SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Değişim başlıyor mu?

4 Aralık 2014

MERAKLA beklenilen Hamza Hocalı Galatasaray, nihayet Ziraat Türkiye Kupası maçında Eskişehirspor'la karşılaştı. Önce ufak bir sitemle başlamak istiyorum. Taktik, teknik, futbolun nazari değerlerini bir kenara koyarak futbolun görselinin en büyük parçası seyirci konusunda biraz hayal kırıklığına uğradığımı itiraf etmeliyim. Türk Telekom'da Hamza Hocalı ilk maçta, oyuncularını ve hocalarını motive etmek anlamında daha büyük bir ilgi olur diye hayal etmiştim tribünlere. Fakat maalesef ….

MAÇ kadrosunu her gören eminim ki içinden bir nihayet duygusu geçirmiştir. Kendi evinde 4-4-2 dizilişiyle sahadaydı Galatasaray. Her ne kadar 1 haftalık süreç bugüne dek gelen teknik ve taktik sorunları gidermeye yetmeyecekse de kağıt üzerinde bile olsa umut verici bir başlangıçtır.

ERKEN yenilen gol sonrası yaklaşık 10 dakika bocalayan ve kendine güvenini yitiren bir Galatasaray vardı. Serbest vuruştan Selçuk'un kaydettiği güzel gol toparlanmayı sağladı ise de takımdaki dağınıklık ciddi sorun yaratıyor.

ESKİŞEHİR’İN rotasyona uğramış defans kadrosunun acemiliği ve birlikte oynamamalarının getirdiği tecrübesizlik çok basit iki penaltıya sebep oldu. Çok kısa bir süre yeteneği gelecek vadeden Erkut'un golüyle konuk ekip beraberliği buldu. İşte bu tarz takımı zora sokan kartları anlamam mümkün değil. Melo çok formda diye söylemiyorum ki bu sözün yakınından bile geçemiyor şu an. Saatli bomba gibi atılmak için dolandı. Atıldıktan kısa süre sonra da takım golü yedi.

MELO'NUN eksikliği Galatasaray'ın kendi sahasına daha çok kapanmasına neden oldu. Çünkü forma giyen çoğu futbolcu ne fizik ne yetenek ne de istek olarak yeterli.

HOCAYI eleştirmek için çok erken ama 4-4-2 ile başlaması umut vaad edici olmasına rağmen Yasin ile devam edebilecekken çok çabuk bu düzenden vazgeçtiğini düşünüyorum.

TABİİ ki hangi sistemi hangi kurguyu yaparsanız yapın iş futbolcuda biter. Nitekim yeteneğine rağmen Galatasaray'a geldiğinden beri o yeteneğinin üzerine bir santim koyamayan Bruma'nın attığı güzel gol Galatasaray'a galibiyeti getirdi. Golde Sabri'nin emeği kuşkusuz çok büyük. Ve tabii ki Umut imzasını atıp maçın skorunu yazdı. Hamza Hoca için moral oldu. Değişim başlıyor mu dersiniz?

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek