SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Veda

10 Aralık 2014

ARSENAL maçı takımın Avrupa standartlarındaki yetersiz durumunun altını bir kere daha çizdi.

TEKNİK kıyas kabul etmez, Arsenal üstünlüğüne fizik üstünlüğü de eklenince tablo maalesef iç karartıcı oldu. Maçtan önce rakibin nasıl oynayacağını anlayabilmek için Arsenal'in her maçını izlemeye gerek yok. Kendi sahalarında kaptıkları toplarla çıkılan ani ataklar, kanat oyuncularının hızlı şekilde atağa dahil olmasıyla çok etkili oluyor. Arsenal'den yediğimiz goller bunun kanıtı niteliğinde. Oyun sistemleri o kadar oturmuş ki kimse zorlanmıyor. Ramsey gibi oyuncuları var. Bunu yanında en zayıf noktaları olan defanslarında belirgin hatalar var. Nitekim Galatasaray ilk yarıda pozisyonlar buldu. İkinci yarıda Galatasaray'ın daha etkili olasının sebebi  rakibin oyunu daha ağırdan alması idi.

YETERLİ DEĞİLİZ

GALATASARAY'IN yerli oyuncuların önemli bir kısmı bırakın Şampiyonlar Ligi'ni Türkiye için bile yeterli değil. Bu oyuncuların en göze batanlarından biri Tarık idi. Sorun sadece Tarık'la sınırlı değil. Uzun süredir formsuz olan Galatasaray defansı Arsenal karşısında yetersiz kaldı. Avrupa futbolu ve bizim aramızdaki en belirgin fark, rakip takım topu aldığında kanatlar forvet, orta saha hatta defans bile ne yapacağını biliyor. Biz bilmiyoruz. O kadar dağınık hücuma çıkıyoruz ki; her pas, her  orta rastgele. Teknik kapasite olarak yeterli değiliz. Üzülerek buna futbol zekasını da katmak zorundayım. Tüm takımda teknik olarak en üstün oyuncu Snijder.

3 BEDEN BÜYÜK

BU sezon Şampiyonlar Ligi bize üç beden büyük geldi. G.Saray'ın asıl hedefinin 4. yıldız olduğu görüşüne katılmıyorum. Alınan her puan ülke puanı. Yunanistan ensemizde. Kaybettiğimiz prestij de başka bir konu. Sadece Galatasaray değil hiçbir Türk takımı hedefsiz bir maça çıkmaz. Türkiye'nin Avrupa futbolundaki en önemli ismi olan Galatasaray'ın bu kadar erken elveda demesi içimi acıtıyor.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek