SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Eski Başkana tarihi ceza!

Eski Deportivo Kulübü Başkanı Lendoiro, kavgada öldürülen taraftarın cenazesine katılmasının ardından "La Liga Büyükelçisi" unvanını kaybetti.

Güncellenme: 12:45, 04/12/2014
Eski Başkana tarihi ceza!

Deportivo Kulübü’nün eski başkanı Augusto Cesar Lendoiro, geçen hafta yaşanan olaylarda öldürülen Deportivolu taraftarın cenazesine katılmasının ardından “La Liga Büyükelçisi” unvanını kaybetti.

Atletico Madrid ve Deportivolu taraftarlar arasında geçen pazar günü çıkan kavgada Deportivolu bir taraftarın ölümü, İspanyol futbolunda yankı uyandırmaya devam ediyor.

Deportivo’da 1988’den 2014 yılı başına kadar başkanlık görevininde kalarak İspanya’da bu göreve en uzun süre devam eden Augusto Cesar Lendoiro, kavgada yaşamını yitiren “Jimmy” lakaplı 43 yaşındaki kulüp taraftarın cenazesine katılmasından dolayı İspanyol futbol camiasının tepkisini çekti.

İspanya’da 1. ve 2. lig kulüplerinin bağlı olduğu Profesyonel Futbol Ligi (LFP) kurumu, geçtiğimiz mayıs ayında “La Liga Büyükelçisi” olarak atadığı Lendoiro’dan bu unvanı geri aldığını açıkladı.

LFP Başkanı Javier Tebas, yaptığı açıklamada, “Her türlü şiddet olayını kınadığımız ve şiddete karşı çok sert bir mücadele yürüttüğümüz bu dönemde, La Liga’nın bir temsilcisinin bu insanlarla görünmesine müsaade edemeyiz” şeklinde konuştu.

Tebas, ayrıca İspanya Kral Kupası’nda Malaga ile maça çıkan Deportivo’nun kulüp yönetiminin, öldürülen taraftar için karşılaşma öncesinde 1 dakikalık saygı duruşunda bulunulmasını da eleştirerek, “Bu durumu kabul etmediğimiz unutulmasın” dedi.

İspanyol futbolunun saygın isimlerinden 69 yaşındaki Lendoiro, futbol camiasındaki konumu nedeniyle geçen mayıs ayında LFP tarafından “La Liga Büyükelçisi” unvanını almıştı.