SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Duygun Yarsuvat her şeyi açıkladı

Galatasaray Kulübü Başkanı Duygun Yarsuvat, kulübün 31 Ekim 2014 itibarıyla net borç alacak farkının 376 milyon dolar olduğunu söyledi.

Güncellenme: 15:57, 06/12/2014
Duygun Yarsuvat her şeyi açıkladı

Sarı-kırmızılı kulübün Türk Telekom Arena’da yer alan çok amaçlı toplantı salonunda gerçekleştirilen olağanüstü mali genel toplantısında konuşan başkan Yarsuvat, kulübün içinde bulunduğu durum hakkında üyeleri bilgilendirmek istediğini ifade etti.

Kongrenin bir ibra toplantısı olmadığını dile getiren Yarsuvat, “Her şeyden önce belirteyim ki bu bir ibra toplantısı değildir. Bu, tüm Galatasarylıları bir araya getirip, ‘ne yapacağız’ toplantısıdır. Durumun tespitinin yapılması gerekiyor. Bu tespit bizim tespitimizin yanında ve bize esas teşkil eden bağımsız denetçilerin raporlarının sonuçlarıdır. Buna bizim bir değişiklik yapmak ve ilaveler yapmak görevimiz değildir” dedi.

Kulübün mali yapısıyla ilgili bilgiler paylaşan Duygun Yarsuvat, şunları kaydetti:

“Kulübün 31 Ekim 2014 tarihi itibarıyla 376 milyon dolar net borç alacak farkı vardır. Bu rakam 30 Eylül 2014 tarihi itibarıyla 356 milyon dolardır. Bir ayda 20 milyon dolar eksi haline gelmiştir. Türk Lirası’na vuracak olursak yaklaşık 653 milyon alacak, yaklaşık 1 milyar 478 milyon borç gözükmektedir. Galatasaray Kulübü mali açıdan niçin böyle bir duruma getirilmiştir. Bunun cevabını tek başına ben veremem. Bunun cevabını 2000 yılından günümüze kadar çalışan bütün yöneticilerin vermesi gerekir. Bu yolculuk AIG hisselerinin gelmesi ve halka açılması şeklinde başlamıştır, günümüze kadar da yüklene yüklene gelmiştir. Bu ateşten topu biz 35 gün evvel aldık. Esasında 2011 yılında Galatasaray Spor Derneği’ne 150 milyon dolar kadar bir giriş gerçekleşmiştir. Bu Sportif AŞ’nin sermaye artışı ve Sportif AŞ’nin hisse senedi satışından gelmiştir. Bugün bakıyoruz bu para mevcut değil, harcanmış. Hovardaca harcanmış olduğunu görüyorum.”

Galatasaray Kulübü Başkanı Yarsuvat, kulübün mali yapısında Ocak 2014’te bir kırılma yaşandığını anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ocak 2014’te haddinden fazla futbolcu alınmıştır ve bu futbolculara paralar ödenmiştir. İkinci sermaye artışı Haziran 2012’de yapılmak istenmiş ama SPK buna müsaade etmemiştir. Galatasaray Sportif AŞ’ye Türk Telekom Arena’nın tüm koltukları devredilmiştir. Dolayısıyla bugün derneğin hiçbir geliri yoktur. UEFA futboldan gelen bütün gelirlerin Sportif AŞ’ye ait olması gerektiğini belirtiği için bu devir yapılmıştır. Galatasaray’ın 206 milyon dolar konsolide kredi aldığı görülüyor. Bunlar alınırken de çifte teminat verilmiştir. Bu temliklerin kısa ve uzun vadeli olduklarını görüyoruz. Örnek olarak Nike ile yapılan sponsorluk sözleşmesinin gelirleri 2020-2021 sezonuna kadar, federasyondan gelecek gelirler 2017-2018 yılına kadar temlik edilmiştir. Türk Telekom Arena’nın gelirleri 2019-2020 yılına kadar temlik edilmiştir. 30 Eylül 2014 tarihi itibarıyla vermiş olduğumuz teminat ve temliklerin toplamı yaklaşık 1.250 milyar Türk Lirası’dır. Yaklaşık 600 milyon dolar teminat ve temlik vermiş durumdayız. Teminat kredi oranı ise 2.50’dir.”

“Heiderscheid, CAS’ta 25 milyon avroluk bir dava açmıştır”

Futbolcu transferlerinde menajer komisyonlarının dikkati çekici derecede yüksek olduğunun tespit edildiğini vurgulayan başkan Yarsuvat, şöyle devam etti:

“Özellikle ocak döneminde yapılan alışverişlerde bu ödemelerin yüksekliği karşımıza çıkıyor. Yine ateşten bir top bir hafta evvel kucağımıza gelmiştir. Bruno Heiderscheid isimli bir Lüksemburglu, bu dürüst bir adam değil, Ribery’nin kaçmasına sebep olan bir kişidir. Bu kişiyle bir sözleşme imzalanmış, sözleşmenin gerekleri yerine getirilmedi diye CAS’ta 25 milyon avroluk bir dava açmıştır.”

Duygun Yarsuvat, yaptıkları araştırmalarda kulüpte 40 personelin sigortasız çalıştığını, bordroda olmayan kişilere iş avansının verildiğini, maç günü yapılan ödemelerin bulunduğunu tespit ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

“En acısı da kurumsallaşma adına Galatasaray’a alınan kimselerden biri olan Ayşegül Egemen isimli kulüp eski hukuk müdürünün almış olduğu iş avansları ve vermiş olduğu zararlardır. Yaklaşık 450 bin lira zarar verilmiştir. Bunun için yargıya başvurulmuştur. Avukat olduğu için Adalet Bakanlığı’dan izin beklenmektedir. Sahte mahkeme kararları getirmiştir, sahte ıslak imzalı tahsilat makbuzları alınmıştır, sahte belgelerle avans alınmıştır. Bunun karşılığında kulüp kendi imkanlarıyla soruşturma açmıştır. Buradaki kaybımız aşağı yukarı 600 bin liradır.”

GS Store’da mallarda tespit edilen değer düşüklüğünün 9 milyon 500 bin lira olduğunu anlatan Yarsuvat, mallarda ayrıca 3 milyon 72 bin liralık bir farkın da ortaya çıktığını kaydetti.

Türk Telekom Arena’nın çatı sorunu

Duygun Yarsuvat, Türk Telekom Arena’nın çatısı konusunda Mayıs 2011’de zamanın yönetim kurulu tarafından bir protokol imzalandığını aktararak, şöyle konuştu:

“Bu protokolde çatının yapılmadan teslimi kararlaştırılmıştır. Çatının kapanması aşağı yukarı 10 milyon avroluk bir iştir. Buna karşılık ne yapılmıştır biliyor musunuz, içeride suntadan tahta masalar yapılmıştır. Bundan sonra da seçim yapılmıştır ve yeni bir yönetim gelmiştir. Bu protokolde bir cezai şart vardır. Şarta göre, eğer çatının açılır kapanır şekilde yapılma şartını yerine getirmezseniz, çatının maliyetinin yarısı kadar ceza ödersiniz. Baktığınız zaman maaliyet 11 milyon 500 bin avro olarak tespit edilmiştir. Spor Genel Müdürlüğü, Galatasaray Kulübü’ne karşı 24 Aralık 2013 tarihinde bu miktarları talep eden bir dava açmıştır. Talep edilen yaklaşık 19 milyon 500 bin Türk Lirası’dır.”

Galatasaray Adası’yla ilgili açılan ecremisil davalar olduğunu vurgulayan başkan Yarsuvat, adanın yıllık kirasının 380 bin dolar olduğunu, sözleşmeyi feshettiklerini, verilen sürenin sonunda faaliyete geçeceklerini ifade etti.

