SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İnsana yaşlandığını hissettiren şeylerden bir tanesi de çocukluk kahramanlarının futbol sahnesinden yavaş yavaş çekildiğine tanık olmaktır. 90'lı yılların büyük yıldızları bir jenerasyona bu hissi yaşatmaya devam ederken Beckham, Zidane, Maldini gibi isimlere yeşil sahalarda tekrar rastlayabilmek imkansız değil. İşte babalarının adımlarını takip eden, doğuştan futbol yıldızları…

Enzo Zidane Real Madrid‘de Enzo Fernandez olarak anılan (muhtemelen Zidane soyadının yükünü omuzlarından biraz olsun atabilmek için) genç futbolcu geçtiğimiz günlerde Real Madrid‘in 2. takımı olan Real Castilla formasıyla ilk maçına çıktı. Babasının teknik direktör olmasının bu durumda yardımcı olduğunu söyleyenler olabilir ancak nihai kararı vermeden bir kez daha düşünün:

Brooklyn Beckham Geçtiğimiz günlerde 15 yaşındaki Brooklyn‘in Arsenal Akademisi‘ne katıldığı konuşulmuştu. Bunun ticari bir seçim olduğunu düşünenleri Thiago Silva‘nın yaşadığı zor anlarla baş başa bırakıyoruz:

Rivaldinho Rivaldo‘nun Valencia‘ya attığı rövaşata golünü hatırlamayan yoktur. Efsane yıldızın Brezilya 3. Ligi‘nde forma giyen 19 yaşındaki oğlu da Twitter‘da kendisi için yapılan “ismiyle 30 kişiyi çalımlar” yakıştırmasını doğrular nitelikte çalımlar ve goller atmaktan geri durmuyor…

Romarinho Futbol yaşantıını Brezilya‘nın alt liglerinde sürdüren Romario‘nun oğlu Romarinho, futbol dünyasına babası kadar etki yapacakmış gibi görünmese de zaman zaman bitiriciliğiyle 48 yaşındaki efsaneyi gururlandırmıyor değil.

Christian Maldini Dünya tarihinin en iyi savunmacılarından birinin oğlu olmak, onunla aynı takımda ve aynı pozisyonda oynuyor olmak büyük bir baskı unsuru. Ancak genç Maldini baskıyla ne derece başa çıkabildiğini geçtiğmiz hafta AC Milan formasıyla genç ligde çıktığı ilk maçın ikinci dakikasında golünü atarak kanıtlamıştı.

Shane Kluivert 7 yaşındaki küçük Shane frikikten 90'a yolladığı kusursuz şutuyla babası Patrick‘i işte böyle sevindirmişti.

Benjamin Agüero Ancak yukarıda ismi geçen genç yetenekler bir yana Sergio Agüero‘nun oğlu Benjamin bir yana. Dedesi Maradona olan 5 yaşındaki ufaklığın vaftiz babası da Lionel Messi! Gerçekten omuzlarındaki yük çok hafif!

Derleme: Four Four Two