SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Tarık ERYİĞİT / HABER ANALİZ

Galatasaray’ın 2011 yılında Olympiakos’tan transfer ettiği ve son olarak Udinese’de forma giyen Albert Riera’nın bir sosyal paylaşım sitesinden yaptığı açıklama İtalyan kulübünden gönderilmesine neden olmuştu.

“Galatasaray oynadığım en iyi kulüptü, Udinese ise en kötüsü…” diyen Riera’nın sözleri yönetimi kızdırmış ve İspanyol futbolcunun sözleşmesinin feshedilmesine karar verilmişti. Bu açıklama her ne kadar Riera’nın kariyerini etkilese de, Galatasaray’ı da ilgilendiren bir ayrıntıyı gözler önüne serdi.

Çalıştığı en kötü kulübün Udinese olduğunu açıklayan 32 yaşındaki futbolcunun kısa ve öz açıklaması, akıllara Galatasaray Futbolcu İzleme Komitesi’nin (Scouting) başında bulunan Emre Utkucan’ın sözlerini akıllara getirdi.

Galatasaray’ın Scouting ekibindeki devrimi! anlatan Utkucan şunları söylemişti:

“Scouting sadece oyuncu takibini barındırmıyor. Bu departmanın devamlı proje üretmesi şart. Udinese, Granada’yı satın alıp La Liga’ya çıkartıyor. 100’den fazla lisanslı oyuncusu var. Sadece oyuncu bulmak, yetenek keşfetmek de yetmez. Teknik adamları oyuncular konusunda ikna edebilmek, yönlendirebilmek gibi farklı mecralarda farklı görevler doğabilir. En azından benim bakış açım öyle, kendi kulübümde de bunu yerleştirmeye çalışıyorum.”

GERÇEKLER ÇOK FARKLI

Utkucan’ın öve öve bitiremediği Udinese’nin pilot takım sistemi pek de işe yaramıyor.

İtalyan ekibinin İspanya La Liga’ya çıkardığı Granada’dan takıma katılan oyuncu sayısının beş olduğu görülüyor. Üstelik bu oyunculardan çoğu bırakın gelecekte yüksek bonservis ücreti ile satılmayı, kendilerine kadroda bile yer bulmakta zorlanıyor.

Bu isimlerden sadece iki tanesi, sağ bek Silvan Widmer ve defansif orta saha oyuncusu Allan takımda düzenli olarak oynuyor. İki isimden sadece Allan’ın gelecekte yıldız bir oyuncu olma potansiyeli olduğundan bahsediliyor.

Ancak Brezilyalı futbolcunun Udinese’ye maliyetinin uygun bir rakam olduğunu söylemek zor… Udinese’nin son yıllarda dünya futboluna kazandırdığı bir isim de yok!

Bir diğer ayrıntı da Scouting sisteminin muhteşem! olduğundan bahsedilen Udinese’nin toplam kadro değerinin Galatasaray’ın neredeyse yarısı kadar olması…

SİSTEM SANKİ TERSİNE İŞLİYOR

Galatasaray’ın Scouting ekibi tarafından yaptırılan transferlerin, ilerleyen yıllarda kulübe yüksek karlar getireceğine dair kuşkular var.

Çünkü Galatasaray, Utkucan’ın başında bulunduğu ekip döneminde piyasa değeri 2.5 milyon Euro olan Bruma’ya 10 milyon Euro, Eskişehirspor’a 300 bin Euro bonservis bedeli ile transfer edilen ve piyasa değeri 2.7 milyon Euro olan Tarık Çamdal’a 4.75 milyon Euro, Gremio’nun 380 bin Euro’ya mal ettiği ve piyasa değeri 1.5 milyon Euro olan Alex Telles’e 6.15 milyon Euro ödedi.

Scouting ekibinin kulübe kar kazandırdığı izlenimi uyandıracak tek transfer Kayseri Erciyesspor’dan alınan Yasin Öztekin… Piyasa değeri 3 milyon Euro olan Yasin için Galatasaray 2.5 milyon Euro ödedi. Ancak bu transferde de Yasin’in Kayseri Erciyesspor’a 450 bin Euro’ya gittiği gerçeği var.

Kadroya giremediği için sağa sola kiralık gönderilen genç futbolcuları listede yer almıyor. Bu arada Bruma, Yasin ve Telles’in ilk 11’e girmekte zorlandığını, Tarık’ın ise oynadığı her maç sonrası tartışıldığı söylemeye gerek bile yok.

Bu verilere bakıldığında Galatasaray’ın Scouting ekibi sanki tersine işliyor. Yani, ucuz ve gelecek vaat eden futbolcu bulmakla görevli Utkucan’ın ekibi, adeta diğer takımların ucuza mal ettiği futbolcuları, piyasa değerlerinin çok çok üzerinde Galatasaray’a kazandırıyor.

Yayınlanma Tarihi:16:27,