SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

İŞTE ŞOTA’NIN AÇIKLAMALARI

“PASSOLİG 9. OYUNCU İÇİN”

Yabancı kuralı ile ilgili düşünceniz? Passolig 9. Oyuncu için yapıldı zaten. Seyretsin diye. Seyirciye para verilir mi böyle? Çok büyük para. 9.yu hala anlamadım. Yabancı sayısını bilmiyorum. Örnekler var. İngiltere, Almanya, İspanya, İzlanda… İzlanda da lig yok. Nasıl oynuyorlar ? Nasıl yeniyorlar bizi? Bir gün yeniyorlar tamam olur. Bizden sonra gidiyorlar Hollanda'yı yeniyorlar hadi o da olur. 3,4,5,8 olmaz artık. Demek orda oturmuş bir sistem var ve çalışıyor. Diyebilirler Avrupa pasaportu var her yerde oynuyor. Bizde de yarısı, yüzde 80'i gurbetçi buraya geliyor oynamaya. Kalsın orda oynasın.

Bunun sebebi Türkiye'deki rakamların yüksek olması olabilir mi? Sadece o değil. Türkiye'de hayat güzel İstanbul güzel İzmir Antalya güzel her şey var artı para var.

“VOLKAN DOĞRU YAPTI”

Türkiye'de futbol dibe doğru gidiyor? Keşke vursa da tekrar ayağağa kalksa. Bu durumu incelemek lazım. Dibe vurdu mu vurmadı mı? Ama ortada bir durum var. Burada yaşananlar yarışa benzemiyor. Herkes olumsuzlukları kabul ediyor. Ama o gün gelince herkes yine aynı şeyleri yapıyor. Ve bu futbola zarar veriyor. Bir manifesto yayınlanmalı. Herkesin bu kurallara uyması lazım. Bu kadar para harcanıyor neden başarısız diye düşünülmeli. Medyanın rolü çok önemli. Futbolcular önemli. Mesela herkes Volkan'ı suçluyor. Suratına 1 metreden küfür etmek hakaret etmek… benve Volkan doğru yaptı. Bu tür işler bir günde çözülmez.

Çözüm Öneriniz ne? Türk insanı çalışkan. Program belli olmalı. İşler kötü gidiyor kurallar değişiyor. İstek var yetenek var artı para var bunları birleştirmek gerekir.

Türk milli takımı oyuncu devşirmeli mi? Geniş bakmak lazım. Mesela Almanya'da oynayan Boateng Alman mı? O alman ise ben Hollandalıyım ben Avusturyalıyım brezilyalıyım. Orda büyüdü tamam pasaport almış. Ben yarın Çin'den Pasaport alsam Ceki Chan mi olucam? Ama Şu anda Türkiye'de 4 büyük takımda milli takım potansiyelinde 40 tane oyuncu var ama oynamıyorlar. Serdar Kesimal 4 sene önce milli takımın stoperiydi. 4 senede 5-6 maçı yok. Hasan Ali aynı sefa salih alper olcan veysel çok kişi… Eskişehirden milli takıma oyuncu çağırılmaz mı? Veya Erciyesten olmaz mı?

“HAKEMLER BASKIYI KALDIRAMIYOR”

Hakemleri nasıl buluyorsunuz? Kalite standart iyi ama baskı altında hakemler sorun yaşıyor. Maç öncesi ve sonrası açıklamaları kaldıramıyorlar. Karar verirken hakemin kafasından bir çok şey geçiyor. Avrupa'da çok rahat maç yönetiyorlar. Burada ısınmaya çıkamayan hakemler var? Oyuncular soruyor biz kaç kişiye karşı oynuyoruz? Ne diyeceksin? Baskı standartı ortadan kaldırıyor.

“EN İYİ DEFANS HÜCUMDUR”

Felsefeniz önce gol mü? Türkiye'de günlerim çok güzel geçiyor. Oyuncularıma da tesislere mutlu gelmelerini söylüyorum. Takım nerede güçlüyse oraya ağırlık veriyorum. Malzemeye göre hoca ne oynayacağına karar verir. Ne kadar defans yapabilirsiniz? En iyi defans hücumdur boşuna dememişler.

“AYKUT VE OĞUZ HOCA SAĞOLSUN”

Müthiş bir futboculuk karıyeriniz var? Bir kitap yazdım. Dün ismini verdim. Çünkü dün gibi hatırlıyorsun. Değişik camialarda özel kulüplerde oynadım. Karakter olarak kültür olarak başarı olarak… Ranfgers inanılmaz bir kulüp. Ajax'ta kupalar içeri girince burada ne oluyor diyorsun Trabzonda bu kadar ateş bu kadar yanmak gibi her maç canlı dokunan bu kadar şampiyonluk isteyen bir kulüp. 96'da gol kralı oldum Gürcistan'da bizim Türkler gibi Şampiyon olamamış dediler yılın futbolcusunu kaleci yaptılar. 25 gol attım ligin en iyi yabancısı oldum. Başarılı oldum sonuçta. Aykut Hoca ve Oğuz hoca sağolsun

O maça dönerseniz neler yaşadınız? Maçtan bir gün önce Ali Şen'in tabutu dolaşıyordu şehirde. Allah uzun ömür versin. İnanılmaz bir gündü. Abdullah'ın attığı golde stadın yıkıldığını düşündüm. Sanki bombalar patladıç Sonra baktım stad duruyor gole sevindim. Maçtan sonra şehire gitmeye mecbur kaldım. Sanki şehir yaşamıyordu. Ses yoktu nefes yoktu. Herkes hareketsiz renksizdi. Kimse kimse ile konuşmuyordu.

Archil ne yapıyor? Gürcistan futbol federasyonunda çalışıyor. Sabahtan akşama benle uğraşıyor. Onu oynat bunu oynat neden mağlup oluyorsun neden berabere kalıyorsun?

“OKAN HOCAYI BEĞENİYORUM”

En beğendiğiniz golünüz? Biri oğlum biri kızım maalesef hatrik yapamadım. En beğendiğim takım şu anda Bursa. En beğendiğim oyuncular Sneijder ve Demba Ba..

En beğendiğiniz hoca? Okan Buruk'u tebrik ediyorum. Çok iyi işler yapıyor.

Yayınlanma Tarihi:18:16,