SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Kartal’ın ‘Ba’bası

2 Aralık 2014

BEŞİKTAŞ Demba Ba ile çok güzel. Ama Demba Ba'sız Beşiktaş sorun yaratıyor. Beşiktaş, çok etkili bir takım. Özellikle orta sahası çok yaratıcı. Hem iyi pas atıyor hem hızlı hem de çok zeki. İkinci bölgeden üçüncü bölgeye çok çabuk geçiliyor. Üçüncü bölgede top Demba Ba ile buluşursa da gol oluyor.

BİR futbol takımında bu kadar etkili bir orta saha hele hele Türkiye Ligi'nde bulmak çok zor. Gökhan Töre de gol pası atıyor Kerim Frei de. Şimdi bunlara Sosa da eklendi. Dün gecenin yıldızı Sosa, müthiş oynadı. Yaptığı asistlerle maça damgasını vurdu. Özellikle ikinci bölge dediğimliz yani orta sahadan hücuma çıkarken hem hızlı hem yaratıcı ve çok rahat da adam geçebiliyor.

MÜTHİŞ bir 75 dakika ama son 15 dakika eziyet. Beşiktaş savunması sabit oynuyor. Ama tek hamleli ve biraz ağır oldukları için rahat pozisyon verebiliyorlar. Ayrıca Slaven Bilic savunmayı ceza sahasının daha önüne kurdurmalı. Çok geride beklediği için son 15 dakika çok pozisyon verdi. Özellikle Demba Ba ve Sosa oyundan çıkınca Karabükspor daha cesaretlendi ve daha fazla adamla hücum etti. 75. dakikaya kadar maç 4-0 olabilirdi. Demba Ba herhalde yorgundu. Yorgun olunca da konsantrasyonu düştü. Dün 4 gol atabilirdi, belki 90 dakika oynasa bunu yapabilirdi.

SLAVEN BILIC EZİYETİ

BEŞİKTAŞ, daha önce bu tip mücadelelerde maçı tutamayarak son dakikalarda goller yemiştir, örnekleri var. 2-0 tehlikeli bir skordur. Herhalde Slaven Bilic bir daha böyle hata yapmaz. Bırak oynasın Ba ile Sosa. İşler iyi gidiyor, neden oyuncu değiştiriyorsun? Belki yorgunlardı. Ancak artık Beşiktaş taraftarına Bilic bu eziyeti yapmaz. Demek 2-0 Beşiktaş için net bir skor değil. 4-1 5-1 bitecek maç az daha berabere bitecekti. Beşiktaşlılara tavsiyem son 15 dakikayı sakinleştirici alarak izlesinler. Çünkü bu Bilic heyecanı seviyor. Herhalde rahat kazanmayı sevmiyor. Ba ile Sosa oyunda kalysaydı, Karabük bu kadar oyuncuyla hücum edemezdi ve Demba Ba gol sayısını artırabilirdi.

KISACASI dün akşam iyi bir Beşiktaş izledik 75 dakika, iyi bir Karabük izledik son 15 dakika… Önemli olan Avrupa maçı sonrası 3 puan almaktı. Beşiktaş bunu başardı. Ba ve Sosa oyun kalitesini yükselten iki oyuncu. Sürekli oynarlarsa Beşiktaş, Türkiye'de her takımı rahatlıkla yener.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek