SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat’ın ikinci konuşmasından satır başları…

– Sizden ricam bu revize bütçeyi oylarken adını “ek bütçe” diye çevirdik diyerek oylarsınız.

– İbra meselesi benim ibra meselem değil. Ben niye 2 aylık bir dönem için 10 aylık bir dönemin yükünü çekeyim? Mantıklı mı?

– Genel Kurul’un iradesinin üzerine çıkmak istemiyorum. Tüzükte de öyle yazıyor. Denetleme Kurulu’nun ibrası da ayrı olur.

Gazeteci Osman Tamburacı, Divan Kurulu Başkanı İrfan Aktar’la “söz alamadığı” gerekçesiyle çok sert şekilde tartıştı. Tansiyonun yükselmesi üzerine Aktar, Tamburacı’yı salondan çıkarması gerektiğini söyleyince tartışma uzadı. Tamburacı hala sakinleşmedi… Bunun üzerine kongreye ara verildi. Aranın ardından Osman Tamburacı konuşmaya başladı.

Gazeteci Osman Tamburacı’nın konuşmasından satır başları…

– Duygun Yarsuvat farklı şeyler söyledi, Ünal Aysal farklı şeyler söyledi. Kime inanacağımızı şaşırdık.

– Konuşanları engellemek en büyük takrirdir.

Galatasaray Eski Başkanı Ünal Aysal’ın konuşmasından satır başları…

– Burada özel ve net olarak verilmek istenen mesaj; bundan önceki yönetimin başarısız, usulsüz ve kusurlu olduğudur. Sizleri dikkatlice dinledim ve bana karşı yapılan operasyona dahil olmuşsunuz tebrik ederim. Yiğidi öldürün ama hakkını yemeyin.

– 2001 senesi Faruk Süren Mehmet Cansun’a 44.1 milyon borçla devretmiş. Devredilen başka bir olay da AIG olayıdır. Mehmet Cansun da bu borcu 42 milyon dolarlık durumu 109 milyon dolar olarak Adnan Polat’a devretmiş. 2011 yılında Adnan Polat bana bu borcu 330 milyon dolar olarak bıraktı. Bu duruma enkaz diyecekseniz enkaz böyle geldi.

– Stadın gelirleri yok. Stadın isim hakkı 2019 senesine kadar satılmış parası da yenmiş. Bizim böyle bir gelirimiz olmadı. VIP koltuk geliri ve forma sponsorluğu satılmış, tamamının parası yenilmiş. Ben bir şey kullanamadım. Futbolcu olarak takımımızın durumu da o zaman ortada. Demek ki her yönüyle sıkıntılı bir dönemde takımı devralmıştık.

– Benim devrettiğim tarihte devraldığım yük 409m $, devrettiğim ise 325m $ olarak gerçekleşti. Yani 80 milyon dolarlık bir azalma var. Oluşan bu 325 milyon dolarlık borç – alacak farkının açılımı nedir? Bunun 210 milyon doları finansal borçlar. 1 seneden 7 seneye kadar düzenlenmiş. Temlikler kaldırılmış ve sağlama alınmış borçlar. 89 milyon doları hizmet karşılığında kapatılacak borçlar. Kombinelerini alanlar bu haklarını kullandıkça bu borçlar kapanacak. Geriye kalan 76 milyon dolar. Ticari borç olarak çalışarak ödememiz gereken rakam 76 milyon dolar.

– Ben her ay 10-15 Milyon Dolar elde ettim giderleri karşıladım bir kez ağlamadım işimi yaptım. Yüzünüze karşı söylüyorum açıkca konuşuyorum; Galatasaray’ın bir mali riski yoktur bu borçlar eski dönemindir! Buna direk bakıldığı zaman Galatasaray’ın varlıklarını biliyorsunuz. Bu varlıklar bu borcu sağlayacak güçtedir. Galatasaray’ın varlıkları öyle büyük ki riski anında sıfırlar ama yapmayı biliyorsanız tabi.

– Transferlere de değinmek istiyorum. Ortada dolaşan büyük iddialar var. 2011-13’te A. Dürüst ve Albayrak’ın şubenin başında olduğu dönem 106 Milyon $ bonservis ödendi. 2014’de 38 Milyon $ ödendi. Yabancı kuralı, yabancı hocaların ne yapacağını şaşırttı. Bizden genç Türk oyuncular istediler. Biz de almak zorunda kaldık. Diyorlar ki Ocak ayında neden bu kadar transfer yaptınız.. Yabancı kısıtlaması, hocaların sigortasını attırdı. Yabancı sınırlaması geldi mecburen Türk alacağız… Mancini, kendi döneminde kadromuzun kalitesini beğenmiyordu ne yapalım?

– Benim ibra edilmek edilmemek gibi bir endişem yok. Ayrı da oylanabilir, birlikte de. Benim korkum, endişem yok.

Galatasaray Başkanı Duygun Yarsuvat’ın konuşmasından satır başları…

– Bu toplantı bir ibra toplantısı değildir. Bu toplantı G.Saraylıların bir araya gelip “Ne yapacağız” toplantısıdır.

