SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Bu nasıl hakemlik?

1 Aralık 2014

FENERBAHÇE, maçı kazanmak için öyle ahım şahım bir mücadele ortaya koyamadı. İlk yarıdaki mücadeleye bakıyorsunuz, Fenerbahçeli oyuncular rakibe oranla daha az koştular. İlk yarı 6 binin üstü koşan bir tek Meireles vardı. Ancak Eskişehir'de en az 5 oyuncu sayabiliriz. Erkan Zengin'in attığı gol tam bir İbrahimovic golü gibiydi. Zor olan pozisyonu düzgün bir vuruşla gole çevirmeyi başardı.

Maçın önüne geçti

FENERBAHÇELİ oyunculara bakıyorsunuz alışılmış performanslarından uzaktılar. Biraz Emre bir şeyler yapmaya çalıştı, o da kırmızı kartla atıldı. Gökhan'a, Caner'e bakıyorsunuz, hiç ortada yoklar. Caner hücuma gidiyor geri dönmekte sıkıntı yaşıyor. İsmail Kartal'a sormak lazım; geçen hafta kendisine hiç yakışık almayan tavırlar sergileyen Caner'i bu hafta nasıl kadroya aldı? Böyle yaparsan takım üzerinde otoriteyi nasıl sağlayacaksın?

MAÇIN önüne geçen diğer bir isim de karşılaşmanın hakemi Tolga Özkalfa'ydı. Özkalfa verdiği ve vermediği kararlarla oyunun sonucuna etki eden hatalara imza attı. Zaten hakemlik yönetimini çok başarılı bulmadığım Özkalfa, maçın ilk yarısında Emre'yi direkt kırmızı kartla atması gerekirken sarı kart dahi gösteremedi. Ancak Emre ne yaptı? “Hocam sen beni atamadın, ben kendimi yardımcı hakeme attırırım” dedi.

Penaltıyı yarattı

SONRA bakıyorsun Sow'un kafasında top Sezgin'in açık koluna geliyor. Net penaltı var. Pozisyon ilave çizgi hakeminin önünde. Ama bunları görmek için oraya konan Hüseyin Sabancı bunu es geçiyor. Ardından Tolga Özkalfa devreye girerek maçın 92. dakikasında olmayan bir penaltıyı yaratıyor. Aynı durumda top Fenerbahçeli oyuncunun koluna çarpsaydı o dakikada bu kadar kolay o penaltıyı çalabilir miydi? Böylesine bir maçı yönetemeyen Özkalfa'yı bir de FIFA hakemi yaptınız. Ey Zekeriya Alp… Ondan sonra salı günleri çıkıp bizlere La Fontaine'den masallar anlatmaya devam ediyorsun. Bunları başkasına yedirirsiniz ama ben yutmam. Üstelik atılan penaltıda, daha kullanılmadan önce ceza alanına giren en az 10 tane futbolcu vardı. Atışın da tekrarı gerekiyordu. Hakemin en doğru kararı bana göre, ilk yarıda Volkan'ın ceza alanı dışında elle oynadığı iddia edilen pozisyona verdiği devam kararıydı.

Buraya diğer yazı alanı ajax ile gelecek