Genel kurul üyelerine kredi satışı düşüncesi

Galatasaray Kulübü’nü zor durumdan kurtarmak için yapmak istedikleri çalışmalara da değinen Duygun Yarsuvat, bazı kredileri yeniden yapılandırdıklarını anlatarak, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bizim temlik edecek bir alacağımız yok. Formalara reklam alabilirsek bu reklamları temlik ederek kredi kullanabiliriz. Reklam için de uğraşıyoruz ve zorlanıyoruz. 34 günlük bir iktidar olmamıza rağmen arkadaşlarımız her tarafı tırmalıyor sponsor bulalım diye ama var olan sponsorlar da kaçıyor. Dolayısıyla bir işletme sermayesini sağlamak gerekiyor. Galatasaray Kulübü genel kurul üyeleri olarak sizlerin artık Sportif AŞ’nin de genel kuruluna gelmeniz gerekir. Dolayısıyla sadece Galatasaray Kulübü Genel Kurul üyelerine tahsis edilecek kredi satışı düşündük. ‘Hisse senedi alın’ diyoruz. Bunun prosedörü zor gözüküyorsa da yapılmayacak değildir. Bunun için SPK’dan izin almak gerekiyor. Siz sevgili Galatasaraylılar, siz dostlar, Galatasaray’ı sevenler bu işi yapınız. Bunu yaptığımızda 30 milyon dolar bir kaynak sağlamamız mümkün olabilir.”

Duygun Yarsuvat, üyelerin sporcu sponsorluğu gibi bir modelle kulübe destek olabileceğini belirterek, “Bağışı ben sevmiyorum. Bir sporcuyu seçip, onun transferini gerçekleştirebilirsiniz. O sporcuyu siz yaşatabilirsiniz. Bu da bir proje. Böyle yapılırsa belki daha rahat, daha etik ve daha güzel olur düşüncesindeyim” ifadelerini kullandı.

Mecidiyeköy’deki arazinin değerlendirilmesi

Başkan Yarsuvat, ellerinde değerlendirebilecekleri tek varlığın Mecidiyeköy’deki arazi olduğunu aktararak, “Arazi 2 bin 100 metrekarelik bir alandır. Etrafında ofis binaları vardır. Buranın ruhsatı ofis projesi olarak alınmıştır. İnşaatına hemen başlarsak bir sorun olmayacak. Yedi kat yerin altı, 14 kat yerin üstü bir bina olacak. 10 bin 500 metrekarelik bir kullanım alanı ortaya çıkacaktır. Bunu satmayı asla düşünmüyoruz. Yılda 5 milyon dolar gelir elde edilebileceğini düşünüyoruz. Sizden onay çıkarsa derhal inşaatına başlayacağız” diye konuştu.

Kulüpte mali disipline sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Yarsuvat, “Eğer mali disiplin olmazsa, oradan gelen para birkaç futbolcunun ayakkabı boyasına gider” vurgusunu yaptı.

Duygun Yarsuvat, kulübün Riva’daki arazisine bir şey yapmayı düşünmediğini anlatarak, “Riva arazisi için alınan yapı ruhsatının süresi doluyor. Kanuna göre ruhsat alındıktan sonra 5 yıl içinde inşaata geçilmez ise o ruhsat sona eriyor. Bu ruhsatın sona ereceği tarih 21 Şubat 2015’tir. 2010’dan beri yönetimler burada bir şey yapmamıştır. Bunun için de pazartesi gününden itibaren peşinden koşmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Başkan Yarsuvat, Galatasaray Kulübü’nün kuruluşunun 110. yılını, 2015’te Galatasaray’ın markasını ön plana çıkartarak, kültür, spor ve eğlence faaliyetleri içerisinde yıl boyuncu kutlayacaklarını açıkladı.

