SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İyi geldi

7 Aralık 2014

Kendi adıma hoca değişiminin etkilerini net gördüğüm bir G.Saray-Akhisar maçı izledim. Daha maç başlamadan ısınma sırasında bile futbolculardaki istek ve motivasyon görülebiliyordu.

3.5 sezon çalıştırdığı ve hoca olarak kendini kanıtladığı Akhisar Belediye'ye karşı Hamza Hoca 4-4-2 diziliminde oyuncularını sahaya sürdü. Benim de birçok spor yazarı ve izleyicisinin de defalarca yinelediği üzere özellikle Arenada Galatasaray'ın oyuncu stiline uygun dizilim 4-4-2. Hamza Hoca bir adım ileri götürüp Umut'u sabit, Burak'ı ve Snijder'i onun arkasında hareketli forvetler olarak oynattı. İlk yarım saatteki fark görülmeye değerdi. Burak'ın ofsayt sorununun çözülmüş olması bir yana, uzun süredir sadece uzun toplarla Burak'ı defans arakasına sarkıtmaya dayalı hücum sistemi çeşitlendi. Futbolcuların pas yaparak getirdikleri toplar kaliteyi yükseltti.

KUPA maçında attığı golden sonra yükselen güveni ile Bruma, hem top kazanma hem de ofansa olan desteği ile sürekliliği olursa güzel işler yapabileceğinin sinyallerini verdi. Selçuk'taki istek ve moral de oyuna katkısını fark edilir derecede artırdı. Bu kadar yüksek top kazanma yüzdesi ile oynadığı hatta bu kadar çok sorumluluk aldığı bu sezon başka bir performansını hatırlamıyorum.

FUTBOLCULARIN arzulu, istekli olması ve taktik değişikliğin bu kadar etkili olmasının yanında Akhisar'ın en etkili silahı Bilal'in olmaması oyun düzenlerini ciddi şekilde bozmuş. Gekas'ın istediği topları alamadığı kontratak eksikliği, Galatasaray'ın baskın oyun anlayışını daha da parlattı. İlk yarıda tek bir pozisyon vermediler. İkinci yarıda daha etkin olan Akhisar, fizik olarak henüz tam olarak yeterli olamayan ve bu nedenle yorulan Galatasaray karşısında ciddi pozisyonlar buldu. Bunun neticesinde Burak'ın iki golüne Gekas karşılık verdi.

SÖZÜN özü sadece Galatasaray için değil milli takım için de önemli oyuncularımızı bu motivasyonda izlemek, farklı varyasyonlarla kaleye giden hevesle ve azimle oynayan bir Cimbom'u görmek ve nihayetinde kenarda bu kadar yürekten heyecanla maçı yönlendiren bir hoca izlemek, gerek stattaki gerekse televizyon başındaki Galatasaraylılar'a iyi geldi.

 

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek