SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Engin Baytar açtı ağzını, yumdu gözünü!

Galatasaray'da adeta hedef adam ilan edilen Engin Baytar, Sky360 kanalına bomba gibi açıklamalar yaptı. Felipe Melo, Serhat Ulueren, taraftarlar... İşte noktasına, virgülüne dokunulmadan olay yaratacak o sözler...

Güncellenme: 19:33, 30/11/2014
Engin Baytar açtı ağzını, yumdu gözünü!

*O TELEGOL'DE FİLAN İŞTE YOK BİLMEM HORON OYNUYORLAR FİLAN NE DEMEK YANİ? SOYUNMA ODASINDA HORON OYNUYORUM. BAKTIĞIN ZAMAN YURT DIŞINDA BAZI SOYUNMA ODALARINDA ADAMLAR MİSKET DE OYNUYOR YABANCI MÜZİKTE DANS DA EDİYOR. BİZ HORON OYNAYINCA ŞEY OLUR YA NEDENSE.

*ARABA DA ALDIK ÇOCUKLARA YA ŞÖYLE SÖYLEYEYİM BEN SANA.  HANİ ÇOCUKLARLA ÇOCUK GİBİ OLDUM. YA YANİ ŞUNU GÖRDÜM. HANİ ÇOCUKLARA HANİ AĞABEYLİK YAPARSIN YA. BİR NEBZE ONLAR BANA AĞABEYLİK YAPIYOR YANİ. YANİ DÜŞÜN BİZ PLAY STATİON TURNUVASI YAPTIK, VİALAND'A GİTTİK, YEMEK YEMEĞE GİTTİK. ŞİMDİ İŞTE PAİNTBALL FİLAN ONU OYNAMAYA GİDECEĞİZ. GO CARDA FİLAN GİDECEĞİZ. YEMİN EDİYORUM SANA HEPSİ PIRLANTA GİBİ ÇOCUK BİLİYOR MUSUN? İNANILMAZ BİR ARKADAŞLIKLARI VAR.

*BİZİM İLK SENE ŞAMPİYON OLDUK YA. YEMİN EDİYORUM AYNEN O ŞEKİLDE BİR ARKADAŞLIKLARI VAR. İNANILMAZ YANİ. HER YERE BERABER GİDİYORLAR. DÜŞÜN O ARABA ARABA ARABAYLA YANİ GRUP GRUP GİDİYORLAR İŞTE. EVE GİDİP GELİYORLAR. AKIL DA VERİYORUM HANİ BENİM YAPTIKLARIMI YAP DEMİYORUM BUNLARA ONU DEMİYORUM. AMA DİYORUM SAKİN OLUN, GÜÇLÜ OLUN HER ZAMAN SABIRLI OLUN. HİÇBİR ZAMAN KAFAYI ÖNE EĞİP YANİ ANLAYACAĞIN YANİ ONLARA YARDIMCI OLMAYA ÇALIŞIYORUM.

*ORHAN HOCA ZATEN DİYOR. SEN DE BİR BİR HOCA GİBİSİN BURADA DİYOR. YILLARDIR LİGDE OYNADIN HALA OYNUYORSUN. EBOUE DE OLSUN, SABRİ GİTMEDEN ÖNCE ÇOK YARDIMCI OLUYOR. SABRİ HALA GELİYOR DÜŞÜN. SABRİ HALA BİZİM YANIMIZA GELİP HALEN DAHA BİZİMLE MUHABBET ETMEYE GELİYOR YANİ.

*GERÇEKTEN ÇOK İSTEDİM HALEN DE ÇOK İSTİYORUM AFFEDİLMEYİ AMA. HANİ DÖNEYİM OYNAYAYIM. SONUÇTA BENİM DE OYNAMAYA İHTİYACIM VAR. HEM DE GALATASARAY SEVDİĞİM KULÜP YANİ. SONUÇTA BEN 4 YILIM GEÇMİŞ. ŞAMPİYONLUKLAR İLK ŞAMPİYONLUĞUMU YANİ BURADA ŞAMPİYONLUKLAR YAŞAMIŞIM GALATASARAY'DA. GÜZEL GÜNLER YAŞAMIŞIM. HANİ AYRILACAKSAM DA KÖTÜ AYRILMAK İSTEMİYORUM ANLADIN MI? HİÇBİR ŞEKİLDE KÖTÜ AYRILMAK İSTEMİYORUM. AÇIKÇASI BEKLEDİM BEKLİYORUM YANİ AFFEDİLMEYİ AMA NE DİYEYİM?

*BİZ SOYUNMA ODASINDA HORON TEPTİK. ONU BİLE ELEŞTİRİYORLAR. TELEGOL DÜŞÜN TELEGOL YANİ SERHAT ULUEREN'İN BENİMLE NE SIKINTISI VAR BİLMİYORUM AMA. SERHAT ULUEREN'İN BENİMLE NE BİR SIKINTISI VAR AMA. YANİ O VİDEOYU ÇIKARTIP ELEŞTİRİYE TUTMUŞLAR BENİ.

*İLERLEYEN ZAMANLARDA OLUR BELKİ BELKİ FARKLI BİR DÜŞÜNCE VARDIR. HANİ SONUÇTA BİRAZ DA NE BİLEYİM KULÜBÜN MADDİ DURUMU ZATEN KONUŞULUYOR YANİ.  MADDİ DURUM KÖTÜ DEVRE ARASI ÇOĞU KİŞİYİ GÖNDERİP KÜÇÜLMEYE GİDİYORLAR. BELKİ NEDENİ DE BU OLABİLİR YANİ BİLMİYORUM.

*YA BEN ŞÖYLE ŞEYLER DUYDUM. YANİ HANİ BEN YARDIMCISI İLE BİR KERE DENK GELDİM. TAKIM KAYSERİ MAÇI MIYDI? KAYSERİ'YE GİTTİĞİNDE Mİ İŞTE? KADROYA GİRMEYEN FUTBOLCULARLA KADRO DIŞI FUTBOLCULAR İDMAN YAPACAKTI. ORADA YARDIMCISI GELDİ, YARDIMCISI BANA HANİ DEDİ. SEN DEDİ ÇOK YETENEKLİ BİR FUTBOLCUSUN, ÇOK İYİ BİR FUTBOLCUSUN DEDİ. BEN DEDİ VİDEOLARINI İZLEDİM DEDİ. BEN DE TEŞEKKÜR EDERİM DEDİM.  YANİ BU DA NE DEMEK YANİ DEMEK Kİ İZLEMİŞLER VİDEODAN. GÖRMÜŞLER BENİ AMA BİLMİYORUM ARADA NASIL BİR ŞEY VAR ONU BİLMİYORUM.

*BURADA OYNAYACAĞIMIZ KISMETİMİZDE VARSA OYNAYACAĞIZ. YOKSA DA ALLAH BÜYÜK YANİ ELBET BİR YERDE BİR ŞEKİLDE YİNE OYNAYACAĞIM YANİ. OYNARIM İNŞALLAH ÖYLE SÖYLEYEYİM.

*BEN GALATASARAY'IN ELİNDE BULUNDURDUĞU FUTBOLCULAR YANİ TÜRKİYE'DE HİÇBİR TAKIMDA YOK YANİ. HATTA BAKTIĞIN ZAMAN AVRUPA'DA BİLE YANİ ÖYLE FUTBOLCULARA SAHİP DEĞİLSİN AMA YA BİR ŞANSIZLIK HERHALDE NE DİYEYİM YANİ? SONUÇTA AYNI TAKIM AYNI İNSANLAR BİR ŞANSIZLIK OLABİLİR. BELKİ DE AMA ŞÖYLE BİR ŞEY VAR. ŞANSSIZLIKTAN ZİYADE BİRDE MEDYA DA ÇOK ÜZERİNE GİDİYOR YANİ.  HANİ TAMAM BELKİ MADDİ SIKINTI YAŞIYOR OLABİLİR. MADDİ SIKINTIDAN DOLAYI OLABİLİR BAZI ŞEYLER AMA. AMA BAKTIĞIN ZAMAN MEDYADA DA SÜREKLİ HEP ÜSTÜNE OYNUYORLAR. SÜREKLİ HANİ HEP YERDEN YERE VURUYORLAR. YANİ HİÇ DESTEK GÖRDÜĞÜ BİR TARAF YOK Kİ.

*MAÇIN BAŞINDA GELDİK BİZ ORAYA. BİZ SABRİ'YE EL HATTA EL SALLADIK ÇOCUKLARLA BİRLİKTE HANİ. BEN KALKMIŞ MAÇA GELMİŞİM. BELKİ HANİ ORADA TAKIM ARKADAŞLARIMI GÖRÜRÜM. ONLARA DESTEK OLURUM DİYE. ONU BİLE ORADAKİ KİŞİ BUNU YAPAN BENİMLE GELDİ RESİM ÇEKİLDİ. BANA TELEFONUNU GÖSTERDİ. DEDİ Kİ MELO DEDİ BİZİM EN BAŞTA SEVDİĞİMİZ ADAM. İKİNCİ OLARAK DA SEN GELİRSİN. SABRET AZ KALDI GERİ DÖNMENE. TEŞEKKÜR ETTİM. O KİŞİ DE DEVRE ARASI OLDU. BİZ VİP'İN ORAYA ÇIKTIK YEMEK İÇİN. ÇÜNKÜ MAÇIMIZ VARDI TRABZON İLE A2 İLE.  GELDİK MAÇA 90 DAKİKA BİZ 80 DAKİKA İZLEDİK. 2- 0 OLUNCA MORALİM BOZULDU. DAHA İZLEMEK İSTEMEDİM. 2-0 YENİK DURUMDAYIZ. BEN KENDİ PARAMI VERMİŞ GELMİŞİM. BEN BİR TARAFTAR OLARAK GELMİŞİM ORAYA. ONDAN SONRA DEVRE ARASI YEMEK YEDİK. AŞAĞI İNECEKTİM MESUT BAKKAL'I GÖRDÜM. ESKİ HOCAM GENÇLERBİRLİĞİ'NDEN BENİM. LİGDEKİ İLK HOCAM. ONU GÖRDÜM, AYAKÜSTÜ BEŞ DAKİKA MUHABBET ETTİK. ONDAN SONRA ZATEN AŞAĞI STADA YİNE YERİME GELDİM. ANLADIN MI? YERİME GELDİM. O ARA BENİ ÇEKMİŞ, DAKİKAYI ÇEKMİŞ. 54. DAKİKADA BEN STADA GELMİŞİM. YA 54. DAKİKA BEN NİYE STADA GELEYİM? BİNLERCE İNSAN GÖRDÜ BENİM MAÇIN BAŞINDAN BERİ ORADA OLDUĞUMU. YA ONLAR BİLE DİYOR Kİ EVET 54. DAKİKADA STADA GELDİ. 79. DAKİKADA MAÇ 2-0 OLDU BENDE MORALİM BOZULDU. İZLEMEK İSTEMEDİM.

*BEN FENERBAHÇE MAÇINDA DA GİTMİŞTİM. HATTA KADRODAYDIM. 1-0 YENİK DURUMA DÜŞTÜK. HASAN KALDIRIM HASAN ALİ KALDIRIM ATTI HERHALDE ATMIŞTI EVET. ORADA GOL ATTI BEN KALKTIM TRİBÜNDEN SOYUNMA ODASINA GİTTİM SİNİRLENDİM. ÇÜNKÜ YANİ BASİT HANİ SİNİRLENDİĞİM İÇİN SOYUNMA ODASINA GİTTİM. SOYUNMA ODASINDA İZLEDİM İKİNCİ YARIYI. NİYE KİMSE VİDEO ÇEKİP DEMEDİ Kİ KALKTI GİTTİ TERBİYESİZLİK YAPTI? YANİ AMA BUNLAR BUNLAR BANA ŞÖYLE GELİYOR. BUNLAR SANKİ BİRİ TARAFINDAN YAPTIRILIYOR.

*BÜTÜN DESTEK ÇIKAN HERKESTEN DE ALLAH RAZI OLSUN. ÇOK MANTIKLI YAZANLAR VAR. ÇOK MANTIKLI ÇOK GÜZEL EFENDİ AKLI BAŞINDA İNSANLARIN NASIL YORUM YAPILABİLECEĞİNİ İNSANLAR ZATEN GÖSTERİYOR.PEYGAMBEROLSAM SUÇSUZ OLURUM, HATASIZ OLURUM. AMA DEĞİLİM. HERKES GİBİ BENİM DE HATAM VAR. BEN HATALARIMI KABUL EDİYORUM. AMA SİZ DE KABUL EDİN. ANLADIN MI? BENİM FUTBOLUMU ELEŞTİRİN. BENİM KÖTÜ OYNADIĞIMI HER ŞEYİMİ ELEŞTİRİN AMA BENİM KİŞİLİĞİMİ KİMSE ELEŞTİREMEZ.