– Kulübümüzün 31 Ekim 2014 tarihi ile 376 milyon dolar net borç-alacak farkı vardır. Bu ateşten topu biz 1 ay önce aldık. Aldığımızdan da memnunum. Çünkü size bunları açıklama fırsatı buldum.

– Bu borcu ben tek başıma açıklayamam. 2000 yılından bu yana gelen tüm yönetimlerin sorumluluğu vardır. Ocak 2014 tarihinin Galatasaray’ın mali durumunda bir kırılma noktası olduğunu düşündük. Ocak 2014’te haddinden fazla oyuncu alınmıştır ve haddinden fazla paralar ödenmiştir.

– Galatasaray’ın 206 milyon dolar kredi aldığı görünüyor. Bu krediler alınırken çifte teminatlı alınmıştır. 30 Eylül 2014 tarihi ile toplamda yaklaşık 600 milyon dolar teminat vermiş bulunmaktayız.

Galatasaray’da 40 adet personelin sigortalı olmadığı tespit edildi. Bordroda olmayan kişilere avans verilmiş. Eski hukuk müdürü kulübe 450 bin Türk Lira zarar vermiştir. Eski hukuk müdürü sahte belgelerle avans almıştır. Sahte hastane faturaları ibraz ederek karşılık almıştır.

Menajer komisyonlarının dikkat çekecek kadar yüksek olduğu tespit edilmiştir. Özellikle Ocak 2014’te yapılan transferlerde… Ribery‘nin kaçmasına sebep olan kişiyle bir sözleşme imzalanmış. Ve sözleşmedeki koşulların yerine getirilmediği gerekçesiyle kulübe CAS’ta 25 milyon euro’luk dava açılmıştır.

– Ali Sami Yen Spor Kompleksi Türk Telekom Arena’nın çatısı 2011 yılı Mayıs ayında o tarihteki yönetim kurulu bir tahhütname imzalamıştır. Bu protokolde çatının yapılmadan teslimi imzalanmış. Çatı kapatılması yerine o parayla içerde suntadan masalar yapılmış. Galatasaray Ada’sı için değişik davalar açılmıştır. 2005’ten günümüze kadar gelen davalardır. Bu davalardan 1 milyon 200 bin TL talep edilmektedir.

Artık temlik edecek hiçbir alacağımız kalmadı. 34 günlük yönetim olmamıza rağmen her yeri sponsorlar için tırmalıyoruz. Ama var olanlar da kaçıyor…

– Şu anda kulübün değerlendirebileceği tek yer Mecidiyeköy’deki Çadır GSStore arazisidir. Şu anda 7 kat aşağı inilmiştir. Yukarıya da 15 kat çıkılacak. Buranın ruhsatı alınmıştır. Ofis projesi olarak. Hiçbir yeri satma düşüncemiz yoktur. Buradan yılda 5 milyon dolar gelir elde etmeyi hedefliyoruz.”

– Riva arazisine bir şey yapmayı düşünmüyoruz. Buraya bir ruhsat alınmış ama bunun süresi doluyor. Son tarihi 21 Şubat 2015. 5 yıldır burada bir şey yapılmamış.

– 110. yıl kutlamaları Galatasaray markasının öne çıkmasını sağlayacak faailyetler şeklinde olacak. Spor, eğlence, kültür şeklinde faaliyetler olacak. 2015 yılına yayılacak. Arena’yı da kullanacağız. Global starlar buraya konserlere gelecek. Bunun için bir şirketle anlaştık. Kulüpten para çıkmayacak. 110. yıl etkinliklerinden 30-40 milyon bekliyoruz ama 10-15 milyon dolar kesinlikle gelecektir. Gelir-gider dengesi için sportif başarı şart. Başarı olmazsa hiçbir şey olmaz.

– Lüks otomobiller iade edilmiştir. Benzin harcamalarında tasarrufa gidilmiştir. 1 milyon TL tasarrufa ulaştık 1 aylık. Amatör şube gelirlerine bakıldığında gelirler giderleri karşılamıyor bunu herkes biliyor.

– Teknik direktörümüzle yollarımızı ayırdık, aşı tutmadı olmadı. Prandelli’nin ayrılmasından ciddi tasarruf yaptık. Basketbol ve voleybol amatör branşlar değil. Ek bütçenin kabul edilmesi eski yönetimlerin ibra edilmesi anlamına gelmiyor.

– Bu toplantının sebebi ibra değildir! Yeniliyorum ibra değildir. İbrayı Mart ayında yapılacak mali genel kurulda yapacağız.

Işın Çelebi’nin konuşması…

“Doğruyu herkese ve herşeye rağmen savunurum. Riva’nın ruhsatını almak için uzun süre nöbet tuttuk. 840 konut yapılacak. Riva’dan vazgeçmek mümkün değil. Biz Mecidiyeköy’deki arsa için izin alan biziz kimse teşekkür etmiyor. Belediye, Eroğluna Mecidiyeköy’deki arsayı peşkeş çekmiştir. Bağımsız denetim raporu şartlı onay veriyor. Galatasaray sportifi olmadan ek bütçe çıkmaz bir bütün olarak görmek lazım. Sportifin borçları kısa vadeli borçlardır. Galatasaray ekonomik olarak güçlü olmazsa sportif alanda başarı elde edemez”

Yayınlanma Tarihi:12:39,