SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Türkiye’de büyük şike skandalı!

Maçları manipüle etmek suretiyle haksız kazanç elde eden çeteye dava açıldı. Özellikle üçüncü lig karşılaşmalarının sonuçlarını istedikleri yönde belirleyen 6 şüpheli isim hakim karşısına çıkacak.

Güncellenme: 10:20, 27/11/2014
Türkiye’de büyük şike skandalı!

İddaa bünyesinde bulunan maçlara müdahale ederek haksız kazanç sağlayan çeteye dava açıldı.

Çetenin söz konusu şans oyunu bünyesinde yer alan özellikle 3. Lig maçlarına müdahale ettiği futbolcu ve teknik adamlarla anlaşmak suretiyle üzerine büyük paralar yatırdığı müsabakaların sonuçlarını istediği yönde bitirttirdiği anlaşıldı. Söz konusu olay ile ilgili soruşturma, İddaa’da Türkiye 3. karşılaşmalarının bir kısmı üzerinden oynanan bazı kuponların ülke geneline yayılmadığı, sadece birkaç İddaa bayisinden oynandığı ve bu kuponlara alışılmışın dışında yüksek tutarlı bahislerin yatırıldığının belirlenmesi üzerine başlatıldı.

Tespite göre, 3. Lig’de oynanan sadece üç maça 114 bin TL yatırılmıştı.

ÇETENİN MERKEZİ ALMANYA

Türkiye Futbol Federasyonu ve Gençlik Spor Genel Müdürlüğü Spor Toto Teşkilatı’nın da şikayeti ile başlatılan soruşturma derinleştirildi. Soruşturma kapsamında Belediye Bingöl- Diyarbakır Kayapınar ve Bafra Bld-Kahramanmaraş maçlarının manipüle edildiği belirlendi.

Üstelik bu maçları Almanya’dan yönetilen bir çetenin manipüle ettiği anlaşıldı. Bafra Belediye-K.Maraş maçının manipüle edildiğine ilişkin bir kısım belgeler Bochum Emniyet Müdürlüğü’nden geldi. Tespitlere göre, Ante Sapina ile Oz lakaplı şahıslar maçın istedikleri skorda bitmesi için Erdem Yıldırım ile irtibat kurup o dönem K.Maraş teknik direktörü olan Faik Demir ile iletişime geçti. Maç istenildiği gibi 3 golle bitti. Vaat edilen paranın ise Faik Demir’in yardımcısı Mehmet Güneş’e verildiği ileri sürüldü.

FUTBOLCULARA 20 BİN EURO

Yine Ante Sapina isimli şüphelinin Bingöl-D.Bakır Kayapınar maçının manipüle edilmesi amacıyla futbolculara 20 bin Euro gönderildiği fakat karşılaşma istenildiği gibi bitmeyince paranın 18 bin 500 Euro’luk bölümünün geri verildiği iddia edildi.

İddianamede Erdem Yıldırım, Ercan Özbolat, Ersin Köken, İbrahim Kaldan, Mehmet Güneş, Mehmet Ali Babayiğit şüpheli olarak yer aldı. Şüpheliler “kamu kuruluşlarının zararına dolandırıcılık” ve “suç işlemek amacıyla örgüt kurma” suçları kapsamında ağır ceza mahkemesinde hakim karşısına çıkacak.

Sabah

Yayınlanma Tarihi:10:19,