SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Ünal Aysal suçlamalara yanıt verdi

Galatasaray Eski Başkanı Ünal Aysal, Olağanüstü Genel Kurul'da Başkan Duygun Yarsuvat ve bazı üyeler tarafından kendisine yöneltilen eleştiri ve suçlamalara sert yanıtlar verdi.

Güncellenme: 16:13, 06/12/2014
Ünal Aysal suçlamalara yanıt verdi

Galatasaray Eski Başkanı Ünal Aysal’ın konuşmasından satır başları…

– Burada özel ve net olarak verilmek istenen mesaj; bundan önceki yönetimin başarısız, usulsüz ve kusurlu olduğudur. Sizleri dikkatlice dinledim ve bana karşı yapılan operasyona dahil olmuşsunuz tebrik ederim. Yiğidi öldürün ama hakkını yemeyin.

– 2001 senesi Faruk Süren Mehmet Cansun’a 44.1 milyon borçla devretmiş. Devredilen başka bir olay da AIG olayıdır. Mehmet Cansun da bu borcu 42 milyon dolarlık durumu 109 milyon dolar olarak Adnan Polat’a devretmiş. 2011 yılında Adnan Polat bana bu borcu 330 milyon dolar olarak bıraktı. Bu duruma enkaz diyecekseniz enkaz böyle geldi.

– Stadın gelirleri yok. Stadın isim hakkı 2019 senesine kadar satılmış parası da yenmiş. Bizim böyle bir gelirimiz olmadı. VIP koltuk geliri ve forma sponsorluğu satılmış, tamamının parası yenilmiş. Ben bir şey kullanamadım. Futbolcu olarak takımımızın durumu da o zaman ortada. Demek ki her yönüyle sıkıntılı bir dönemde takımı devralmıştık.

– Benim devrettiğim tarihte devraldığım yük 409m $, devrettiğim ise 325m $ olarak gerçekleşti. Yani 80 milyon dolarlık bir azalma var. Oluşan bu 325 milyon dolarlık borç – alacak farkının açılımı nedir? Bunun 210 milyon doları finansal borçlar. 1 seneden 7 seneye kadar düzenlenmiş. Temlikler kaldırılmış ve sağlama alınmış borçlar. 89 milyon doları hizmet karşılığında kapatılacak borçlar. Kombinelerini alanlar bu haklarını kullandıkça bu borçlar kapanacak. Geriye kalan 76 milyon dolar. Ticari borç olarak çalışarak ödememiz gereken rakam 76 milyon dolar.

– Ben her ay 10-15 Milyon Dolar elde ettim giderleri karşıladım bir kez ağlamadım işimi yaptım. Yüzünüze karşı söylüyorum açıkca konuşuyorum; Galatasaray’ın bir mali riski yoktur bu borçlar eski dönemindir! Buna direk bakıldığı zaman Galatasaray’ın varlıklarını biliyorsunuz. Bu varlıklar bu borcu sağlayacak güçtedir. Galatasaray’ın varlıkları öyle büyük ki riski anında sıfırlar ama yapmayı biliyorsanız tabi.

– Transferlere de değinmek istiyorum. Ortada dolaşan büyük iddialar var. 2011-13’te A. Dürüst ve Albayrak’ın şubenin başında olduğu dönem 106 Milyon $ bonservis ödendi. 2014’de 38 Milyon $ ödendi. Yabancı kuralı, yabancı hocaların ne yapacağını şaşırttı. Bizden genç Türk oyuncular istediler. Biz de almak zorunda kaldık. Diyorlar ki Ocak ayında neden bu kadar transfer yaptınız.. Yabancı kısıtlaması, hocaların sigortasını attırdı. Yabancı sınırlaması geldi mecburen Türk alacağız… Mancini, kendi döneminde kadromuzun kalitesini beğenmiyordu ne yapalım?

– Benim ibra edilmek edilmemek gibi bir endişem yok. Ayrı da oylanabilir, birlikte de. Benim korkum, endişem yok.

Yayınlanma Tarihi:13:38,