SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye Basketbol Federasyonu, basında çıkan haberler üzerine, “TBF Mali Olağan Genel Kurulu’nda, bugüne kadar olduğu gibi, çalışmalarını mevzuata uygun olarak başarı ile sürdüren Türkiye Basketbol Federasyonu, başta Başkanı olmak üzere, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu ile TBF delegeleri tarafından da takdir edilerek, oybirliği ile ibra olunduğunu kamuoyuna açıklarız” açıklamasını yaptı.

Yazılı bir açıklama yayınlayan Federasyon şu ifadeleri kullandı;

“TBF Ana Statüsü gereğince 4 yılda bir Olağan Genel Kurul, 2 yılda bir de Olağan Mali Genel Kurul yapılmaktadır. 27 Kasım 2014 günü yapılan TBF  Olağan Mali Genel Kurulu’na, Genel Kurul Delegeleri büyük çoğunlukla iştirak etmiş ve Genel Kurul’a katılan  131 delege Yönetim Kurulu’nu ve TBF Denetim Kurulu’nu ayrı ayrı oybirliği ile ibra etmişlerdir.

TBF Denetim Kurulu, mevzuat gereği, üçü devlet tarafından atanan 5 üyeden oluşmakta olup, bu üyelerden biri, Denetim Kurulu’nun çoğunluk raporuna farklı görüş bildirmiş, Genel Kurul sırasında Divan Başkanı, farklı görüş bildiren Denetim Kurulu üyesini bizzat kürsüye davet etmiş, Genel Kurula ayrıntılı görüş açıklanmış, takiben yapılan oylamada TBF Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu ayrı ayrı oybirliği ile ibra edilmişlerdir.

Yayın organlarında çıkan bir takım gerçek dışı haberlere karşı, başta TBF olmak üzere, haberlerde adı gecen Denetim Kurulu Başkanı Sn. Murat Erşan, “Türk Basketbolunu sallayacak skandal vb.”  şeklindeki haberleri yanlış ve gerçeği yansıtmadığı şeklinde yalanlamışlardır.

Sayın Murat Erşan konu ile ilgili olarak, “27.11.2014 tarihinde Ankara’da yapılan TBF Olağan Mali Genel Kurulu’nda, Denetim Kurulu üyesi Fatih Özyeşil’e Denetim Kurulu Raporuna düşmüş olduğu şerh hakkında söz verilmiş, tarafımdan  şerh düşülen hususlar hakkında Genel Kurul’a açıklamalarda bulunulmuş ve bunun üzerine Genel Kurul, Yönetim ve Denetim Kurulu Raporlarını oy birliği ile ibra etmiştir. Çıkan haber yanlış ve gerçeği yansıtmamaktadır” açıklamasında bulunmuştur.

Sonuç olarak;

27 Kasım 2014 günü yapılan TBF Mali Olağan Genel Kurulu’nda, bugüne kadar olduğu gibi, çalışmalarını mevzuata uygun olarak başarı ile sürdüren Türkiye Basketbol Federasyonu, başta Başkanı olmak üzere, Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu ile TBF delegeleri tarafından da takdir edilerek, oybirliği ile ibra olunduğunu kamuoyuna açıklarız.”