SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İnan Kıraç: Bu bir hastalık

Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç, Galatasaray'ın tüm kurumlarıyla bir bütün olduğunu ve birlik içerisinde hareket etmeleri gerektiğini söyledi.

Güncellenme: 14:23, 07/12/2014
İnan Kıraç: Bu bir hastalık

Galatasaray Eğitim Vakfı’nın düzenlediği, Galatasaray Lisesi’nin 533. kuruluş yıl dönümü kutlamaları ve 1964 yılı mezunlarının madalya ve berat töreni, lisenin Tevfik Fikret Salonu’nda yapıldı. Törene, TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, Galatasaray Eğitim Vakfı Başkanı İnan Kıraç, Galatasaray Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ethem Tolga, Galatasaraylılar Derneği Başkanı Polat Bengiserp ile lisenin eski öğrencileri katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende, İnan Kıraç konuşma yaptı. Galatasaray Lisesi’nde geçmişte yaşanan sıkıntılar ve Galatasaray Eğitim Vakfı’nın kuruluş süreci ve çalışmaları hakkında bilgi veren Kıraç, “Galatasaray ismi burada doğmuştur. Galatasaray Kulübü ve Galatasaray Üniversitesi bu yapının sayesinde kurulmuş kurumlardır ama Galatasaray bir bütündür. Birlik ve beraberlik içerisinde olma mecburiyetimiz var” dedi.

Galatasaray Üniversitesi’nde çıkan yangının üzerinden 20 ay geçtiğini dile getiren Kıraç, şunları kaydetti:

“Gerek o dönemin Galatasaray Kulübü Başkanı gerekse de benim beyanatım oldu. ‘Bunu Galatasaray camiası yapacaktır’ dedik. Fakat 20 aydır yapılmayışının nedeninin sorarsanız; kurulun içindeki iki Galatasaraylının yapmış olduğu muhalefet nedeniyle bu müsaadeyi alamadık. 20-25 milyon liraya yapılacak bu işin değeri bugün 5 milyon lira arttı. Galatasaray’da bu bir moda haline geldi. Galatasaray Kulübü’nün sermaye artışı, Adnan Polat’ın ayrılmasından sonra bazı kuvvetler buna mani olmaya çalıştı. Yalnız üç tane bin liralık alınan hisseyle mahkemeye gidildi ve sermaye artışı engellendi. Galatasaray’ın bugüne kadar kaybettiği para bu yüzden 85 milyon dolardır. Hizmet etmek isteyenlere ‘tu kaka’ der haldeyiz. Nereden bu hastalık bize musallat oldu bilemiyoruz. Galatasaray’ın içinde kalması gereken birçok şeyi artık konuşmak gerekiyor. Sizlere bunlardan bahsetmemin sebebi, benim de hakkımda çok laf edildi.”

İnan Kıraç, Galatasaray Üniversitesi’ndeki yangın sonrası yapılacak tadilatın ardından Galatasaray Eğitim Vakfı’ndaki görevinden ayrılmayı planladığını anlatarak, “Öyle zannediyorum ki bu yangının tamiratı daha seneler alacak. Dolayısıyla ben büyük ihtimalle bu sene sonunda bırakacağım” ifadelerini kullandı.