*BU HORONU MORONU MELO OYNASAYDI DİYECEKLERDİ Kİ VAY BE MELO TÜRK ADETLERİNİ TÜRK İŞTE YÖRESEL OYUNLARINI ÖĞRENMEYE BAŞLADI.

ENGİN BAYTAR:  MELO İŞTE BİR ARA DEDİLER Kİ TÜRK İSTİKLAL MARŞI'NI ÖĞRENİYOR. TRABZONSPOR MAÇINDA BEN BAKTIM. HİÇ YANİ İSTİKLAL MARŞI'NDA AĞZI BİLE OYNAMADI YANİ.

FİGEN CİVAN: DOĞRU DOĞRU.

ENGİN BAYTAR: O DA MI KÜSMÜŞ? BEN MESELA ŞEYİ DE DÜŞÜNDÜM. DEDİM Kİ KEŞKE DEDİM. ALMANYA'DAN GELDİĞİMDE BENİ UYARSALARDI DA BEN HİÇ TÜRKÇE KONUŞMASAYDIM. ALMANCA KONUŞSAYDIM. ALMANYA'DAN GELMİŞ TÜRK AMA TÜRKÇESİ YOK. ALMANCA KONUŞSAYDIM BEN YEMİN EDİYORUM ÇOK DAHA FARKLI MUAMELE GÖRÜRDÜM.

ENGİN BAYTAR: HE ESKİDEN ÇOK DAHA ÖN PLANA ÇIKIYORDU BÖYLE SİNİRLENMEM KIZMAM. ŞİMDİ ONU DAHA DA ÇOK DİNDİRDİM. HATTA A2 TAKIMLARINDA A2 MAÇLARINDA 3 KERE OYNADIM. HANİ DÜŞÜNÜN. POZİSYONLARDA BİLE GİDİP AYIRAN KİŞİ OLDUM ARTIK. BEN DE KENDİMİ TEDAVİ EDİYORUM ETMİYORUM DEĞİL. AMA BEN ŞİMDİ TEDAVİ ETMEYE ÇALIŞTIKÇA İNSANLAR HALEN DAHA ŞEY YAPIYOR. HALEN DAHA ZORLUYORLAR Kİ BU DELİRSİN, BU ÇILDIRSIN. YA DÜŞÜN MELO 3 MAÇ CEZA YEDİ. GİTTİLER MEŞALE YAKTILAR KAPISININ ÖNÜNDE. BEN 11 HAFTA CEZA YEDİM. BENİ NE ARADILAR NE SORDULAR. BAZI OLAYLARI ÖĞRENDİKTEN SONRA TUGAY HOCAYI ARADIM. DEDİM Kİ HOCAM DEDİM. BEN DEDİM SENDEN ÇOK ÖZÜR DİLİYORUM. BEN DEDİM BAZI ŞEYLERİ DUYUP ÖĞRENDİKTEN SONRA DEDİM NE KADAR BÜYÜK HAKSIZLIK YAPTIĞIMI, NE KADAR BÜYÜK YANLIŞ YAPTIĞIMI ÖĞRENDİM DEDİM.

ENGİN BAYTAR: ‘'AMA KEŞKE BENİMLE KONUŞSAYDIN'' DEDİ. ‘'EVET'' DEDİM. ‘'HAKLISIN HOCAM'' DEDİM. KEŞKE KONUŞSAYDIM. KADRO DIŞI OLUP DA TAKIM KÖTÜ GİTSİN İSTEYENLER DE VAR. ANLADIN MI?

ENGİN BAYTAR: BEN AMA NETİCESİNDE BU KULÜPTE YANİ BAŞARILI OLDUM. BAŞARILARIM VAR ÇOK GÜZEL GÜNLER GEÇİRDİM. ŞİMDİ BİR KADRO DIŞI KALDIM DİYE BEN ŞEY YAPAMAM YANİ. SONUÇTA EKMEĞİNİ YEDİĞİM BİR YER. BU DA BİR İHANETLİK SAYILIR.

