SÖZCÜ PLUS GİRİŞ

Asteras’tan Beşiktaş’a garanti

Beşiktaş'ın UEFA Avrupa Ligi'ndeki rakibi Asteras Tripolis'in yöneticisi Dimitri Borovilos, karşılaşmada siyah-beyazlı takıma yönelik herhangi bir olumsuzluğun olmayacağını açıkladı.

Güncellenme: 11:41, 27/11/2014
Asteras’tan Beşiktaş’a garanti

İstanbul’da bir Sırp taraftarın ölümü sonrası Olympiakos taraftarlarının açtığı “En iyi Türk ölü Türk” pankartı Beşiktaş’ı endişelendirmişti. Ancak temsilcimizi bugün konuk edecek Yunan ekibinde yönetici Borovilos garanti verdi.

Euroleague’de Galatasaray’ın Kızılyıldız’ı İstanbul’da ağırladığı basketbol maçı öncesi Marko Ivkovic isimli bir Sırp taraftarın öldürülmesinin ardından özellikle Sırbistan ve Yunanistan’da birçok fanatik grup Türkiye karşıtı protestolarda bulunmuştu. Kızılyıldız ile kardeş kulüp olan Olympiakos’un taraftarları ise PAOK maçında tribüne “En iyi Türk ölü Türk” yazılı bir pankart açmıştı. Sırp fanatiklerle olan yakın ilişkilerini “Ortodoks Kardeşliği” diye adlandıran Yunan gruplar bugün Tripoli kentinde Asteras'a konuk olacak Beşiktaş'ı endişelendirmişti. Ancak ev sahibi ekipten temsilcimizi rahatlatacak açıklamalar geldi.

“BİZİ İZLEMEYE ÇOCUKLU AİLELER GELİR”

Yönetici Dimitri Borovilos öncelikle İstanbul’daki olaya değinerek “Sırp taraftarı öldüren kimse umarım derhal bulunur ve gerekli ceza verilir. Öldürenin ırkının ne olduğunun önemi yok. Bu tür olayları spordan uzaklaştırmak gerekiyor” dedi.

Yunanistan’da Olympiakos kadar büyük taraftar kitlesine sahip olmadıklarını dile getirerek “Stadımız küçük. Maçlarımızı izlemeye çocuklu aileler gelir. Olympiakos taraftarı gibi ‘En iyi Türk ölü Türk' türünden pankart açacak fanatikler bizde yok. Bunlar takımımıza ve şehrimize uzak” diye konuştu.

İstanbul'da Beşiktaş'ın kendilerini iyi ağırladığını belirterek “Gerginliği körükleyecek bayrak, pankart gibi şeyler statta yoktu. Burada da her ihtimale karşı polis sahanın her yerinde olacak. Asteras taraftarı, Beşiktaşlılar bir şey yapmadığı sürece hiçbir olaya yeltenmez. Umarız tatsız bir olay olmaz” şeklinde konuştu. Yunan idareci maçla ilgili de “Beşiktaş'ı yenmemiz büyük sürpriz. Biz küçük bir takımız. Beşiktaş'ın Demba Ba gibi çok tehlikeli pek çok ismi var. Hangi birini durduracağız” yorumunu yaptı.