SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İtalya Milli Takımı ile 2006 FIFA Dünya Kupası’nı kazanan Buffon, forvet oyuncuları Cristiano Ronaldo ve Lionel Messi’nin yanı sıra kaleci Manuel Neuer’in de aday olduğu dünyada yılın futbolcusuna verilen 2014 FIFA Altın Top Ödülü hakkında FIFA’nın internet sitesine açıklamalarda bulundu.

2010’a kadar Avrupa’da yılın en iyi futbolcusuna verilen Altın Top Ödülü’nün 2006 oylamasında vatandaşı Fabio Cannavaro’nun arkasında 2. sırayı alan file bekçisi, ödülün, çalışmanın en üst düzeyde tanınması anlamına geldiğini belirterek, “Bana göre ödülü alacak oyuncu, kişisel olarak harika bir sezon geçirmeli. Performans düzeyini korumalı, kariyerine de önemli bir katkıda bulunmalı. Ödül genellikle daha fazla maç kazanan ve galibiyetlerde en fazla etkisi olan oyunculara veriliyor” yorumunu yaptı.

Buffon, 1963 Altın Top Ödülü’nü alarak tarihte bunu başaran tek kaleci olan Rus Lev Yaşin’den 41 yıl sonra ilk kez ödülü kaldırmak için yarışacak Bayern Münih ve 2014 FIFA Dünya Kupası’nı kazanan Almanya’nın kalecisi Neuer’in şansıyla ilgili şu ifadeleri kullandı:

“Yaşin, elbette sıra dışı ve büyük bir oyuncuydu ama insanların hakkında fazlaca bilgisi olmayan bir ülkede oynaması da ödülü kazanmasına yardımcı oldu. O yıllarda insanların sıkça duyduğu ancak oynarken birkaç kez izleme fırsatı bulabildiği futbolcular vardı. Bence bu gizem de efsanelerinin büyümesini sağladı. Günümüzde Altın Top’u bir kalecinin kazanması için istisnai şeyler olmalı. Dünya Kupası’ndaki son 4 maçını da penaltı atışları sonucunda kazanan bir takımın, bu karşılaşmalardaki tüm atışları kurtaran kalecisi belki ödülü kazanabilir.”

Messi’nin dünyanın en iyisi olduğunu fakat bu yılki ödülün Ronaldo’ya verilmesi gerektiğini de belirten 36 yaşındaki kaleci, “Messi de Ronaldo da ayrı bir seviyede oynuyor. Birinin performansı biraz düştüğünde diğeri öne geçiyor. Ronaldo’nun bu yıl yaptıklarını izlemek güzeldi. UEFA Şampiyonlar Ligi kupasını kazanmasaydı bile ödüllendirilmesi gerektiğini söylerdim. Müthiş bir kariyere sahip olmasının yanında uzun süredir performansını koruması ve son 2 yıldır yaptığı olağanüstü işler nedeniyle ödüllendirilmeli” değerlendirmesini yaptı.

2014 FIFA Altın Top Ödülü’nü kazanan isim, 12 Ocak 2015’te İsviçre’nin Zürih kentinde düzenlenecek törende açıklanacak.