ENGİN BAYTAR: SELÇUK BELKİ İYİ PERFORMANS SERGİLEYEMEDİ AMA; ÇOK ÜSTÜNE GİDİYORLAR ONUN. MESELA BU KONU BU NERDE OLDU. ARDA DA OLMUŞTU. HERKES ÜSTÜNE GİTTİ ARDA'NIN PERFORMANSI DÜŞMÜŞTÜ.  ARDAYI BİTİRMEYE ÇALIŞMIŞLARDI. ARDA AVRUPA'YA GİTTİ NE OLDU? ŞİMDİ HERKES ARDA ARDA DİYOR. NİYE ARDA KENDİNE GELDİ. ÇÜNKÜ ORADA ÖYLE BİR BASKI YOK. SELÇUK'UN DA İNANILMAZ ÜSTÜNE GİDİYORLAR. HER MAÇTA YUHALANIP, HER MAÇTA DA HAKARET EDİLİP YANİ BU TAKIMIN KAPTANI SONUÇTA. BU KADAR DA BİR İNSANIN ÜSTÜNE GİDİLMEZ. BU ADAM ÜSTÜNE GİTTİN Mİ ?

FİGEN CİVAN: PEKİ SEN TAKIMIN SADECE HOCADAN KAYNAKLI BİR SIKINTI YAŞADIĞINI MI DÜŞÜNÜYORSUN? GENEL OLARAK.

ENGİN BAYTAR: HOCA BENİ TANIMIYOR Kİ.

FİGEN CİVAN: YO YANİ SEN GALATASARAY'I İZLEDİĞİN ZAMAN KENDİN İLE İLGİLİ SORMUYORUM GALATASARAY'IN DURUMU İLE İLGİLİ SORUYORUM.

ENGİN BAYTAR: ÇOĞU MAÇTA BEN BAKTIĞIMDA GALATASARAY KANATSIZ OYNUYOR. ÇÜNKÜ BEN BAKTIĞIM ZAMAN İLK SENE FATİH HOCANIN BİZE OYNATTIĞI SİSTEM ÇİFT SANTRAFOR. AMA ÇİFT SANTRAFOR  ELMANDER BASIYORDU NECATİ ARKASINDAYDI NECATİ ABİ. ORTA SAHA GİBİ OYNUYORDU. ORTA SAHAYA GELİP TOP TUTUP KENARLAR İÇERİ GİRİYORDU. MELO SELÇUK'UN ARKASIN DA KALIYORDU SELÇUK GİDİYORDU. 34 HAFTAYI 9 PUAN LİDER BİTİRİP 20 PUAN 2.'NİN, 3.'NÜN, 4.'NÜN 21 PUAN ÖNÜNDE BİTİRDİK. YANİ İNANILMAZ BİR BAŞARI ELDE ETTİK.

ENGİN BAYTAR: VOLKAN VATAN HAİNİ FALAN, BİR İNSANIN DÜŞÜNSENE. HADİ BUNU YAZAN KİŞİLERİ ALACAKSIN ASLINDA KARŞINA, ALACAKSIN KARŞINA DİYECEKSİN Kİ ONA; ‘'BU ADAMA NE DEMİŞTİNİZ'' BUNA NE SÖVDÜNÜZ DE ADAM TERK ETTİ STATTI. İŞTE KARISINA KIZINA DEMİ. ‘'EVET'' DİYECEK. ONDAN SONRA DİYECEKSİN Kİ; ‘'BENDE SENİN KARINA KIZINA.'' BAŞLAYACAKSIN SÖVMEYE BAKALIM O ADAM NE YAPACAK.

ENGİN BAYTAR: BEN TAMAMEN VOLKAN DEMİREL'İN ARKASINDAYIM YANİ. YAPTIĞI ŞEY BANA GÖRE EVET HANİ TAMAM BELKİ BİR MAÇ GİTMEK ŞEY AMA SONUÇTA İNSAN KIZINA VE KARISINA SÖVÜYORLAR.(11.31) BU ÇOK BASİT BİR ŞEY DEĞİL. BİZ O KADAR GERİDEN GELİYORUZ Kİ, SİZ BİLE MAÇLARDA YURT DIŞINA GİTTİĞİNİZ ZAMAN YURT DIŞI MAÇLARINDA OTURDUĞUNUZ ZAMAN HEM STATTIN GİRİŞLERİNDE, HEM SOKAKTAKİ O TEMİZLİĞİ İNSANLARIN BAKIŞINI, İNSANLARIN SAKİNLİĞİNİ, İNSANLARIN MEDENİYETİNİ, STAT DA Kİ O İNSANLARIN OTURUP EFENDİCE MAÇ İZLEDİKLERİNİ GÖRDÜĞÜNÜZ ZAMAN İMRENMİYOR MUSUNUZ?

