılacak.

Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Bursa’nın dünya markası haline gelmesi için kentte yapılan tesislerin de çok özellikli olması gerektiğini söyledi.

Bu çerçevede inşaatı süren stadyumun da mimarisiyle dünyaca tanınmaya başladığını anlatan Altepe, “Nasıl Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) ile tarihi mirasta dünya gündemine girdiysek şimdi de Bilim Merkezi ve ardından stadyumla yavaş yavaş dünya gündemine giriyoruz. Stadyumumuz artık dünya otoriteleri tarafından izleniyor, dünyaca örnek olarak gösteriliyor ve ödüller alıyor” dedi.

Altepe, bu stadyumun, İngiliz The Telegraph gazetesinde yer verilen bir araştırmada dünyanın en heyecan verici 10 stat projesinden biri gösterildiğini hatırlattı.

Türkiye’de ilk kez takımının sembolüyle tasarlanan stat olan “Timsah Arena”nın çatısının, Bursaspor’un simgesi “timsah” formunda yapılmasının, burasının en dikkat çekici özelliği olduğunu dile getiren Altepe, söz konusu çatının da gelecek hafta montajının tamamlanacağını vurguladı.

HAZİRAN AYINA YETİŞTİRME HEDEFİ

Altepe, stadın haziran ayının ilk haftasına yetiştirilmesi yönünde bir hedeflerinin bulunduğunu ifade ederek, şunları söyledi:

“Hepimiz artık gece-gündüz bu işin üzerindeyiz. Şu an önümüzde pek bir engel kalmadı. Stadyum inşaatlarında genel olarak sıkıntı yaşanabilir. Bu, dünyanın her yerinde böyledir. Bizim gibi iddialı uygulamalarla yapılan bir stadyum, işi daha da zorlaştırıyor ama artık yeteri kadar bu iş zaman aldı. Haziran ayının ilk haftasına yetişmesi için ekiplerimizle birlikte çalışmaları takip ediyoruz. Tüm ekiplerimiz burada. Bu eser bir an önce Ziraat Türkiye Kupası Finali’ne yetişmeli. Onun için iş programlarını devamlı takip ediyoruz.”

Recep Altepe, yeni stadın çimlerinin de Bursaspor’un Özlüce Tesisleri’nde yetiştirilmeye başlandığını anlatarak, sonrasında sahaya yerleştirilmesinin yapılacağını bildirdi. me

Böyle bir stadın Bursa kentinin takımı Bursaspor için de büyük bir şans olduğunun altını çizen Altepe, yeşil-beyazlı takımın bu statta başarılı günler geçireceğine, Türkiye’de ve Avrupa’da şampiyonluklar yaşayacağına inandığını ifade etti.

AÇILIŞ MAÇI İÇİN REAL MADRİD’E DAVET

Altepe, Türkiye’nin en güzel ve en kaliteli stadını Bursa’ya inşa ettiklerini vurgulayarak, böyle bir stadın açılışının da çok özel olması gerektiğini anlattı.

“Dünyanın en ilginç statları listesinin başında gelen böyle bir stadın açılışına dünya çapında bir organizasyon yakışır” diyen Altepe, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Açılış töreni için çok özel bir program hazırlamayı hedefliyoruz. Açılış maçı için de Bursa halkının, Bursasporluların gönlünde  Real Madrid var. Taraftarların tezahüratlarında bile bu takımın ismi geçiyor. Bu da bizim açımızdan biraz daha anlamlı olacak.  Önümüzdeki günlerde açılış törenine davet etmek için Real Madrid ile irtibata geçeceğiz. Yapabilirsek onunla yaparız. Yapamazsak artık benzer, dengi bir takımla ama biz açılış maçınınBursaspor ile Real Madrid arasında olabileceğine inanıyoruz. Çünkü böyle bir eser kazandırıldığı zaman onların da destek vereceğine, bu güzel günümüzde bizlere bu desteği esirgemeyeceklerine inanıyoruz. Biz de bunun gereğini inşallah yerine getireceğiz.”

STADIN İSİM HAKKI

Altepe, stadın isim hakkı ve diğer gelirleriyle ilgili olarak çalışmaların sürdüğünü dile getirdi.

Kendisinin Bursaspor’u yakından takip ettiğini, maçlarını kaçırmamaya çalıştığını belirten Altepe, şunları kaydetti:

“Bursaspor’un başarısı, Bursa kentinin başarısıdır. Bursaspor’un şampiyonluğu Bursa kentinin şampiyonluğudur. Bursaspor’un başarısızlığı ise Bursa kentinin başarısızlığıdır. Bu bir prestijdir. Onun için meraklıyız. Bursaspor için elimizden geleni yapmaya gayret ediyoruz. Stadın isim hakkı konusunda da şimdiden sonra bunlarla genellikle Bursaspor yönetimi de ilgilenecek. Bunları artık belli bir protokolle, sözleşmeyle kulübe devretmiş olacağız. Stadın isim hakkı ve diğer gelirlerle ilgili onları da birlikte sürdüreceğiz. İsim hakkını da Bursaspor Kulübü ile birlikte değerlendireceğiz.”

AA