SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

TÜRK futbolunda son dönemde en çok tartışılan kişiler hakemler oldu. Sadece Süper Lig'de değil, alt liglerde oynanan birçok maçta hakem hataları ciddi anlamda can yakmaya başladı. Merkez Hakem Kurulu Başkanı Zekeriya Alp, her salı günü basın toplantısı düzenleyip hakem kararlarıyla ilgili açıklamalar yapıyor ancak hatalar azalacağına artıyor. Alt liglerin hali ise içler acısı. Genel kanı, şampiyonluğa oynayan takımların korunduğu yönünde.

Şenes Erzik'in etkisi var

MAHMUT Özgener'in başkanlığı döneminde hakemlerin eğitimiyle ilgili göreve başlayan Jaap Uilenberg'in Türk hakemliğini ileri noktalara taşıyacağı düşünülmüştü. UEFA Hakem Komitesi Üyesi, hakem ve gözlemci eğitmeni ve aynı zamanda UEFA'nın Türkiye sorumlusu olan Uilenberg, şu ana kadar sadece Cüneyt Çakır'ın üst kategoriye alınmasında rol oynadı. Çakır'a üst düzey maçlar verilmesinde UEFA 1. Asbaşkanı Şenes Erzik'in etkisi de ortada.

Türk hakem hocası olsun

UİLENBERG, UEFA'nın Türkiye sorumlusu ama bu iş için Türkiye Futbol Federasyonu'ndan küçümsenmeyecek bir para kazanıyor. Ayda 50 bin Euro alan Uilenberg, Türkiye'de yaşamıyor. Seminer ve toplantılar için geliyor. Spor otoriteleri, ayda 50 bin Euro maaşı bulunan Hollandalı futbol adamının birkaç hakemimizin Avrupa'da maç alması dışında Türk hakemliğine katkısı olmadığı görüşünde. Daha düşük maliyetle Türk bir hakem hocasının eğitim görevini daha iyi şekilde yapacağını düşünenlerin sayısı ise bir hayli fazla.

Yayınlanma Tarihi:23:59,