ENGİN BAYTAR: BEN AÇIKÇASI İMRENİYORUM VALLA.

ENGİN BAYTAR: BİZİM ZATEN İLERLEMEMİZ İÇİN BİZİM ÖNCE KAFA YAPIMIZI DEĞİŞTİRMEMİZ LAZIM.  İNSANLAR BEN İLE TANIŞIP BENİ TANIMAK İSTERLER İSE, EVET OTURUP HERKES İLE TANIŞIRIM. BENİM İÇİN PROBLEM YOK. BENİM ONUNLA BENİM SIKINTIM YOK. SOKAKTAN SİMİT ALIP, GEÇİP BANKTA OTURUP YEDİĞİMİ DE BİLİYORUM YA. BEN HİÇBİR ŞEYDEN GOCUNMAM. BEN KİMSEM OYUM YA. BEN FUTBOLCUYUM DİYE BAŞKA BİR KİMLİĞE BÜRÜNECEK İNSAN DEĞİLİM BEN. ŞİMDİYE KADAR DA YAPMADIM. BUNDAN SONRADA YAPMAM ZATEN. BEN 13 YAŞINDA KARTON FABRİKASINDA ÇALIŞTIM. BEN İDMANLARA AÇ, SUS GİTTİĞİMİ BİLİYORUM. BEN KARDA KIŞTA, SABAHIN 5'İNDE, 6'SINDA KOŞTUĞUMU İDMAN YAPTIĞIMI BİLİYORUM. BEN ÇOCUKLUĞUMDAN BERİ ÇALIŞIYORUM. HALEN DAHA ÇALIŞIYORUM. FUTBOLU BIRAKTIĞIMDA YİNE ÇALIŞIRIM. ÇÜNKÜ BU BENİM YAPIMDA VAR. BEN GİDİP SİMİT SATIYIM, LİMON SATIYIM BU YANİ KÜÇÜMSEMİYORUM. BUNU GİDER YAPARIM. BUNU DA ZATEN KENDİMİ YEDİREMEMEZLİK YAPMAM. İMKÂNLARIM VAR İKEN NİYE YAPMAYAYIM. OTURAYIM MİLLET GİBİ BİLGİSAYAR BAŞINDA İŞTE İNTERNET DELİKANLISI MI OLAYIM. BİLMEM İNTERNET BAŞINDA OLUP MİLLETE SALLAYIP, MİLLETE İŞTE BİR LAF ATIP, MİLLETİN AFFEDERSİN GELECEĞİNİ Mİ MAHVEDEYİM. ‘'NİYE ONDA VAR, BENDE YOK? NİYE O BAŞARALI BEN BAŞARILI DEĞİLİM? O YAPABİLDİ BEN NİYE YAPAMIYORUM? BUNU YERDEN YERE VURMAM LAZIM.'' DÜŞÜNÜP İŞTE KONUŞURKEN DÜŞÜNÜYÜM MANTIK YÜRÜTEYİM ONDAN SONRA CEVAP VEREYİM YAPMIYORUM BEN. BEN İÇİMDEKİ NE İSE, DOĞRUSU NE İSE ONU SÖYLÜYORUM ZATEN. ALLAH KALBİMİ BİLİYOR BEN İÇİMDEN GELEREK KONUŞTUĞUMU BİLDİĞİM İÇİN. O YÜZDEN BAŞKASININ NE DÜŞÜNÜP DÜŞÜNMEDİĞİ BENİM GERÇEKTEN HİÇ UMURUMDA DEĞİL. DEDİĞİM GİBİ BEN BİR ALLAH'A HESAP VERECEĞİM BAŞKA KİMSEYE VERMEYECEĞİM O YÜZDEN DE VİCDANIM İÇİM RAHAT.

Yayınlanma Tarihi:18:01,