“Sportif başarı olmazsa hiçbir şey olmuyor”

Galatasaray Kulübü Başkanı, gelir gider dengesinin sağlanması için sportif başarının olması gerektiğini anlatarak, “Sportif başarı olmazsa hiçbir şey olmuyor. Sponsor arayışları içerisindeyiz. Giderlerin azaltılması, ekonomik tedbirlerin alınması gerekiyor. Burada toplanmamızın nedeni hem bir arada olmak hem de para harcamamak içindir. Gidip Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’nde yapmak isterseniz 30 bin avrodur” ifadelerini kullandı.

Kulüpte personel sayısını azalttıklarını açıklayan Yarsuvat, “Daha da azaltmaya devam edeceğiz. Şu arada 73 kişinin iş akdini sonlandırdık. Bunların yerine adam almadık. Yönetim kurulu üyeleri profesyonelmiş gibi çalışıyorlar. Mevcut olan lüks otomobiller iade edilmiştir. Benzin harcamaları konusunda kısıtlama getirilmiştir. Tasarrufumuz yüzde 20 oranındadır. Bir milyon liraya varan aylık tasarrufumuz olmuştur” diye konuştu.

Yönetim kurulu üyeleri olarak bordrolu çalışanlar gibi kulübe hizmet ettiklerini anlatan başkan Yarsuvat’ın, “Ben gelemiyorum, çünkü 10.00’dan evvel uyanamıyorum ama arkadaşlar kendi işlerini bırakıp gelip burada çalışıyorlar” şeklindeki sözleri, salonda gülüşmelere neden oldu.

“Prandelli’nin ayrılmasını istemiyordum”

Duygun Yarsuvat, sözleşmesini feshettiklerini futbol takımı teknik direktörü Cesare Prandelli’nin ayrılmasını istemediklerini ancak şartlar gereği böyle karar aldıklarını belirterek, “Esasında ayrılmasını istemiyordum, ayrılmasın diye hep destekliyordum. Ama aşı tutmadı, ne yapalım yani. Ayrılmasından şu an için ciddi tasarruf yapmış bulunuyoruz. Sözleşmesini bazı sebeplere dayandırarak feshettik. Avukatı geldi, görüşme halindeyiz” şeklinde konuştu.

Galatasaray Kulübü Başkanı, amatör şubelerde gelirlerin giderlerini karşılamadığını da anlattı.

“Ek bütçe talep ediyoruz”

Duygun Yarsuvat, kongrede ek bütçe talep ettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Revize bütçe diye isim geçmiş ama bu yanlış. Bu yanlış 11 seneden beri yapılmaktadır. Biz de adını öyle yazdık. Bu ek bütçenin kabul edilmesi geçmiş yönetimlerin ibra edilmesi anlamında değildir. 11 seneden beri devamlı ek bütçeler revize bütçe olarak geçmiştir. Bunun suçlusunu buldum; Google hazretleri… Çünkü kopyala yapıştır yapıyorlar, o şekilde de çıkıyor. Kulübün tüzüğüne baktığımız zaman bunu istemek zorundayız. O yüzden bunu talep ettik, yoksa bunun altından birtakım maksatlar aramak, gazetelere çıkıp beyanlar vermek… Biliyorsunuz gazeteye çıkmak önemli oldu günümüzde. Kendi özel işlerini ön plana çıkartmak için bunu da yapan insanlar vardır diye düşünüyorum.”

Toplantının konusunun ibra olmadığını ısrarla vurgulayan Yarsuvat, yönetimlerin ibrasının Mart 2015’teki genel kurul toplantısında yapılacağını ifade etti.

Son olarak üyelere hitap eden başkan Yarsuvat, “Galatasaray’ın size ihtiyacı var. Galatasaray’a yardımcı olmanız gerekiyor. Atatürk’ün Gençliğe Hitabesi’nde seslendiği gibi ben de sizlere sesleniyorum, gelin bu kulübe destek verin. Sponsorluk olur, hisse alımı olur… Elinizden gelen katkıyı sağlayın. Muhtaç olduğunuz kudret damarlarınızdaki sarı-kırmızı kanda mevcuttur” diyerek sözlerini tamamladı.