SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Futbol Federasyonu Profesyonel Futbol Disiplin Kurulu tarafından Emre Belözoğlu'na verilen 1 maçlık cezada ilginç detaylar olduğu ortaya çıktı.

Kamuoyu tarafından büyük merakla beklenen bu kararın, dünkü toplantıda sadece 1 dakika içinde alındığı bildirildi. Raportörün hakem raporlarını okuması sonrası kurul üyelerinin hemen görüş bildirdiği ve en ufak bir fikir tartışmasına bile gerek duyulmadığı öğrenildi. Bu doğrultuda kararın 7-0, yani oybirliği ile alındığı da vurgulandı. Kuruldan bir üyenin bile bu karara itiraz etmediği de bu şekilde kayıtlara geçti.

Hukuk Kurulu'nun, TFF sitesinden salı günü yaptığı resmi duyuruda “Emre Belözoğlu, hakaretten dolayı Disiplin Kurulu'na sevk edildi” şeklinde açıklamada bulunması ve bu doğrultuda en az 3 maç ceza verilmesi gerektiği görüşünü iletmesine karşın, Disiplin Kurulu dünkü toplantıda Hukuk Kurulu'nun bu talebine itibar etmedi. Disiplin Kurulu, Hukuk Kurulu'nun istediği gibi hakaretten değil, sportmenliğe aykırı davranıştan dolayı 1 maç ceza verdi.

Disiplin Kurulu, “Geçmişteki kararlarımız ve mevcut talimat gereği 1 maç yeterlidir” şeklinde karar aldı. Emre'nin sözleri hakaret değil, sportmenliğe aykırı bulundu.

BALIKESİR'DE OYNAYABİLİYOR

Mevzuatta hakeme yönelik hakarette bulunan futbolcuya 3 ila 7 maç arası ceza verilmesi hükmü yer alırken, sportmenliğe aykırı davranışların cezası 1 ila 3 maç arasında yeterli görülüyor. Bu arada Emre'nin ceza kararındaki en önemli detaylardan biri de 4. hakemin raporunda yer aldı. 4. hakem Hakan Akmısır, Emre Belözoğlu'nun sahadan çıkarken, “Allah belanızı versin dediysem eğer, çoluğumdan çocuğumdan çıksın” şeklinde ifade kullandığını raporunda belirtti.

Kurul, Emre'nin bu sözleri doğrultusunda Hakan Akmısır'ın raporunu da dikkate alarak cezayı 1 maçla yeterli gördü. Böylece kupada Kayseri maçında forma giymeyerek cezasını tamamlayan Emre, yarınki Balıkesirspor maçında oynayabilecek.

KARAR NASIL ALINDI?

1- Karar 1 dakikada alındı. 2- Karar oybirliği ile yani 7-0 çıktı. 3- Hukuk Kurulu'nun “En az 3 maç ceza verilmelidir” şeklindeki görüşüne itibar edilmedi. 4- Disiplin Kurulu, geçmiş kararları ve mevcut mevzuat paralelinde bu kararı aldı. 5- Dördüncü hakem Hakan Akmısır'ın “Emre yemin etti” şeklindeki raporu da cezanın 1 maçla sınırlı olmasında rol oynadı.

Habertürk