SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Artık favori…

8 Aralık 2014

Ligin pozitif futbol oynayan iki takımının karşılaşmasında haliyle keyifli bir futbol ve dişe diş bir mücadele bekleniyordu. Özellikle Ersun Yanal'ın gelişiyle ayağa kalkan Trabzonspor açısından zirve yarışında ‘ben de varım' demek için çok önemli bir fırsattı. Dolu tribünler altında oynanan karşılaşma büyük bir maç havasına bürünmüştü. Dün gece bir kez daha görüldü ki, taraftar bu işin olmazsa olmazı… Beşiktaş kazanırsa 4'te 4 yapacak ve şampiyonluğun en büyük favorisi olduğunu sergilediği futbolla olduğu kadar rakamlar üzerinden de ispatlayacaktı. Karşılaşma beklenenin aksine tek taraflı başladı. Daha bilinçli oynayan ve daha takım havasındaki siyah-beyazlılar 20 dakika içerisinde işi bitirdi.

KARA Kartal'ın bulduğu ilk golde kaleci Fatih hatalı pasıyla, ikinci golde ise Avraam defansif müdahale yetersizliğiyle başroldeydi. Trabzon oyunun ilk çeyreği bitmeden 2-0 yenik duruma düşünce Ersun Yanal taktik açıdan köşeye sıkıştı. Çünkü Beşiktaş gibi hücuma seri ve çabuk çıkan bir takıma karşı ofansif oyuna dönmek bir intihara yol açabilirdi. Trabzon ilk yarıyı böyle geçiştirdi.

İKİNCİ yarıda mecburen yüklenince Beşiktaş, Gökhan ve Sosa ile rakibi çaresiz yakaladı. Siyah-beyazlıların bu pozisyonları gole çeviremeyince acaba “Oyunu tutamamaktan müzdarip Bilic'in takımı yine 2-0 öne geçtikten sonra bir kriz yaşayacak mı?” sorusu gündeme geldi. Ancak çok önemli hücum oyuncularına sahip Trabzon bu ofansif etkinliği ortaya koyamadı. Demba Ba'nın yerine giren Mustafa'nın talihsiz sakatlığı oyunu önde tutmayı ve yüksek topları bu oyuncuyla indirmeyi amaçlayana Beşiktaş'ı zora soktu. Sosa yine Beşiktaş adına sahadaki en efektif bir oyuncuydu. Demba Ba goldeki şık vuruşuyla klasını ispatladı, Trabzonlu Cardozo ise tam bir hayal kırıklığıydı. Kaleci Tolga en rahat maçlarından birini oynadı. Atiba ile Veli mükemmel bir orta alan savnması yaptılar. Veli'nin golü ekstrası oldu. Gökhan Töre dün akşam egoizmin doruklarındaydı. Ersan harikaydı.

SON golde Serdar'ın inatçılığı ve katkısı yapılan eleştirilere bir cevap niteliğindeydi. Son sekiz lig maçının altısını kazanan, üst üste 4 zafer elde eden Beşiktaş oynadığı futbol ve aldığı sonuçlarla artık şampiyonluğun en büyük favorisidir.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek