SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Sırbistan Başbakanı Aleksandar Vuçiç, Galatasaray – Kızılyıldız basketbol maçı öncesinde Sırbistan uyruklu Marko İvkoviç‘in öldürülmesiyle ilgili “Türkiye’den aldıkları cevaplardan memnun olduklarını ve faillerin adalet karşısına çıkarılmasını beklediklerini” söyledi.

Vuçiç, başbakanlıkta Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay ile görüştü. Görüşmenin ardından gazetecilere açıklamada bulunan Vuçiç, Sırbistan’ın, Türkiye’deki ilgili makamlardan İvkoviç’in öldürülmesi ile ilgili soruşturmayı tamamlamaları talebini Büyükelçi Bozay’a ilettiğini belirtti.

Vuçiç, “Marko İvkoviç’in öldürülmesi ile ilgili Türkiye’den aldığımız cevaplardan memnununuz. Önümüzdeki günlerde, olayın failinin ya da faillerinin adalet karşısına çıkarılmasını bekliyoruz” dedi.

Büyükelçi Bozay yaptığı açıklamada, etkili hukuki önlemlerle holiganların karıştığı olayların Sırbistan ile Türkiye arasındaki iyi ilişkileri etkilemesini önleyeceklerini belirtti.

İvkoviç’in öldürülmesiyle ilgili soruşturma hakkında Başbakan Vuçiç’i bilgilendirdiğini ifade eden Bozay, Vuçiç’in “Türkiye’nin faillerin adalet karşısına çıkarılması konusunda hızlı bir şekilde hareket etmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdiğini” kaydetti.

Bozay, Başbakan Vuçiç’in kendisine Sırbistan’da yaşayan Türk vatandaşlarının hiçbir şekilde endişe etmemesi gerektiğini, gerekli tüm tedbirleri aldıklarını söylediğini de ifade etti.

Önemli olan konunun “holiganların iki ülke arasındaki dostluğu ve ilişkileri rehin almamasını sağlamak” olduğunu vurgulayan Bozay, bu konuda ilgili makamların gerekli önemleri alması gerektiğini sözlerine ekledi.

Galatasaray Liv Hospital ile Kızılyıldız arasında 21 Kasım’da İstanbul’da oynanan basketbol maçı öncesinde, Abdi İpekçi Spor Salonu’nun 1 No’lu kapısının önünde çıkan kavgada, 25 yaşındaki Markoİvkoviç isimli Kızılyıldız taraftarı, aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralanmıştı. Sağlık ekiplerince Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesine kaldırılan İvkoviç, yapılan müdahaleye rağmen kurtarılamamıştı.